ایدز در حال گسترش است ، برای کنترل بودجه کافی وجود ندارد

 

هشدار رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت:انتقال ایدز از طریق روابط نامشروع در کشور افزایش یافته است

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: در چند سال اخیر تعداد موارد ابتلا به ویروس ایدز از طریق رابطه جنسی افزایش یافته است، جمعیت کشور ما جوان است و باید پیش‌بینی لازم را انجام دهیم تا به سرنوشت برخی کشورهای غربی دچار نشویم.

وی افزود: متاسفانه 2 گروه اصلی هدف یعنی معتادان تزریقی و افرادی که بی بند و باری جنسی دارند با هم همپوشانی دارند و ممکن است این افراد به علت روابط جنسی غیر ایمن به گسترش این بیماری در جامعه غیر معتاد دامن بزنند و این خطری است اگر به آن توجه نشود و هوشیار نباشیم می‌تواند موجب گسترش این بیماری شود.

وی ادامه داد: شواهد نشان می‌دهد که الگوی انتقال ایدز در ایران از سرنگ مشترک به سمت روابط جنسی در حال تغییر است، بسیاری از متخصصان برجسته بیماری‌های عفونی نیز در کمیته کشوری ایدز به این نکته اذعان کرده‌اند که در موارد جدید بیماری ایدز که شناسایی می‌شود، ابتلا از طریق رابطه جنسی بیش‌تر خودنمایی می‌کند.

وی گفت: این اطلاعات در کنار این پیش آگاهی که می‌دانیم جمعیت جوانی در کشور داریم باید برنامه‌های کنترل ایدز را به سمت این گروه از جامعه ببرد تا اتفاقی که در برخی کشورهای غربی رخ داد و موجب بروز موج بزرگ گسترش ایدز از طریق رابطه جنسی شد در ایران تکرار نشود.

صداقت افزود: چالش بزرگ در این مسیر باورهای غلط درباره بیماری ایدز است، انگ و تبعیض علیه بیماران مبتلا به ایدز و اینکه هنوز عده زیادی از مردم این بیماران را گناهکار و مجرم می‌دانند مانع از کنترل مناسب این بیماری می‌شود زیرا موجب می‌شود این بیماران از خانواده و اجتماع طرد شوند و در خفا و پنهانی به گسترش این بیماری بپردازند.

برنامه دوم کنترل ایدز در ایران بودجه کافی ندارد

وی ادامه داد:‌ برای کنترل این بیماری اجرای برنامه دوم کشوری کنترل ایدز از سال 86 آغاز شده است ، در این برنامه وظیفه و سهم هر دستگاه در کنترل، آگاه سازی و حمایت از بیماران مبتلا به این بیماری و افراد در معرض خطر مشخص شده است، این برنامه در کمیته کشوری ایدز و شورای عالی سلامت مصوب شده است اما برای اینکه پشتوانه اجرایی بیشتری داشته باشد به هیئت دولت رفته است تا در دولت نیز مصوب و ابلاغ شود.

وی گفت: متأسفانه چون هنوز این برنامه در هیئت دولت مصوب نشده است، اعتبار کافی برای اجرای این طرح هنوز اختصاص نیافته است، برای اجرای این طرح به سالانه حدود 8 میلیارد تومان اعتبار نیازداریم در حالی که سال گذشته 5/4 میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافت و امسال هم قرار است همین مقدار اعتبار برای دومین برنامه کشوری ایدز اختصاص یابد که هنوز معلوم نیست همین اعتبار هم به طور کامل تخصیص یابد.

وی افزود: 65 درصد این اعتبار در زمان حاضر صرف هزینه‌های دارو و درمان بیماران شناسایی شده، قرار می‌گیرد و فقط 35درصد آن برای آموزش و پیشگیری از بروز این بیماری هزینه می‌شود که بسیار ناچیز است و متاسفانه اعتبار کافی برای آگاه سازی مردم درباره این بیماری خطرناک را در اختیار نداریم.

این سه خبر  را نیز بخوانید . آیا ارتباطی بین این اخبار وجود دارد ؟!

-          14 میلیون ایرانی زیر خط فقر

-          احمدی نژاد : با نفت 5 دلاری هم می توانیم کشور را اداره کنیم !

-          آمار راستگویی ایرانیان به زیر 40 درصد رسیده است

/ 5 نظر / 8 بازدید
سلول

سلام . اتفاقا در این مطلب رابطه’ ایدز و دروغ گویی هم مشخص می شود !! میدانیم که اصولا در دهه’ اول انقلاب ستون حوادث از جراید حذف شد و از پخش اخبار حوادث هم جلوگیری می نمودند . یعنی در واقع می خواستند ادعا کنند که در نظام اسلامی اصلا جرمی صورت نمی گیرد !!! و اخبار حوادث ساخته’ دشمن ! است . چندین و چند نشریه هم بعدها به دلیل نشر اکاذیب ! ( منظور انتشار اخبار آسیب های اجتماعی ) تعطیل شدند .... تا روزی که آش اونقدر شور شد که خان هم فهمید . حالا در مورد ایدز هم استراتژی نظام این بود که بیندازند گردن معتاد و سرنگ . که یعنی ما اصلا در ایران بی عفتی و بی ناموسی و از این چیزا اصلا نداریم . خلاصه کبک سر خودشو میکنه زیر برف و فکر میکنه هیچکس اونو نمیبینه . نتیجه اینکه بیماری ایدز به دلیل داشتن دوره کمون طولانی تا سالها نه علامتی از خود نشان می دهد ونه در روش های معمولی آزمایشگاهی میتوان به آن پی برد . بنابراین حدودا در هر 7 سال یک انفجار آماری در تعداد مبتلایان می بینیم که با تصاعد هندسی افزایش می یابد . با تمام سعی حکومت بر اختفای آمار حقیقی این بیماری در آینده ای نزدیک با ارقام میلیونی

سلول - 2

...در آینده ای نزدیک با ارقام میلیونی مبتلایان مواجه خواهیم شد . تکذیب وجود و شیوع این بیماری در ایران نتیجه’ سیاستهای نادرست مجموعه’ ارگانهای مسئول در این زمینه است .

سلول - 3

الباقی نظرات ! : 1- چهارده میلیون زیر خط فقر هستند ، حالا چند میلیون زیر خط زجر هستند ؟ 2- با نفت 5 دلاری هم کشور اداره می شود فقط چیزی نمیتوان برای خوردن گیر آورد . 3- این آمار را هم دشمن ! داده چون مطمئنم زیر 10 درصد است .)

مهشید

همه کثافتکاریهاشون علنیه اما هشدار دادن در مورد ایدز و آگاه کردن مردم باید پنهانی و مخفیانه صورت بگیره. واقعا تاسف باره.