امسال هم سفره هفت سین ما با ماهی کامل می شود

 

این هم از عجایب کشور عزیز ماست دیگر ! بی شک ایران تنها کشوری است که در آن بخشی از طرفداران محیط زیست بجای تشویق و ترغیب افراد جامعه به نگهداری از حیوان خانگی مثل ماهی قرمز ، سعی می کنند این آخرین حلقه ارتباطی مردم و طبیعت را قطع کنند. وظیفه افراد و سازمانهای دوستدار حیوانات و محیط زیست  فرهنگ سازی و آموزش افراد جامعه برای نگهداری و ارتباط بیشتر با حیوانات و طبیعت است. شوربختانه تشویق به "ماهی گریزی" در سالهای گذشته در بخش اندکی از افراد جامعه انگار تبدیل به ژستی روشنفکرانه شده است و سلب مسئولیت نگهداری از ماهی نشانه حیوان دوستی شده است .

افراد و گروههای زیست محیطی که صبح تا شام از دولت در خصوص عدم توانایی و تخصص در حفظ محیط زیست و طبیعت انتقاد می کنند در آستانه نوروز مردم را به نخریدن ماهی تشویق می کنند! خود را ناتوان از نگهداری ماهی قرمز می دانیم ولی انتظار داریم همان دولت برایمان یوزپلنگ ، دلفین و ماهیان خاویاری را حفظ کند ، از زیستگاهها حفاظت کند ، رودخانه ها پاک باشد و چنین و چنان کند !! انگار راستی راستی باورمان شده که دولتمردانمان از آسمان آمده اند و قرار است توانایی هایی خارق العاده داشته باشند.

ماهی را به بهانه های مختلف از سفره هفت سین فراری می دهیم و انتظار داریم مردم وقتی در کوچه و خیابان ، سگ و گربه می بینند قربان صدقه شان بروند.

در حالیکه در کشورهای پیشرفته انواع و اقسام حیوانات خانگی نگهداری می شود ( به عنوان مثال امریکایی ها از 34 میلیون حیوان خطرناک در منازلشان نگهداری می کنند ) ، وقتی در ایران صحبت از نگهداری ماهی قرمز می شود ، عده ای نگهداری از ماهی قرمز را همردیف نگهداری از ارنیترنگ یا پنگوئن و کانگورو در خانه می دانند.

از امسال رسماً نوروز جهانی شده و بر ماست که در خصوص آئین های مربوط به نوروز جهانی رفتار کنیم . اگر نگهداری از ماهی قرمز برای عده ای دشوار است می توانند از ماهی رزمجو نگهداری کنند که به مراتب نگهداری آن آسانتر است و اگر شخصی توانایی نگهداری از ماهی قرمز و یا هر ماهی دیگری برای سفره هفت سین را ندارد بدور از انصاف است که حکم به حذف زنده ترین بخش سفره هفت سین دهد ، این درست مثل آنست که شخصی به دلایل اقتصادی ، عدم دسترسی و یا بیماری نخواهد و یا نتواند آجیل و شیرینی بخرد و دیگران را به این مساله تشویق کند !

چه خوب است آگاهی مان در خصوص نگهداری از ماهی زینتی را افزایش دهیم ولی اگر نمی خواهیم و نمی توانیم ، لطفاً بیش از این ، جامعه طبیعت گریز و حیوان ستیز ایران را طبیعت گریز و حیوان ستیز نکنیم .

مطالبی که قبلاً در این خصوص نوشته ام :

پرونده ماهی سفره هفت سین

چینی ها گذاشتن ماهی قرمز در سفره هفت سین را رسمی ایرانی می دانند

نگهداری از ماهی رزمجو جایگزینی مناسب برای ماهی قرمز سفره هفت سین

پی نوشت ، شنبه 8 اسفند :

با سپاس فراوان از نظرات دوستان عزیزم ، به زودی در مطلبی به نظرات مطرح شده پاسخ خواهم گفت. منتظر نظرات ، پیشنهادات و انتقادات شما هستم.

