گردهمایی حامیان تالاب بین المللی گاوخونی

 

روز گذشته همزمان با روز جهانی تالابها ، گردهمایی حامیان تالاب گاوخونی در حاشیه این تالاب برگزار شد. گاوخونی در شرایط بسیار بحرانی قرار دارد و ندادن حقابه از سوی وزارت نیرو در کنار خکسالیهای اخیر باعث بوجود آمدن این شرایط شده است . این در حالیست که وزارت راه در حال ساخت عبور جاده ای در نزدیکی این تالاب است که اگر ساخت آن ادامه پیدا کند ضمن ایجاد خسارت فراوان ، زمینه خروج آنرا از کنوانسیون رامسر ایجاد خواهد کرد.

بانی اصلی برگزاری مراسم انجمن میراث فرهنگی ورزنه بود البته شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی اصفهان ، اداره کل محیط زیست اصفهان وشهرداری و شورای شهر نیز کمک هایی به برگزاری این مراسم کرده بودند.

 

حضور بیش از 3000 نفر از مردم که تقریبن نیمی از آنها از شهر ورزنه آمده بودند جالب بود . ورزنه تنها شهریست که زنان چادر سپید به تن می کنند ، البته متاسفانه این سنت هم در حال از بین رفتن است و چادرهای سپید جای خود را به چادرهای مشکی می دهند.

 

مهندس لاهیجان زاده ، مدیر کل محیط زیست اصفهان در این مراسم ضمن اشاره به اهمیت تالاب گاوخونی گفت ارزش اقتصادی این تالاب در کمترین حالت سالانه معادل 250 میلیارد تومان است و خبر از گرفتن حقابه گاوخونی داد . انصافاً  لاهیجان زاده از مدیران کاربلد است و خدمات خوبی به محیط زیست اصفهان کرده ، هر چند که گرفتاریها و بدبختی ها زیاد است و صنایع قوی همیشه محیط زیست را تحت فشار قرار داده اند ضمن اینکه خوب می دانیم از تهران هم حمایتی صورت نمی گیرد. لاهیجان زاده همچنین خبر از توقف احداث جاده در حاشیه تالاب داد و گفت این جاده از حاشیه تالاب دور خواهد شد.

گاوخونی شرایط بی نظیری دارد ، در چند کیلومتری این تالاب تپه های ماسه ای قرار گرفته که در صورت سرمایه گذاری می تواند در آمد بسیاری را عاید کشورمان کند .

/ 1 نظر / 8 بازدید
مرد خاکی

با درود... خبرهای خوبی بود....[گل] پیروز باشید