صرفه جویی نشانه ی احترام به زمین است

208.jpg

برای حفظ محیط زیست صرفه جویی و مصرف به اندازه ، یکی از اصول بسیار مهمی است که در زندگی بسیاری از ما گم شده است و یا مورد کم لطفی قرار می گیرد. اکثر روستا نشینان مردمانی صرفه جو هستند و سعی می کنند از منابع خود بهترین استفاده را بکنند ، همچنین فرهنگ استفاده صحیح از منابع در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جا افتاده است ولی متاسفانه وضعیت فرهنگی ما طوریست که نه روستایی هستیم و نه توسعه یافته (امیدوارم به کسی برنخورد) و همین بی ثباتی باعث شده وقتی صحبت از صرفه جویی به میان می آید آنرا برابر بخل و خساست بدانیم و استفاده بیش از حد و نادرست از منابع را نشانه ی برتری و دست و دلبازی بدانیم.

روزنامه سرمایه روز دوشنبه در مطلبی که درمورد وضعیت رفاهی خانواده های کانادایی چاپ کرده بود نوشته بود:" اداره آمار کانادا در گزارشی که در سال 2006 با عنوان شهروندان کانادایی به زندگی سبزتری نزدیک شده اند ، منتشر کرد، آورده است:

1- از هر 10 خانوار 6 مورد آنها از لامپهای فلورسنت استفاده می کنند 2- از هر 10 خانوار 4 مورد آنها از ترموستاتهای قابل تنظیم استفاده می کنند3- صرفه جویی آب بیشتر شده است، در حالیکه در سال 2004 چهل و دو درصد مردم از لوازم حفظ و صرفه جویی آب استفاده می کردند این رقم در سال 2006 به 60% رسیده است 4-استفاده از لوازم حفظ و صرفه جویی از انرژی برق هم از 19% در سال 1994 به 59% در سال 2006 رسیده است."

آمارها کاملاً گویای افزایش فرهنگ صرفه جویی در یکی از کشورهای ثروتمند دنیاست ولی متاسفانه در ایران قضیه بر عکس است و هر روز بیشتر از دیروز مصرف می کنیم و این در حالیست که اگر در الگوهای مصرف خود تجدید نظر نکنیم در آینده ای نه چندان دور با بحرانهای بسیار جدی روبرو خواهیم بود.

استفاده درست از منابع زمینی ، احترام به زمین است و این نقطه ی آغاز حفظ محیط زیست است.

/ 6 نظر / 10 بازدید
ژاله

آقا سپهر عزيز.. من فکر کنم چون بعضی از اين باغ وحش ها خصوصی هستند بشه کاری کرد.. باور کن حتی باغ وحش های بزرگتر را هم اگر شما جوانها بخواهيدو اراده کنيد ميتوانيد تغيير دهيد. من ۲ هفته قبل که رفتم به موزه حيات وحش ديدم پائين باغ يک آهوی بيچاره را انداخته اند در قفس پرنده ها... آهو اينقدر کلافه بود که همش دور قفس ميچرخيد و انگار با چشماش از من کمک ميخواست.. موضوع را در سايت انجمن مطرح کردم.. آنها تلفنی پيگيی کردند من هم خودم باتفاق يکی ديگر از وب لاگ نويسان (گرگ تنها)‌ جمعه قبل رفتيم و با يکی از مديران صحبت کرديم.. حالا قول داده اند به پارک پرديسان منتقلش کنندکه فضای بازتری داره... اينجور قضايا را هم اگر دنبال کنيم مطمئنا نتيجه ميده. حالا برم نوشته جديد شما را بخوانم.

سعيد و شيما

فرا رسيدن ماه پر فضيلت رمضان بر شما مبارک باد اميدوارم که بتوانيم از اين ماه عزيز بيشترين استفاده را ببريم

ژاله

نوشته جالبی بود .. ولی کو گوش شنوا... تو اين مملکت از اين خبرها نيست... از جمله خود سران مملکت .. از يکطرف ميگويند در مصرف برق صرفه جوئی کنيد.. از آنطرف به هر مناسبتی همه جا را چراغانی ميکنند... ميگويند گاز زيادمصرف نکنيد.. گاز مملکت را صادر ميکنند و.....

مرتضی ميرزايی

سلام از اعلام آمادگی برای عضويت در گروه ممنون نميدونم چرا بقيه قبول نکردن

مرتضی ميرزايی

سلام خسته نباشی در مورد گروه ثبتش کردم ولی هنوز چون تو گوگل ثبت کردم و بيشتر بچه ها اکانت ياهو دارن دودلم که همين رو اعلام کنم يا تو ياهئ يه گروه ديگه ثبت کنم؟ اين آدرسه گروهه: http://groups.google.com/group/iranian-green-blogers-union

مرتضی ميرزايی

و در مورد بنر تبليغاتی اين بنر رو ساختم: http://i17.tinypic.com/6b1k8pd.jpg برو نگاه کن اگه ok بود بگو کدش رو آماده کنم ممنون