پل خواجو و منارجنبان عوامل گسترش بیماری "ام اس" در اصفهان هستند!

Isfahan_Monarjonbon.jpg

طبق آمارها حدود 40 هزارنفر در کشور به بیماری ام .اس (مولتیپل اسکلروزیس ) مبتلا هستند که از این تعداد حدود سه تا چهار هزار نفر در استان اصفهان زندگی می کنند و بر این اساس و بخاطر تعداد بالای مبتلایان به اصفهان لقب "پایتخت ام اس" داده اند !

طی دو سه سال گذشته که نسبت به این بیماری حساس شده ام و اخبار مربوط به این بیماری را در استان اصفهان پیگیری می کنم هر کجا که صحبت از این بیماری می شود مسئولان بهداشتی و درمانی استان می گویند : "تا کنون آزمایش مشخصی در مورد عوامل ایجاد این بیماری انجام نشده است و این بیماری نا مشخص است ". در مقابل پزشکان متخصص و طرفداران محیط زیست ادعا می کنند که میزان بالای مبتلایان به ام اس در اصفهان بی ارتباط با آلودگیهای ایجاد شده توسط صنایعی مانند ذوب آهن ، سیمان سپاهان و فولاد مبارکه نیست.

دکتر اعتمادی فر ، رئیس انجمن ام اس استان اصفهان در این خصوص به ایرنا می گوید : "هرچند که علت اصلی این بیماری هنوز مشخص نشده است ، اما شواهد نشان می‌دهد آلودگی‌های محیطی ، صنعتی ، عفونت‌های ویروسی و نیز اختلالات ژنتیکی از علل بروز این بیماری که این استان در تمامی علل‌های عنوان شده‌حرف اول رامی زند ، می‌باشد. "وی افزود : "بیماری ام اس در مناطق صنعتی ، حاشیه زاینده رود ، مبارکه ، زرین شهر، نجف آباد و اصفهان بیش از هر نقطه دیگر از جمله سردسیر گزارش شده است. "

متاسفانه مسئولان بهداشتی و درمانی استان بجای یافتن علل شیوع گسترده بیماری ام اس در اصفهان با بیان این مسئله که تا کنون دلیل ام اس نا شناخته مانده سعی در پاک کردن صورت مسئله دارند ، البته در این میان عده ای پا را فراتر گذاشته و اساساً وجود این تعداد بیمار را تکذیب می کنند.

چند ماه پیش شایع شده بود که برنج یکی از مناطق اصفهان که برنج بسیار خوبی دارد و البته در مجاورت صنایع بوده و از طرفی بیشترین آمار مبتلایان در منطقه را دارد یکی از دلایل ایجاد بیماری ام اس است  این مسئله با اعتراضات گسترده کشاورزان و تجمع جلوی ادارات دولتی همراه شد و نهایتاً در این هفته روزنامه های استانی تیتر یک خود را به پاک بودن این برنج اختصاص دادند و به این ترتیب پرونده یکی دیگر از متهمان شیوع ام اس در اصفهان مختومه اعلام شد.

هر وقت انگشت اتهام به سوی آلودگی آب ، خاک ، هوا ، محصولات کشاورزی و ... می رود ، مسئولان محترم به بهانه نا شناخته بودن عوامل ایجاد این بیماری  سعی در تکذیب شواهد موجود دارند  و با توجه به این شرایط در حال حاضر پل خواجو و منارجنبان به عنوان جدی ترین مظنونان شیوع این بیماری در استان مورد توجه هستند . جا دارد مسئولان محترم با احداث مترو از زیر این بناها آنها را از بین برده و موجبات سلامت هر چه بیشتر شهروندان را فراهم نمایند.

پی نوشت:

شماره جدید مجله زندگی سالم گزارش کاملی در خصوص این بیماری در استان اصفهان منتشر کرده است.

/ 3 نظر / 51 بازدید
جمال

[گل]

ژاله

من هم در شرکت همکاری داشتم (30 ساله) که اصفهانی بود و کلی هم سر به سرش میگذاشتیم چون کمی خسیس بود [نیشخند] پارسال طفلکی یکروز گفت انگار روی چشمم یه پرده سفید کشیده اند و بعد از کلی دکتر خلاصه معلوم شد ام اس داره... و الان چند ماهی میشه که دیگه کار نمیکنه چون راه رفتنش خیلی سخت شده... خیلی دلم براش سوخت.. خدا کنه بدتر نشه...

صالحی ابری

علت اصلی بیماری ام اس افراط در خوردن لبنیات و ترشیجات است که در این مناطق بیش از همه کشور مصرف می شود. و راه درمان آن نیز نخوردن ماست دوغ ترشی جات/ و برخی مواد سرد( دارای اسید) می باشد. از وبلاگ عطاری ابا بازدید نمایید.