آنفولانزای مرغی به سرنوشت ایدز دچار نشود

73advn8.jpg

حکایت آنفولانزای مرغی هم مثل ؛ ایدز، دختران فراری و بسیاری دیگر از مسائل بهداشتی و اجتماعی کشور ماست. در حالیکه تمام افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند ، می دانند که آنفولانزای مرغی به کشور آمده و موارد متعددی از مرگ و میر پرندگان و یا معدوم کردن مرغها در مرغداری ها مشاهده شده است ولی مسئولان دامپزشکی همچنان اصرار دارند که "تنها چند پرنده وحشی و مهاجر به این مرض مبتلا شده اند و بقیه سالم هستند" .( صحبتهای رئیس سازمان دامپزشکی را (*) بخوانید) و این در حالیست که در مناطق مختلفی از کشور پرندگان مهاجر وجود دارند ...

از طرفی روز گذشته سازمان جهانی سلامت حیوانات اعلام کرده که آنفولانزای پرندگان در ایران شیوع پیدا کرده است (*)

تا همین چند سال پیش ، صحبت کردن از ایدز گناهی بزرگ بود و مسئولان محترم در تکذیب کردن این مسئله از یکدیگر سبقت می گرفتند و اصرار داشتند که ایدز برای کشورهای غربی است و ... ولی اخیراً طی دو سال گذشته از زبان بسیاری از مسئولین شنیده ایم که ایدز در کشور در حال گسترش است و حتی در همین فضای مجازی از قول بعضی از مدیران مطالبی خوانده ایم که ایدز در حال اپیدمی شدن است و البته نکته تاسف بار آنکه همه بر این مسئله اتفاق نظر دارند که موج جدید ایدز بجای آنکه از طریق سرنگ های آلوده در بین معتادان گسترش یابد ، از طریق رفتارهای جنسی در حال گسترش است . دختران فراری و کاهش سن فحشا در کشور نیز حکایتی مشابه دارد که کم و بیش همه می دانند.

خدا کند تکذیب کردن وجود آنفولانزا در کشور باعث گسترش بیش از پیش آن نشود ، هر چند که متاسفانه تا کنون این مسئله اتفاق افتاده و در گزارش سازمان جهانی سلامت حیوانات از این مسئله گله شده است . خدا کند هر چه زودتر بفهمیم که با تکذیب کردن کاری درست نمی شود ، همانطوری که تکذیب ایدز آنرا از بین نبرد و تکذیب کردن وجود تورم در کشور ، باعث ارزانی نشد و ... . خودمان را گول نزنیم ، آنفولانزای مرغی در همه ی کشورهای همسایه ما مشاهده شده و در سراسر کشور هر کجا که دریاچه ای و آب بندی وجود دارد ، پر است از پرندگان مهاجر .

بهتر است هر چه سریعتر ، ضمن تائید وجود این بیماری در کشور ، برای ریشه کن کردن آن برنامه ریزی کنیم و در این راه از کشورهای دیگر و مجامع جهانی نیز کمک بگیریم  . تعلل ما باعث گسترش بیش از پیش بیماری می شود و سلامت مردم کشور و پرندگان بدبخت بویژه پرندگان در خطر انقراض را با مخاطرات جدی مواجه خواهد کرد.

پی نوشت:

* نشانه های آنفلوانزای پرندگان در شمال شرق کشور و تناقض گویی مسؤولان!

* راههای پیشگیری از آنفولانزای پرندگان

*  آنفولانزا و راههای پیشگیری از آن

/ 2 نظر / 8 بازدید
عرفان

سلام من عرفان هستم . خدانگهدار