 

 

/ 9 نظر / 36 بازدید
تک دختري که از شما ناراحت هست

سلام من چند بار از وبلاگ شما ديدن کردن اما شما 1 بار هم ديدن نکردين ممنون ميشم از وب من هم ديدن کنيد راستي لطفا من رو هم لينک کنيد منتظرت هستم

صادق حیدری نیا

سلام دوست عزيز به طور اتفاقي متوجه شدم كه لينك وبلاگم در خانه‌ي شما جا خوش كرده! البته دوستان زيادي به من لطف دارند ولي بر خود واجب مي‌دانم كه اين محبت را تلافي كنم. به همين دليل شما را هم مهمان خانه‌ي خود كردم! موفق و پيروز و هميشه سبز باشيد

زینب

سلام.همیشه از مطالب بسیار خوبتان استفاده ی زیادی کرده ام اما الان با مطلبی مواجه شدم که بسیار متعجب شدم!موافقت شما با ماهی قرمز!!! آیا نگه داری حیوان خانگی برای هر جانداری با طبیعی زیستن آنها در تناقض نیست؟به فرض که ما از جانداری هم حمایت کردیم و آن را در خانه هایمان به خوبی نگاه داشته ایم اما آیا قادر به ایجاد همان محیط طبیعی در طبیعت برای او هستیم؟حتی اگر این کار را هم با موفقیت انجام دادیم آیا ما با نگه داری یک حیوان در خانه ضربه ای به سیکل طبیعی آن جاندار در محیط طبیعی خود نخواهیم زد؟مسلما ما نباید فقط به جاندار مورد نظرمان توجه کنیم بلکه روابط اکولوژیک آن و تاثیر عدم حضور آن جاندار در طبیعت بخش مهمی از تصمیمات ما در این خصوص باید باشد.

lone wolf

واقعا متاسفم!!! استفاده ابزاری از هر موجود زنده ای زشت و ناهنجار است...چه ماهی قرمز باشد چه فایتر! در رسوم و سنن ایرانیان باستان هم ماهی قرمزی بر سفره هفت سین نبوده نمیدونم اصرار شما برای شکنجه چند روزه یک موجود زنده ظریف و شکننده ؛ در ظرفی که بندرت میتونه اکسیژن مورد استفاده برای چند ساعت رو نگهداره، چیست؟؟؟ آیا ترویج خودخواهی و حبس یک موجود زنده در یک ظرف کوچک که بدون شک به مرگ همراه با خفگی حیوان در عرض چند روز خواهد انجامید ترویج حیوان دوستی و طبیعت دوستی است؟؟؟؟ آیا آسانترین راه فرار صحیح ترین راه فرار است؟؟؟؟

ژاله ف

سپهر گرامی راستش من هم در اصل با نگهداری ماهی (حالا هر نوعی باشه)‌ مخالفم. بیشتر اینها زنده نمیمانند و مردم هم که اصلا"‌اهمیت نداره براشون آخر عاقبت اینها چی باشه. یکنفر هم دز وب لاگ از من کمک خواسته چون گویا مد شده لاکپشت های کوچک را بگذارند سر سفره هفت سین. واقعا"‌متاسفم برای جانداران بدبخت این مملکت. درضمن زینب عزیر بعضی از حیوانات از اول همدم انسان بودند مثل سگ و گربه و باید توسط انسانها در شرایط خوب نگهداری شوند. گربه نباید در کوچه و خیابان و بیابان آواره باشه و این ما انسانها هستیم که ظلم کردیم به این دو موجود با بیرون راندن آنها از محیط زندگیمان.

حسین عبیری گلپایگانی

جناب سپهر سلام ایکاش روی مطلب بنده در وبلاگ کوهستان سبز در مورد "زندانی به نام تنگ "نظر می دادید

عبدالرضا باقری

هفت سین مان را قتلگاه ماهی قرمز نکنیم. آیا آمار نگهداری حیوانات خطرناک در آمریکا دلیل نگهداری ماهی قرمز در سر سفره هفت سین است.آیا اگر کسی قدرت نگهداری پلنگ هم در خانه داشته باشد باید نگهدارد؟ آقای سلیمی از شما بعید است.

مهرناز

سپهر عزیز سلام یک بار دیگر هم برایتان نظر گذاشتم و از شما خواستم راهنماییم کنید تا بدانم چگونه می توانم به انجمن حمایت از حیوانات بپیوندم...می خواستم خواهش کنم اگر ممکن است آدرس دفتر انجمن را به من بدهید تا بتوانم با همه ی اعضای انجمن بیشتر اشنا شوم...همانطور که گفتم من در اصفهان دانشجو هستم.در دانشگاه هنر اصفهان طراحی صنعتی می خوانم. راستش من خیلی بی صبر ام و الان هم خیلی برام مشکله که اینطوری کتابی دارم حرف میزنم!!این چیزی یه که من از بچگی منتظرش بودم...عضویت توی یه گروه فعال حمایت از حیوانات... منتظر ایمیلتان هستم...بی صبرانه!

default

امسال می خوام بعد از سال ها هفت سین بچینم. ماهی قرمز بخرم.... آخ که چقدر دلم می خواد....