نتایج آخرین اندازه‌گیری سموم آلی پایدار در بافت ماهیان خزر

دوستداران حیوانات-آلودگی آبها

نتایج آخرین اندازه‌گیری سموم آلی پایدار در بافت ماهیان خزر

 

معاون دفتر محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نتایج جدیدترین اندازه‌گیری‌ها در خصوص آلودگی سموم آلی پایدار در بافت ماهیان خزر گفت: نتایج این اندازه‌گیری‌ها نشان می‌دهد میزان سم «هپتاکلر» در منطقه تالش بیش از حد مجاز بوده است.

 

مهندس صدیقی در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» ایسنا، با اشاره به پروژه اندازه‌گیری سموم آلی پایدار در بافت ماهیان دریای خزر افزود: بر این اساس 7 سم بسیار مهم و خطرناک آلدرین، هپتاکلر، د.د.ت و ... در 6 گونه ماهی همچون سفید، کفال، اوزن برون، کپور و ... در 12 منطقه از آستارا در غرب تا شرق دریای خزر اندازه‌گیری شده است.

 

وی تصریح کرد: نتایج این بررسی‌ها که با دقت بالایی در آزمایشگاه دفع آفات و نباتات، اندازه‌گیری شده است، نشان می‌دهد میزان تمامی این سموم در بافت ماهیان خزر به جز سم هپتاکلر آن هم در هشتپر (تالش) در حد مجاز بوده و در این منطقه نیز میزان سم یاد شده تنها اندکی فراتر از حد استاندارد بوده است.

 

به گفته معاون دفتر محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست سموم اندازه‌گیری شده از سمیت بالایی برخوردار بوده و به شدت تهدید کننده سلامت انسانها هستند.

 

وی تاکید کرد: دفتر محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست قصد دارد با همکاری وزارت جهاد کشاورزی برنامه گسترده‌ای را برای کاهش بار سموم کشاورزی بخصوص سموم خطرناک و غیرمجاز ورودی به دریای خزر بزودی در سواحل شمالی کشور آغاز کند.

 

معاون دفتر محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اندازه‌گیری فلزات سنگین در جنوب کشور به ایسنا گفت: نتایج اندازه‌گیری‌ها در هرمزگان نشان می‌دهد که میزان فلزات سنگین در حد مجاز بوده است.

 

وی با اشاره به این که مشکل مطرح شده در جنوب و شمال کشور هم‌اکنون آلودگیهای جیوه است، تاکید کرد: گفته می‌شود که آلودگی جیوه در برخی از مناطق ساحلی خلیج‌فارس و دریای خزر بیش از حد استاندارد است که بدین منظور پروژه‌ای طراحی شده تا میزان جیوه را در رسوب، آب و بافت ماهیان به صورت دائمی و از طریق ایستگاههای ثابت اندازه‌گیری کنیم.

 

معاون دفتر محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اندازه‌گیری فلزات سنگین در جریزه خارک گفت: میزان اکثر این فلزات در حد مجاز بوده اما مشکل اصلی در جزیره خارک به دلیل وجود ترمینال‌های نفتی، بارگیری و انتقال نفت استخراج شده از میادین نفتی به جزیره، عملیات پالایش اولیه، وجود مجتمع متانول خارک، قرار داشتن پوندهای نفتی و محلهای ذخیره نفت موجب ایجاد آلودگی‌های نفتی و شیمیایی در این جزیره شده است به شکلی که اندازه‌گیریها نشان می‌دهد میزان آلودگیهای نفتی در این جزیره بالاست.

 

وی به اندازه‌گیری فلزات سنگین در رودخانه مند بوشهر اشاره کرد و یادآور شد: نتایج این بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد که میزان فلزات سنگین در این رودخانه در حد مجاز بوده است.

 

/ 2 نظر / 67 بازدید
فربد

اگر مرگ‌ را از اين‌ همه ‌ارزشى‌ بيش‌تر باشد حاشا حاشا که‌ هرگز از مرگ‌ هراسيده‌ باشم ............................................ بیایید در مورد مسانل محیط زیست کمی جدی باشیم.

rira

سلام ...حالا تا می توانید هفته ای 2 بار ماهی بخورید....شاید هم