لزوم حمایت عاقلانه از حیوانات

هم آن کسی که در خانه #حیوان_خانگی نگه می دارد, هم کسی که پرنده شکاری, شیر یا #اگزوتیک_پت دارد, هم کسی که در هوای گرم ایران سگ #هاسکی دارد, هم کسی که به حیوانات شهری #غذا_رسانی می کند, حتی #باغ_وحش داران و فروشندگان حیوانات در خیال خود تصور می کنند عاشق و #حامی_حیوانات هستند! حتی دیده ام بسیاری از پژوهشگرانی که برای آزمایش های تکراری بی مصرف روزانه چند ده حیوان را می کُشند هم چنین نظری دارند!! نگویم برایتان که اگر پای صحبت شکارچیان بنشینید آنها بیش از همه ادعای عشق به طبیعت و حیوانات را دارند!


🔸اما, اما, اما, آیا صرفا عشق, خیال و تصور دوست داشتن و حمایت کردن از حیوانات کافیست؟!


🔹برای حمایت از هر چیزی, بیش از "عشق و خیال" به "عقل و آگاهی" نیاز است! فرقی نمی کند آن چیز یک کالا, انسان, حیوان یا حتی یک نظریه و دیدگاه ایدئولوژیک باشد!

ِ

🔸عشق, مهربانی, دلرحمی و تصورات عاشقانه محترم. اما لطفا برای حمایت از حیوانات از عقل و دانش بهره بگیریم.


⛔حق نداریم, حق نداریم, حق نداریم برای ارضای دلِ خودمان, برای یک ساعت یا ده سال حالِ خوب خودمان کاری بکنیم که در نهایت با منافع بلند مدت زیستی حیوان یا حیوانات در تعارض باشد!

به حیوانات احترام بگذاریم و هر کاری که می کنیم آنرا با معیار عقل و دانش بسنجیم! اگر نمی دانیم جستجو کنیم و یقین پیدا کنیم کاری که در خصوص حیوانات انجام می دهیم بیش از آنکه برای دل خودمان, برای تفاخر و خودنمایی, برای جبران خلاهای عاطفی یا کسب درآمد باشد در جهت منافع و #حقوق_حیوانات است!


☑کاری نکنیم که حیوانات در دل بگویند: خدایا ما را از دست این #حامیان ما نجات بده

/ 0 نظر / 469 بازدید