نجات پرنده اسیر شده در یکی از ایستگاههای مترو تهران پس از 6 ماه

صبح روز سه شنبه، تماس تلفنی مسوولان مترو خبر از به دام افتادن گنجشک مورد اشاره در یکی از تله های نصب شده در ایستگاه داشت. دو روز قبل تر که مجوز نصب تله های زنده گیر در ایستگاه صادر شد، با نظارت مسوولان ایستگاه، دو تله در محل شب مانی پرنده نصب شد. با توجه به زندگی طولانی مدت پرنده در ایستگاه، پیش بینی می شد پرنده به سرعت متوجه ایجاد تغییر در محیط شده و جلب تله ها شود؛ ولی هوش پرنده ای که توانسته بود شش ماه در عمق زمین زنده بماند، از به دام افتادن سریعش جلوگیری کرد. سر انجام در آغاز سومین روز، پرنده مظلوم در تله ای گرفتار شد که بر خلاف سایر تله ها برای رهایی و حفظ جانش نصب شده بود.
دقت نظر و تاکید بسیار مدیران مترو بر امنیت مسافران و امدادگران در فرآیند نصب تله با نظارت دقیق آقای فراهانی، متصدی امور مسافران مستقر بر سکو همراه بود. فردی که در ماه های گذشته برای رها شدن پرنده نقشه ها کشیده بود و نهایتا برایش به فکر جفت بود. فراهانی پس از تحویل گنجشک به دام افتاده، به دلیل جدایی از دوست چندین ماهه کوچکش با افسوسی مثال زدنی گفت: “باید جای خالی پرنده کوچک خوش عاقبت را با گل پر کرد. دل همه ما برایش تنگ خواهد شد!” وی با بدرقه دوست کوچکش تا خروجی سکو از آن چشم بر نداشت و سپس برای انجام وظیفه به سکو بازگشت.
پیش بینی می شد پرنده سختی کشیده که بیش از شش ماه نور روز را ندیده بود، در صورت ملاقات بی واسطه با نور خورشید، صدمه ببیند. به همین علت نیم روز اول را را در فضایی محصور با روشنایی مصنوعی و نیم روز بعد را در فضای کم نور طبیعی سر کرد. این پرنده کوچک هم اکنون از پشت پرده ای قطور قادر به درک نور خورشید است و ظرف ۲۴ ساعت آینده ضمن ملاقات مجدد خورشید، در پارک پردیسان رهاسازی خواهد شد.
 جان شیرین خوش است!
احترام به حق حیات جانداران، احترام به طبیعت و قوانین طبیعت است. در شرایطی که روزانه تعداد زیادی از حیوانات شهری در اثر بی توجهی ما از بین می روند، تصادف می کنند، زخمی و مصدوم و معلول می شوند و باقی عمر را با مشقتی غیر قابل درک طی می کنند، شاید باید خیلی خوش شانس بود که جانی شیرین را پس از ماه ها انتظار بازیافت. برای احترام به حق حیات جانداران، جان گنجشک و کلاغ و قناری و قمری و کبوتر همه محترم است. جان جان است و “جان شیرین خوش” .
دیده بان حقوق حیوانات از مساعدت و حسن نظر سروران گرانقدر سرکار خانم سلیمی و سرکار خانم هاشمی و آقایان محمدیان، سالمی، کیا، گودرزی، نوروزی، کریمی، فراهانی، حاتمی و مجموعه مدیریت و روابط عمومی متروی تهران تشکر می کند.

عکسهای بیشتر را در اینجا ببینید

/ 4 نظر / 74 بازدید
پورجواد

[لبخند] این یعنی داریم یه کم متمدن می شیم. یه کوچولوی کوچولو البته. ولی همین هم خوبه.[شوخی] اینو مدیون خبر گزاری ها و وبلاگ نویس ها هستیم که موضوع را رسانه ای کردند. در مورد تک تک مسائل زیست محیطی باید این کار را کرد. تصور کنین اگه یه روز صبح بیدار بشیم و ببینیم که خبر اول همه روزنامه های کشور (همه روزنامه ها) خشک شدن زاینده رود و پیامدهای اون هست چقدر عالیه. اون وقت هیچکس جرات نداره در مورد این مسئله که ملی شده بی تفاوت باشه. باید یه چیزی شبیه یه مافیای بزرگ (از نوع خوبش البته) خبری در مورد مسائل زیست محیطی راه انداخت. شاید اینطوری تاثیر داشته باشه. نباید چیزی باشه که فقط به چند نفر علاقمند محدود بشه. باید سراسری و ملی باهاش برخورد بشه. چون اثراتش سراسری و ملیه. به امید اون صبحی که همه روزنامه ها از قلب پر درد ما می نویسند.[بغل]

مهشید

همین چیزهاست که امید به ادامه رو از ما نمی گیره

پژواک

آخرین تصاویر طرح مبارزه با بدحجابی http://pejvaknews.ir/fa/pages/?cid=910