شیر ایرانی هندی شد!

شرایط مشابهی برای ارزشمند ترین گربه سان موجود کشور رخ داده؛ یوزپلنگی که روزی آسیایی نام داشت، امروز یوز ایرانی خوانده می شود، چرا که بیش از پنجاه سال است که فقط داخل مرزهای ایران مشاهده شده است. هرچند که چد سال قبل اخبار غیر قابل استنادی از فروش یک تخته پوست یوز پلنگ در افغانستان شنیده می شد که در صورت صحت ممکن است حاکی از وجود یوز در ورای مرزهای ایران باشد.
به هر روی تبدیل نام گونه ها به دلیل مشکلات اثبات قطعی عدم رویتشان در طول ۵۰ سال در مرزهای خاص جغرافیایی هنوز مورد مناقشه گروه های مختلف است. یوز آسیایی در شرایطی ایرانی معرفی می شود که نام علمی آن هنوز تغییر نکرده و برخی هنوز استفاده از واژه یوز آسیایی را ارجح می دانند.
تصاویر زیر حاکی از برخورد مشابهی در کشور هند است؛ Panthera leo persica نام علمی گونه ای است که شیر هندی (Indian Lion) معرفی می شود.

/ 4 نظر / 12 بازدید
پیام

مسابقه بزرگ شیرازفردا *اگه یه کامیون داشتی پشتش چی مینوشتی؟؟؟* 50 جایزه 20000 تومانی در انتظار شماست جهت ارسال نظر خود به سایت شیراز فردا مراجعه کنید http://www.shirazefarda.com شیراز فردا- به دوستان خود بگویید[لبخند]

پاسدار طبيعت ايران

من كه از اين واقعه بسيار خرسند هستم چون براي من وجود مرزها بين كشورها بسيار بي منطق و بي معني است. بزرگترين آرزوي زندگي ام اين هست كه روزي مردم دنيا متوجه شوند هرآنچه در اين سياره وجود دارد متعلق به همه موجودات زنده است. اگر نژاد اين شير در سرزمين ايران منقرض شده و الان مي گويند اين شير كه در هندوستان زندگي مي كند همان نژاد است ما دوستداران حيوانات بايد از خوشحالي بال دراوريم چراكه نسل اين موجود بي نظير منقرض نشده .

محیط بان

سلام با مطلبی درخصوصمحیط بانان بروزم http://mohetban.persianblog.ir/post/84/

کوشان مهران

جناب سپهر سلیمی گرامی از ساحل شرقی مدیترانه تا قفقاز و دشت های ولگا- دن و افغانستان و هند شیر آسیایی وجود می داشت که به دلیل اینکه نخستین نمونه ای که با بررسی آن نام علمی بر آن نهاده شد از ایران بود به Panthera leo persica معروف شد . شیر ها مستقیم از ایران به هند نرفته بلکه از سرزمین های عربی عبور کردند و گاهی در قرن نوزدهم 3 زیرگونه بنگالی(هندی ) ، ایرانی و عربی برای شیر آسیایی تعریف شده بود . هرچند ترکیه نام زیرگونه هایی از روباه سرخ و شوکا را از ارمنی و کردی به آناتئلی و ترکی تغییر داد و خودش را مضحکه انجمن های علمی نمود ولی تعصب بر سر نام شیر وقتی که برای لاپوشانی منطقه فروشی بزرگان محیط زیست ، بحث احیای شیر ایرانی را علم کرده و یا برای یوزهای زیرگونه یزدی رگ گردن کلفت می کنند ، باید هندیان سبزه رو را محق دانست که اصلا به این شیرها گجراتی بگویند. جنگ هفتادو دو ملت همه را عذر بنه چون حقیقت ندیدند ره افسانه زدند بهوش باشیم که ما را بیش از این فریب ندهند