درباره ی تجمع 5 شهریور ... بخش پایانی

باید به NGO های زیست محیطی توجه کنیم

از ویژگیهای این تجمع آن بود که از طرف هیچ سازمان غیر دولتی یا گروهی سازماندهی و ایجاد نشده بود (متاسفانه نشریات و خبرگزاریها به اشتباه عنوان کردند که این اعتراض از طرف سازمانهای غیر دولتی بوده) . حضور این تعداد از دوستداران محیط زیست بصورت مستقل جای خوشحالی دارد ولی مسلماً اگر این برنامه از سوی تعدادی NGO قوی سازماندهی می شد بسیار بهتر و قوی تر می بود.

متاسفانه یکی از معدود و یا شاید تنها طرحی که سازمان محیط زیست طی دو سال گذشته توانسته آنرا بخوبی انجام دهد ؛ کم اثر کردن سازماهای غیر دولتی زیست محیطی بوده است . البته بی رونقی سازمانهای غیر دولتی مرضی است که ریشه در عوامل مختلف دارد و این نوشتار جای پرداختن به آن نیست ولی اتفاقات این روزهای محیط زیست ما بیانگر اینست که باید دوستداران محیط زیست توجه بیشتری به سازمانهای غیر دولتی کنند تا بتوانیم از این طریق مطالبات خود را بهتر پیگیری کنیم.

شاید در یکی دو سال گذشته بسیاری از دوستداران محیط زیست که در NGO ای عضو بوده و فعالیت می کردند پس از آنکه در این سازمانها به آنچه که می خواستند نرسیده اند و سقف فعالیت این گروها را بسیار کوتاهتر از پتانسیل و توان خود دیده اند از این سازمانها خارج شده اند و شاید به همین دلیل بسیاری از این سازمانها نیز منحل شده اند ولی به نظر من اکنون زمان آنست که به سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی برگردیم و از تمام توان خود برای ساختن آنها استفاده کنیم و بدانیم برای رسیدن به توسعه پایدار نیازمند سازمانهای غیر دولتی فعال و مستقل هستیم.

6416p1f.jpg

به کسانی رای بدهیم که دغدغه ی محیط زیست داشته باشند

این روزها مانند همیشه کسی از مسئولان سراغی از محیط زیست یتیم ایران نمی گیرد. هیچکس نپرسید این صد نفر برای چه جلوی سازمان محیط زیست آمده بودند! این مسئله وقتی غم انگیز تر می شود که بدانیم این روزها ، روزهایی است که نمایندگان مجلس و کسانی که قصد کاندیداتوری دارند تقریباً وارد فاز تبلیغات شده اند و برنامه های تبلیغاتی خود را بطور غیر رسمی شروع کرده اند ولی متاسفانه با همه ی این اوصاف باز هم کسی ما را تحویل نمی گیرد و صدایمان را نمی شنود...!

نداشتن تریبون و بلندگو یکی از بزرگترین مشکلات محیط زیست است . باید به دنبال کسانی باشیم که عاشقانه و صادقانه دلسوز محیط زیست باشند و تحت هر شرایطی منافع ایران عزیز را به منافع شخصی ترجیح دهند ؛ افرادی مثل شهید شاهکو محلی...

 نقدها و تجربياتی از گردهمايی دوشنبه ... از گرگ خاکستری

/ 2 نظر / 13 بازدید
گربه ملوس

سلام سپهر جان وبلاگ زيبايی داريد به من هم سر بزنيد

تقوی

با سلام،اقای سلیمی عزیز از روشنگری واطلاع رسانی خالصانه شما متشکرم،شما و معدودی از وبلاگهای دیگه بر خلاف اکثریت بدون غرضورزی و از روی اگاهی و به هدف ارتقای سطح دانش،فرهنگ ،وبینش عمومی اطلاع رسانی میکنید.با نظر شما در خصوص تقویت تشکلها موافقم ولی ....ضمننا به عنوان عضو کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران از اینکه نام این تشکل را در قسمت پیوند شما دیدم خوشحال شدم و از شما سپاسگزارم