چینی ها گذاشتن ماهی قرمز در سفره هفت سین را رسمی ایرانی می دانند

با نزدیک شدن به نوروز باستانی ، مانند چند سال گذشته شاهد تبلیغات برخی از سایت ها و وبلاگها در خصوص عدم نگهداری و یا تحریم ماهی قرمز هستیم.

این ماجرا از آنجا شروع شد که 6-7 سال پیش خبری مبنی بر آلودگی بالای ماهی قرمز در رسانه های کشور مطرح شد، بالطبع به دلیل اینکه همه ایرانیان با این حیوان خانگی در ارتباط هستند ، بحث بیماری زایی و خطرناک بودن ماهی قرمز حساسیت های بسیاری را برانگیخت. مدعیان آلوده بودن ماهی قرمز در تبلیغاتی غلو آمیز و اکثراً بی پایه  از این حیوان که سالها میهمان خانه ایرانیان بوده موجودی خطرناک و مرگ آور ساخته بودند.

در این میان تعداد زیادی از دوستداران حیوانات و محیط زیست که از مرگ و میر بالای ماهیان قرمز در مراحل تولید ، توزیع و نگهداری ناراحت بودند از روی دلسوزی و برای حمایت از این مخلوقات زیبای خداوند در این مسیر همکاری کردند.

خوشبختانه در 2-3 سال گذشته صحت ادعای خطرناک بودن ماهی قرمز توسط کارشناسان و متخصصان رد شده و ثابت شده که بیماری زا بودن ماهی قرمز مانند دیگر موجودات زنده است و در مقایسه با انسان و دیگر حیوانات به مراتب کمتر نیز است .

پس از آنکه مشکل بیماری زا بودن ماهی قرمز حل شد شوربختانه در یکی دو سال گذشته شاهد آن هستیم که عده ای ادعا می کنند که گذاشتن ماهی قرمز در سفره هفت سین رسمی چینی است و نباید مورد استفاده قرار گیرد! بر فرض صحت چنین ادعایی می توان گفت که بسیاری از رسومات ایرانیان طی سالهای گذشته از فرهنگ های دیگر آمده و بسیاری از رسوماتمان نیز در فرهنگ های دیگر رسوخ کرده است و از این بابت مشکلی وجود ندارد.

 جستجویی اینترنتی در خصوص ماهی قرمز نتایج جالبی به همراه داشت! برای این کار با استفاده از مترجم گوگل ، کلماتی نظیر ماهی قرمز ، عید ایرانیان ، نگهداری از ماهی قرمز و ماهی قرمز در ایران ، از فارسی به چینی ترجمه شد و پس از جستجوی متون چینی ترجمه شده و ترجمه مجدد آنها به فارسی،  به مطالب چینی جالبی در این خصوص برخوردیم که نشان می دهد چینی ها ، رسم گذاشتن ماهی قرمز در سفره هفت سین را رسمی ایرانی می دانند و ضمن اشاره مستقیم به ایرانی بودن حضور ماهی قرمز در سفره هفت سین ، ادعایی مبنی بر چینی بودن این رسم ندارند!

برخی از عکس ها و مطالب زیر که حاصل نتیجه این جستجوست در ادامه آمده است :

 

ایران در شب سال نو. ایرانی ها بر طبق آداب و رسوم منحصر به فرد خود در خانه های خودشان هرخانواده بر روی میز قرآن ، ماهی قرمز ، شیرینی ، حبوبات ، سیر ، گل ، سکه و ادویه خاص قرار می دهد. (+)

 

یک روز قبل ازنوروز. در این روز، مردم ایران طبق آداب و رسوم سنتی به بازار و مراکز خرید میروند این عکس مادر ایرانی را نشان می دهد کودکان خود را در انتخاب ماهی قرمز راهنمایی می کند. (+)


یک زن در پایتخت ایران ، تهران ، در خیابان ها با خرید ماهی قرمز، خود را برای سال آینده ایرانی  آماده کند. ماهی قرمز یکی از اقلام سنتی برای آغاز سال جدید در ایران است. جشن سال جدید ایران در تقویم ایران ،که معادل یکم ژانویه به تقویم میلادی است در روز 21 ماه مارس برگزار می شود. ایرانیان جشنواره بهاری یا نوروز را که زمنین دوباره نو می شود به عنوان آغاز سال نو جشن می گیرند. (+)


مطلبی در یک سایت چینی در مورد سفره هفت سین و استفاده ایرانیان از ماهی قرمز ( +)

 

معتقدم اگر این انرژی که طی این سالها صرف تبلیغات نادرست برای ماهی قرمز شده را صرف آموزش و فرهنگ سازی صحیح در خصوص نگهداری از ماهی قرمز می کردیم ، الان خیلی اوضاع بهتر بود. ضمن اینکه حذف ماهی قرمز از خانه ایرانیان در شرایط فعلی عواقب بسیار بدی خواهد داشت که بارها در این وبلاگ گفته ام و باز هم خواهم گفت.

