ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی در کشور هندوستان

از مهمترین دلایل ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی خطرات کوتاه مدت و بلند مدت آن برای محیط زیست بیان شده است . همچنین کیسه های پلاستیکی در هندوستان می تواند باعث مسدود شدن سیستم زهکشی آب و فاضلاب شده و موجب افزایش خطر مالاریا شود. علاوه بر اینها تعداد زیادی از گاوها که در هندوستان حیوان مقدسی به شمار می روند در اثر خوردن پلاستیک خفه می شوند.

بنابراین هیچ خرده فروش ، تاجر ، مغازه داری حق استفاده از کیسه های پلاستیکی را ندارد. این ممنوعیت شامل تولید ، واردات ، ذخیره سازی ، فروش و حمل و نقل کیسه های پلاستیکی نیز می شود. مجازات وضع شده برای خاطیان نیز بسیار سنگین است و شامل 5 سال زندان یا جریمه 2200 دلاری و یا هر دو می شود که در صورت تکرار ، جریمه ها سنگین تر هم خواهد شد.

با اینکه چند روزی بیشتر از اجرای این قانون در شهر محل سکونت ما نمی گذرد ولی به نظرم اجرای آن خیلی خوب بوده است و فروشندگان به قانون احترام می گذارند . در حال حاضر فروشگاهها به صورت هماهنگ به مشتریانی که وسیله ای برای حمل کالای خود ندارند ، کیسه های کاغذی و یا فیبری را به قیمت هر کیسه کوچک 50 تومان می فروشند.

جالب است بدانیم استفاده از کیسه های پلاستیکی در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله : آلمان ، افریقای جنوبی ، استرالیا ، سومالی ، فیلیپین ، اوگاندا ، کنیا ، ژاپن ، ترکیه ، اریتره ، اتیوپی ، بلژیک ، کره جنوبی ، سنگاپور ، سوئد ، چین و برخی از ایالت های امریکا ممنوع اعلام شده است .

آرزو می کنم روزی استفاده از کیسه های پلاستیکی در ایران نیز ممنوع شود. چند سال تا آن روز فاصله داریم؟!

منابع : + + +

Use of "Plastic Bags" banned in India

/ 1 نظر / 28 بازدید
پورجواد

شگفت زده شدم. فکر نمی کردم هندوستان به چنین فرهنگی رسیده باشه. من خودم معمولا از فروشگاه تا حد ممکن پلاستیک نمی گیرم و از کیف دستیم یا حتی زنبیل [چشمک]برای خرید کردن استفاده می کنم. امیدوارم مسئولان ایرانی هم این قانون را وضع کنن. در کشورهای اروپایی هم معمولا قیمت پلاستیک خیلی زیاده و این باعث می شه که در فروشگاهها کمتر استفاده بشه. بر خلاف ایران که پلاستیک رایگان یا حتی وسیله تبلیغه. از این که این مطلب را نوشتید ممنونم.[گل]