ماهی قرمز در سفره هفت شین و هفت سین زرتشتیان هندوستان!

سال گذشته در سفری که به شهری بمبئی داشتم متوجه شدم که پارسیان هندوستان یا همان زرتشتیان، ماهی قرمز را بخشی از سفره هفت سین می دانند. تصویری که سال گذشته از سفره هفت سین یکی از خانواده های زرتشتی هند گذاشته بودم خالی از ماهی قرمز بود و این به آن خاطر بود که آن خانواده بخاطر گرمای هوای آن شهر ماهی قرمز نخریده  بودند. همین مساله باعث شده بود برخی تصور کنند ادعای مطرح شده از سوی اینجانب واقعی نیست.
خوشبختانه امروز بطور اتفاقی تصاویر جشن نوروز سال گذشته زرتشتیان شهر حیدرآباد هندوستان را اینترنت دیدم و متوجه شدم که ماهی قرمز در سفره هفت شین و هفت سین آنها قرار دارد. (اصل عکس را در اینجا ببینید)
نکته بسیار جالب توجه آنست که بر اساس گفته سایت ویکی پدیا، پارسیان هند گروهی از زرتشتیان ایرانی تبارند که اغلب آنان در شبه‌قاره هند زندگی می‌کنند. نیاکان آنها در سده دوم هجری پس از سلطه اعراب مسلمان بر ایران از ایران به هند کوچیده‌اند و از این رو می‌توان آنان را نخستین جامعه مهاجر ایرانی به‌شمار آورد. و این بدان معنی است که این گروه سالهاست که از ایران خارج شده اند.
براستی آیا وقت آن نرسیده بجای ادعاهای غیر واقعی نظیر چینی بودن ماهی قرمز و یا عربی بودن آن ( با این توجیه که  اسمش سمک است و به همین خاطر وارد هفت سین شده )، برای نجات این حیوان سعی در آموزش اصولی و فراگیر مردم داشته باشیم؟!

پرونده ماهی قرمز در این وبلاگ

/ 2 نظر / 47 بازدید
بهرام روشن ضمیر

درود بر جناب سپنتا. من نه اصرار شما را میفهمم که میخواهید ریشه ای برای این سنت تازه ساز بیابید و نه اصرار کسانی که میگویند به دلیل تازه ساز بودن باید آنرا کنار گذاشت!‌ اگر ماهی قرمز به دلایلی بد است خود نیاز به بحثی جامعه شناسانه و بهداشتی دارد. از موضوع ایرانشناسی خارج میشود و من شخصا خودم را کسی نمیدانم که به مردم توصیه کنم بر سفره نوروزی شان چه بگذارند و چه نگذارند. کار ما تنها یافتن ریشه ها و تاریخ هاست. و تازه ساز بودن ماجرای ماهی قرمز آنقدر بدیهی است که واقعا اصرار شما را متوجه نمیشوم. آنهم در اصفهان! حالا اگر ما شمالی ها چنین بگوییم یک چیزی. :) پیشاپیش نوروز شادی برایتان آرزومندم.

امیر مقدم

جناب آقای روشن ضمیر با درود و خسته نباشید نویسنده این نوشتار آقای سلیمی اند و نه سپنتا؛ گرچه در یک چیز اشتراک دارند و آن هم اصرارشان بر ایرانی جلوه دادن این سنت است! متأسفانه وجه مشترک دیگرشان عدم پاسخگویی به پرسشها و انتقاداتی است که بر دیدگاه شان وارد است. برای نمونه نگاه کنید به پاسخهایی که به هر دو مطلب قبلی آقای سلیمی درباره ماهی قرمز داده ام و قرار شده ایشان پاسخگو باشند. یکجا 16 پرسش از تحریم کنندگان پرسیده اند که پاسخ دادم و منتظر دانستن نظرشان هستم. جایی دیگر هم نوشته اند که وقت تحریم نیست و من پرسشی در همین باره ازشان پرسیدم که باز هم از کنارش گذشتند. با وجودی که به فعالیتهای این بزرگوار در زمینه محیط زیست و حقوق جانوران بسیار احترام می گذارم، این یکی اصرارشان را هیچ متوجه نمی شود و خودشان هم متأسفانه پاسخگو نیستند.