پی نوشت :

-          پرونده ماهی قرمز در این وبلاگ

-          مراقب دلسوزیهای مشکوک برای حذف سبزه و ماهی قرمز از سفره هفت سین باشیم

 

/ 9 نظر / 185 بازدید
ایران دیسک

سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار جالب و پر محتوایی داری خوشحال میشم به من هم سر بزنی امیدارم موفق باشی

ناصر کرمی

جناب سلیمی عزیز مطلب زیبا و جالبی نوشته اید. احتمالا مثل هر سال از یکی دو هفته دیگر کوره ماهی قرمز در گرین بلاگ داغ میشود و این مطلب شما مفصلا مورد رجوع قرار خواهد گرفت. فرصت را برای تجدید ارادت با شما و جناب دکتر سپنتا مغتنم میشمارم.

default

آخرین باری که سفره ی هفت سین گذاردم یادم نمی آید پول که نباشد دل و دماغ هیچ چیز نیست راستی شعر جدیدمو خوندی؟ همونجا که مترو بود گذاشتم اسمش می ترسم است راستی گفته بودی می شه شعر مترو را جایی زد؟ منظورت چی بود؟ اون سایت اصفهان بلاگ هم وبلاگ منو تایید نکرده

سام خسروی‌فرد

سلام دوست عزيز زماني كه بحث آلودگي ماهي ها مطرح شد از نزديك در جريان بودم ...كسي كه اين ادعا را داشت مي گفت بايد كاري كرد كه مردم نخرند و البته دلش براي تعداد زيادي ماهي كه هر سال به اين طريق مي ميرند ميسوخت او البته درباره بيماري زا بودن مار و لاكپشت هاي آبي هم گفت كه داراي بيماري سالمونلا هستند و خرهاي دركه هم همين بيماري را دارند و كوهنوردان وقتي بر ميگردند با كفش خود اين بيماري را به خانه ميآورند. وقتي سوال كردم كه خوب اين ادعا كه ثابت شده چرا نشر ميدهيد؟ گفت اول بايد كاري كرد كه مردم دنبال اين جانوران نروند كه بميرند بعد شايد آگاهي عمومي بالا رفت. معتقد بود بايد مردم را ترساند. البته ايشان از دوستداران شديد حيوانات بود تابلويي از سهراب سپهري كه به او هديه شد را فروخت و همه را وقف گربه هاي محل كرد به صورت كله مرغ پخته... افراط و تفريط از هر دو سو آزار دهنده است. شاد باشيد و سلامت

ژاله ف

من که اهل ماهی خریدن و گذاشتن روی میز نیستم. گویا قبلا"‌ براتون نوشتم که هر سال روزهای اول فروردین چقدر ماهی سر قبور بهشت زهرا تلف میشن. آقا سپهر گرامی مردم این مملکت به هیچ وجه رعایت حال ماهی را نخواهند کرد . از آدمهائی که میروند سر قبر میت خود هفت سین میچینند و ماهی را در شیشه ترشی میگذارند به امان خدا و میروندچه انتظاری داری. ولی خیلی خنده داره که از بیماریزا بودن هر جنبنده ای اینقدر وحشت دارند.

هما

سلام. واقعا ببخشید که اشتباه تایپ کردم! شاید این هم از اثرات زیاد خوشحال بودنه![نیشخند]

مجتبی

[گل][گل] تشریف بیارین خوشحال میشم

نینا

سلام ممنون از متنی که نوشته بودید به نظرم اومد که چند نکته رو خاطر نشان کنم 1) ادعایی در این زمینه وجود ندارد که گذاشتن ماهی قرمز بر سر سفره ی هفت سینف سنتی چینی ست چون راستش چینی ها اصلا هفت سین ندارند ولی در فرهنگ چینی آزاد کردن ماهی قرمز در آب های آزاد وجود دارد 2) حال گرایش به ماهی قرمز سنتی چینی ست ولی در تنگ انداختن آن و در گوشه ی سفره ی هفت سین گذاشتنش!!! نه فکر نمی کنم کسی چنین ادعایی داشته باشد 3) تولید و پرورش این حیوان کوچک همانند تولید جوجه ی ماشینی می ماند به عبارتی چون تقاضا وجود دارد عرضه نیز هست ولی کجاست آن ایمنی ذاتی که نمونه های اصیل این حیوان داراست؟! تولید بدون حد و حصر این حیوان کوچک باعث می شود که نمونه های پرورش یافته از ایمنی کافی برای زنده ماندن در محیط کمی نامناسب بر خوردار نباشند ممنون از توجه تان

مهسا

دوست عزیز ...وبلاگ بسیار خوب و جالبی داری ...ممنون بهتره که به جای دادن راهکارهایی که بعدا خودش دوباره مشکل ساز می شن یه راه و چاره اساسی برای این موضوع بیندیشیم...راهکارهایی مثل بیماری زا بودن ماهی قرمز و از این قبیل... و به نظرم بهترین راهکار ، آموزش نگهداری ماهی قرمز و همینطور لزوم آزاد کردن ماهی در حوضچه ای ، دریاچه ای ، یا جای مناسبی برای ادامه زندگیش هست... امیدوارم سال آینده سال خوبی برای ماهی قرمزها هم باشه.