واگذاری بخش هایی از پارک ملی کلاه قاضی برای توسعه شهر غیرقانونی است

سید احمد خاتون آبادی با اشاره به غیر قانونی بودن مصوبه کمیسیون امور زیر بنایی، صنعت و محیط زیست دولت در واگذاری بخشی از زمین‌های پارک ملی کلاه قاضی به منظور توسعه شهر جدید بهارستان اظهار کرد: هر گونه توسعه‌ای در شهر اصفهان موجب ناپایداری و ناماندگاری این شهر می‌شود.
وی با بیان مشکلات کنونی تامین آب و نبود امکانات انتقال فاضلاب شهرک بهارستان افزود: شهر اصفهان توان زیست محیطی و اکولوژیک افزایش جمعیت را ندارد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه طرح‌های توسعه شهری باید بر اساس گزارش توجیهی ارزیابی اثرات زیست محیطی صورت گیرد، گفت: باید از افرادی که این طرح‌ها را تصویب می‌کنند پرسید آیا برای توسعه شهرک بهارستان طرح ارزیابی زیست محیطی صورت گرفته است؟
خاتون آبادی با بیان اینکه پارک ملی کلاه قاضی یک کمربند محیط زیستی اطراف شهر اصفهان است، اذعان کرد: کلاه قاضی پارک ملی و پناهگاه حیات وحش است و توسعه مناطق شهری در مناطق حفاظت شده غیر قانونی است.
وی با اشاره به اینکه مرزهای شهری باید مشخص باشد و گسترش شهرها نباید از این مرزها تجاوز کند، بیان کرد: گسترش شهرهایی که در کنار عوامل طبیعی مانند رودخانه‌ها به وجود آمده‌اند محدود است.
این عضو هیئت مدیره جمعیت پیام سبز با بیان اینکه گسترش شهر در منطقه کلاه قاضی صدمات جبران ناپذیری به گیاهان و جانوران این منطقه وارد می‌کند، تصریح کرد: برخی گونه‌های گیاهی و جانوری این منطقه در حال انقراض است و توسعه شهری حیات آنها را به خطر می‌اندازد.
خاتون آبادی با اشاره به محدویت‌های توسعه شهری و نبود زیر ساخت‌های مناسب در این مناطق اضافه کرد: گسترش شهرک بهارستان در حالی انجام می‌شود که منطقه توان اکولوژیک این گسترش را ندارد.
وی با بیان اینکه توسعه شهری موجب رشد کاذب جمعیت اصفهان می‌شود، ادامه داد: هرگونه توسعه شهری موجب افزایش رشد ناخالص جمعیت که خود سبب بروز مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، اکولوژیک و زیست محیطی در این مناطق می‌شود.
این استاد دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه تصویب چنین طرح‌هایی نشان می‌دهد اداره کل محیط زیست به رسالت خود عمل نمی‌کند، افزود: ظرفیت تحمل زیست محیطی منطقه اصفهان با توجه به پایین رفتن سفره‌های آب زیر زمینی و خشکی زاینده رود کاهش یافته است و هر گونه توسعه غیر کارشناسانه مناطق شهری سم مهلکی برای منابع طبیعی اصفهان به شمار می‌آید.
*سازمان حفاظت محیط زیست کشور در حال پیگیری مصوبه است
مدیر اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تایید واگذاری بخشی از زمین‌های پارک ملی کلاه قاضی به منظور توسعه شهرک بهارستان به خبرنگار ایسنا گفت: قسمت عمده‌ای از مصوبه اصلاح می‌شود.
احمد رضا لاهیجان زاده اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست کشور در حال پیگیری این مصوبه است و بررسی این سازمان در روزهای آینده به نتیجه می‌رسد.
وی افزود: سازمان محیط زیست کشور این مصوبه را از زوایای مختلف بررسی می‌کند اما مقدار واگذاری زمین‌های این منطقه به منظور توسعه شهرک بهارستان هنوز مشخص نشده است.
به گزارش ایسنا، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی با مساحت بیش از 50 هزار هکتار در جنوب شرقی شهر اصفهان و در مجاورت شهر جدید بهارستان واقع شده است. تنوع گونه‌ای جانوری در این منطقه قابل توجه می‌باشد به طوریکه تاکنون 17 گونه پستاندار متعلق به 16 جنس از 8 خانواده و چهار راسته در این پارک شناسایی شده است. هم‌چنین 252 گونه گیاهی در این منطقه شناسایی شده که 37 گونه از لحاظ حفاظتی باید مورد توجه قرار گیرند.

در همین رابطه:

چنگی دیگر بر صورت محیط زیست اصفهان؛ 870 هکتار از پارک ملی کلاه قاضی پرید

/ 7 نظر / 14 بازدید
میلاد07

با سلام دوست عزیز من شما را به دیدن پورتال آموزشی(جدید ترین نرم افزار ، ترفند و آموزش های رایانه و اینترنت ) و تالار های گفتگوی آزاد (بحث و تبادل نظر ) میهن تراک دعوت میکنم.پیشنهاد میکنم حتما به این سایت سری بزنید. آدرس سایت : www.mihantrack.com

میلاد07

با سلام دوست عزیز من شما را به دیدن پورتال آموزشی(جدید ترین نرم افزار ، ترفند و آموزش های رایانه و اینترنت ) و تالار های گفتگوی آزاد (بحث و تبادل نظر ) میهن تراک دعوت میکنم.پیشنهاد میکنم حتما به این سایت سری بزنید. آدرس سایت : www.mihantrack.com

صادق کریمی

دنیا باید جلوی تخریب محیط زیست را بگیره............ تا دوباره محیط زیست به حال اولش برگرده......... من شما را لینک کردم [گل][قلب][ماچ]

احسان

درود بر شما جناب سلیمی آیا حد و حدود این توسعه ی شهر بهارستان مشخص است ؟که احتمال زیاد به سمت جنوب( موازی با جاده ی شیراز ) است و نه به سمت شرق( سمت زیار و اتوبان کشوری)

احسان

و یک مورد دیگر اصلا چه نیازی به توسعه بهارستان احساس کرده اند . هنوز از طرح مسکن مهر و زمین هایی که بابت این طرح تبدیل به خانه شدند کسی استقبال نکرده و خالی مانده اند . و اینکه چرا به سمت شرق و یا شمال اصفهان توسعه نمی دهند تا دشت سگزی و ... را آباد کنند . و شخصی که این همه نفوذ دارد که بتواند دولت را در سفر های استانی وادار به تصویب این لایحه کند کیست ؟ سپاس

مرضیه

دولت بیاد یه لایحه تصویب کنه و کلا سازمان محیط زیست را تعطیل کنه. نظرتون چیه؟ اینطوری سنگین تر نیستن؟

احسان

جناب سلیمی درود در مورد واگذاری کلاه قاضی همان طور که شما هم خبرش را اعلام کرده بودید از رقم 890 هکتار نام برده شد . امروز نیز به نقل از آقای محمدی زاده شنیدم که فقط ( جالبه فقط ) 270 هکتار واگذار شده که اینها از نظر حفاظتی ارزش بالایی ندارند!!!!!! و سازمان به جای این 270 هکتار توانسته از وزارت راه و شهر سازی سازی دو هزار هکتار که ارزش بالایی دارد معوض بگیرد و می فرمایند برای طرح های مسکن از ما 670 هکتار می خواستند که ما فقط 270 هکتار دادیم . سوال : اصلا چرا دادید ؟رقم 890 هکتاری که تصویب شده چه شد؟ ماده 16 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست وماده ی 690 قانون مجازات اسلامی چه شد ؟