هم ولنتاین و هم سپندار مذگان را عشق است

 

فردا روز ولنتاین است ، نزدیکی ولنتاین و روز سپندار مذگان باعث شده که عده ای بگویند چون ما در فرهنگ باستانی کشور عزیزمان روزی برای عشاق داریم دیگر نیاید ولنتاین را که متعلق به فرهنگ ما نیست جشن بگیریم . خود من هم تا چندی پیش بر همین اعتقاد بودم ولی با اینکه شاید حس وطن دوستی ام بیشتر از گذشته شده باشد در حال حاضر معتقدم که باید این روز را جشن گرفت .

برای جوانان سرزمین من ، برای همنسلان من که افسردگی و بیماریهای روانی همدم و همراهشان است ، برای جوانانی که خاطرات کودکیشان با جنگ آغاز می شود و در جوانی مزه تلخ کنکور ، بیکاری ، بی احترامی و تبعیض را چشیده اند و رویای بسیاری از آنها مهاجرت برای رسیدن به "احترام و انسانیت" است ، برای مردمانی که عشق را نیاموخته اند و مرگ بر اینجا و آنجا ، مرگ بر این و آن شعار روزانه و شاید ملی شان شده  داشتن بهانه ای برای شادمانی در ولنتاین و روزهایی مثل ولنتاین از نان شب هم واجب تر است . هم برای ولنتاین باید ذوق کرد هم سپندارمذگان را باید پاس داشت حتی اگر هر دو یکی باشند. اصلن باید در میان رسوم و فرهنگ های دیگر جستجو کرد و روزهایی اینچنینی را پیدا کرد و گرامی داشت حتی اگر این رسم متعلق به قبیله ای آدمخوار در قلب بیابانهای افریقا باشد.

ولنتاین مبارک قلب

/ 7 نظر / 18 بازدید
داود حبیبی

من هم این روز رو به شما و تمامی جوونای کشورم تبریک میگم [گل]

واحه

سلام، در وبلاگ یکی از دوستان مطلبی خواندم راجع به عقاب پر و بال شکسته ای که شما پرستاریش نمودید، بهتون تبریک می گویم و امیدوارم ان شاء الله همیشه زندگی پر خیر و برکتی داشته باشید و واسطه’ خیر برای سایر مخلوقات خداوند باشید خوش به حالتون که توانستید یک موجود را از مرگ برهانید و زندگیش را از نو احیا نمایید.

روشنک شهبازی

فکر کنم شاد بودن نیازی به مناسبت نداشته باشه . میشه وقتی رو که باید صرف پیدا کردن روزهای اینچنینی در فرهنگ های دیگه بکنیم . صرف شادی کنیم و مرور چیزهایی خوبی که داریم . لبتون همیشه خندون شاد باشید و سلامت [لبخند][گل]

گواه

موافقم دوست سبزم.ولنتاین بزرگداشت مهر است پس زیباست.و زیباتر هم این که با وجود مخالفت های رسمی باز هم چنین مناسبت هایی هست و پاس داشته می شود .حتی در سرزمینی چون عربستان که گل سرخ در چنین روزی بر اساس دستور وهابیون ممنوع است زیر زمینی فروخته می شود و بسیار گرانتر ولی باز هم هست.درود بر شما و گرامی و شاد و مبارک این روز!

م خ

درود "اسفندگان روز زن و روز گرامی داشت همه فروزگان پسندیده و نیکوی انسانی در فرهنگ ایرانی است و اکنون شایسته است ما نیز چون نیاکان خود این جشن فرخنده را برگزار نموده و جایگاه زنان ایرانی را ارج نهیم .در ضمن از دیدگاه من اسفندگان را نمی توان روز عشاق یا مهرورزان در فرهنگ ایران و جایگزین والنتاین دانست و بهترین جایگزین والنتاین در فرهنگ ایرانی جشن مهرگان است" به نقل از تارنگار دکتر شاهین سپنتا

رضاگردان پور

درود زندگی یعنی دوست داشتن خود و دیگر مخلوقات ولنتاین و یا هر نام دیگری جز بهانه ایی برای یادآوری این نکته نیست

شیوا

الان دیره واسه نظر نوشتن(تو این نوشته) ولی موافقم[لبخند]