تسهیل در ایجاد و تشدید نظارت بر سازمانهای غیر دولتی

4mk3jf5.jpg

ngoslaw.jpg

دیروز همایش مقدماتی « تعامل دولت و سازمانهای مردم نهاد و ضرورت تدوین قانون» در سالن اجتماعات وزارت کشور برگزار شد.

برگزار کننده این همایش گروه داوطلب پیگیری اصلاح قوانین و مقررات ناظر فعالیتهای سازمانهای غیر دولتی کشور بود که طی یکسال گذشته و بعد از برگزاری ششمین همایش سازمانهای غیر دولتی کشور(تهران/شهریور85) با برگزاری جلسات متعدد و رایزنی با سازمانهای غیر دولتی کشور ، وزارت کشور و نمایندگان مجلس طرح پیش نویس قانونی را آماده کرده اند و برای تصویب به نمایندگان مجلس ارائه کرده اند. خوشبختانه این طرح به امضاء 40 تن از نمایندگان مجلس رسیده و در دستور کار قرار گرفته است.

سازمانهای غیر دولتی طی سالهای گذشته از نداشتن قانون رنج برده اند و تغییر مداوم آئین نامه ها باعث شده که هر دولتی بر اساس سلیقه خود با این گروهها برخورد کند.

خوشبختانه تلاشهای گروه پیگیری طی یکسال  گذشته اثر بخش بوده است و در تغییر نگاه دولتیان تا حد زیادی موثر بوده است .

پیش نویس قانون آماده شده توسط گروه پیگیری بسیار خوب و مترقی است و در صورتیکه مورد تائید نمایندگان مجلس قرار می گیرد می تواند نقش زیادی در شکوفایی و رشد NGO ها در کشور داشته باشد.

در جلسه دیروز دکتر ایوبی معاون اجتماعی وزیر کشور خبر از تصویب آئین نامه جدیدی برای سازمانهای غیر دولتی داد و گفت که در این آئین نامه ایجاد سازمانهای غیر دولتی بسیار آسان شده است و در عوض نظارت بر این سازمانها افزایش یافته است.

کلاً همایش دیروز یکی از بهترین و موثرترین جلساتی بود که طی سالهای گذشته توسط سازمانهای غیر دولتی برگزار شده است و در روزهایی که « NGO آزاری » طرفداران زیادی دارد حضور در بین نمایندگان سازمانهای غیر دولتی کشور باعث دلگرمی و خوشحالی بود.

دوستان فعال در سازمانهای غیر دولتی می توانند به این وبلاگ بروند و ضمن آشنایی با فعالیتهای صورت گرفته توسط گروه پیگیری ، متن پیش نویس قانون پیشنهادی را مطالعه کنند و نظرات خود را برای گروه پیگیری بفرستند.

گزارش روزنامه اعتماد از این همایش.

6b9jy0x.jpg

/ 3 نظر / 24 بازدید
بامداد

امیدوارم که اینطور باشد و نقاط وفاق و اشتراکی بوجود آید تا دریچه تعامل بازتر شود ، اما تجربه بیست و چند سال همیشه حکایتی دیگر داشت .... امیدوار باشیم .

مهشید

خدا کنه عده زيادی جمع بشن.