پتچی؛ حمایت یا تجارت؟!

چند وقتیست که کمپینی با نام #پتچی یا #حامیتم در فضای مجازی و به اسم حمایت از حیوانات راه افتاده است. هر چند می دانم عموم حامیان راستین حیوانات متوجه این مدل بازی های #تبلیغاتی #تجاری هستند اما لازم دیدم چند نکته ای در این خصوص بنویسم.


🔹صنعت مولتی میلیارد دلاری حیوانات خانگی سه بخش اصلی خرید و فروش حیوان, خدمات دامپزشکی و غذای حیوانات دارد که اساس آن بر وجود هر چه بیشتر #حیوانات_خانگی است. تولید, پرورش و نگهداری حیوانات خانگی شاید منافع اقتصادی یا روانی برای انسان ها داشته باشد اما اساسا برای حیوانات چیزی جز #درد و #رنج نیست. عموم حیواناتی که به دلایل مختلف در خانه ها نگهداری می شوند به واسطه محدودیت های موجود, بخشی از حقوق خود را از دست می دهند. محرومیت از تولید مثل, تغذیه طبیعی و حبس شدن در محیط خانه بخشی از این موارد است. وضعیت حیوانات خانگی که حاصل دستکاری ژنتیکی هستند به مراتب از این وحشتناکتر است, حیواناتی که گاها همیشه با مشکلات جسمی دست در گریبان هستند و یا مبتلا خواهند شد. همچنین است وضعیت حیوانات خاص خانگی (اگزوتیک پت ها) که حدود هفتاد درصد آنها در یکسال نخست زندگی شان می میرند!


🔺از نگاه حامیان حقوق حیوانات, #صنعت_حیوانات_خانگی بزرگترین ناقض حقوق حیوانات خانگی است.


🔹#پتچی در کنار شعار زیبای سیر کردن حیوان گرسنه و #حامیتم یک روش تبلیغاتی برای معرفی اپلیکیشنی به همین نام است که خدمات مرتبط با صنعت حیوانات خانگی ارائه می دهد. همراهان در این پویش باید حتما اپلیکیشن این گروه را نصب کنند تا بتوانند صاحب پوستری که نشاندهنده حمایت آنها از حیوانات است بشوند! در این اپلیکیشن خدماتی شامل فروش غذا و لوازم, خدمات دامپزشکی, پانسیون و تربیت (؟!) ارائه می شود!


🔺حتی بی توجه به اهداف تجاری تبلیغاتی این گروه, غذا دادن به حیوانات شهری جای سوال دارد. در شرایط فعلی غذا دادن به حیوانات شهری از آنجا که می تواند منجر به افزایش جمعیت و در نتیجه افزایش رنج و کشتار این حیوانات شود از مواردیست که حامیان حقوق حیوانات به شدت با آن مخالف هستند و علیرغم ظاهر مهربانانه, از نظر علمی و تجربی عملی اشتباه است و می تواند عواقب دردناکی برای حیوانات شهری داشته باشد.


🔹پیوستن جمعی از هنرمندان به این پویش اصلا و ابدا نمی تواند ملاک خوبی برای درستی این پویش باشد زیرا در هیچ کجای دنیا انتظار نمی رود هنرمندان در مورد مسائل تخصصی #حقوق_حیوانات اطلاعات کامل داشته باشند.


🔸به امید روزی که #حیوانات ابزاری برای کسب درآمد در هیچ کجای دنیا نباشند.

/ 0 نظر / 112 بازدید