طرح مبارزه با نگهداری سگ ، کپی برابر اصل طرح مبارزه با ماهی قرمز است !

شاید بزرگترین مشکل دوستداران حیوانات با این طرح ، احساس و نگاه حیوان ستیزانه ای است که در این طرح وجود دارد و دوستداران حیوانات با خواندن این طرح در نخستین کلام آنرا طرحی برای حذف حیوانات از فضای شهری و جدایی شهروندان از برخی حیوانات خانگی می دانند. اما نکته جالبی در مواد و دلایل پیشنهاد این طرح وجود دارد . با مطالعه دقیق این طرح متوجه می شویم که طرح مبارزه با نگهداری سگ و حیوانات مضر به طور شگفت آوری نسخه کپی شده طرح مبارزه با ماهی قرمز سفره هفت سین است .
بیایید دلایل کسانی که سخن از حذف ماهی قرمز سفره هفت سین می زنند را با دلایل پیشنهاد دهندگان این طرح مقایسه کنیم :
ایرانی نبودن و عدم سازگاری فرهنگی : مخالفان ماهی قرمز درست یا غلط می گویند ماهی قرمز ایرانی نیست ، می گویند از چین وارد شده و یا به دلیل نام عربی اش « سمک » وارد سفره هفت سین شده. مخالفان نگهداری از سگ نیز می گویند سگ گردانی و نگهداری از سگ ایرانی نیست و تقلیدی کورکورانه از غربی هاست !
بیماری زا بودن : هر دو گروه مخالفان ماهی قرمز و سگ ، این حیوان ها را از نظر بهداشتی خطرناک می دانند و معتقدند برای سلامت جامعه خطرناک هستند . هر چند که هیچکدام از این دو گروه دلایل خود را بصورت مستند بیان نکرده اند.
نارضایتی افراد جامعه : هر دو گروه معتقدند نگهداری از ماهی قرمز و سگ باعث نارضایتی بخشی از افراد جامعه شده است. مخالفان ماهی قرمز معتقدند مرگ و میر ماهیان باعث ناراحتی اعضای خانواده و به ویژه کودکان می شود و مخالفان نگهداری از سگ ، آن را باعث ناراحتی همسایه ها و مردم می دانند.
قضاوت در مورد دلایل شباهتهای این دو گروه را به خوانندگان گرامی واگذار می کنم . راستی این همه شباهت برای چیست ؟! نتیجه اجرای این دو طرح چیست ؟ 
در این باره باز هم خواهم نوشت .

* این مطلب نخستین بار در پایگاه خبری دیده بان حقوق حیوانات منتشر شده است .

مطالب مرتبط در این وبلاگ :

چه کسانی طرفدار حذف ماهی قرمز از سفره هفت سین هستند ؟!

مراقب دلسوزیهای مشکوک برای حذف ماهی و سبزه از سفره هفت سین باشیم

سگ بد است یا زندگی سگی ؟!

/ 5 نظر / 191 بازدید
ساغر

Salam do0st azizam maghale emroz dar morede ' mo0arefi javandegane' kho0shal misham biyay va bekhoni va dar akhar nazar bedi akhey heyvoni sakhteshe ba on lebas in majlese ma ham zoresh be in zabon baste ha mirese har roz ye ghanon mizare

بیداد(گیله زن)

درود جناب سلیمی ممنونم از اینکه در وبلاگ خود به این مهم پرداخته اید ... دوست عزیز در کشوری زندگی میکنم که در روز روشن گربه ای از دست جوانی به فاصله ی یک متر و یا شاید بیشتر به شدت به زمین پرتاب می شود و وقتی در قبال این رفتار اعتراض میکنی با شدت بیشتری اینکار را انجام می دهد .... مردم نیز از کنار آن جوان به راحتی می گذرند بدون آنکه اخمی و یا خروشی کنند...فقط کمی از این رفتار متعجب می گردند ... سخت است ولی باید باور کنم که در کشور من سلامت روانی اکثر افراد مخدوش شده ... دوست من نمیدانم هدف از ارائه ی چنین طرحی چه بوده ولی تصویب چنین طرح هایی بیشتر از پیش من را می ترساند میترسم از اینکه تصویب این طرح زمینه ی انجام اینگونه از رفتارها را بیشتر کند... چه زمانی ارتقا می یابد چیزی به نام فرهنگ عمومی ؟

پورجواد

من با گیله زن موافقم. به خدا قسم بیش از نیمی از ما ایرانی های فوق العاده با فرهنگ و با شعور که نوادگان کورش و داریوش افتخار آمیزمان هستیم امروز دیوانه ایم. دیوانه..... من حداقل روزی 3-4 تا دیوانه می بینم. حال هیچکس خوش نیست.

آزاد

سلام دوست گرامی ، در جریان هستید که دولت افغانستان اقدام به صادر کردن شناسنامه ای به زبان پشتو برای مردم افغانستان کرده است ؟ زبانی که تنها 20 درصد مردم افغانستان به آن صحبت می کنند؟ در حالی که مردم افغانستان ، "افغانستانی" هستند و نه افغان و بیش از 80 درصد آنها فارسی صحبت می کنند دولت فاشیست افغانستان دست به چنین کاری می زند !

امین خزاعی

سلام جناب سلیمی در این مورد باید بگم که من هم تا حد زیادی با این طرح موافقم. چرا که با این کار خدمت بزرگی به حیوانات می کنند، البته در کشور ما. عبدالطيف عبادي در سايت خودش خيلي جالب به اين موضوع پرداخته كه لينك مطلبشو واستون ميذارم. http://www.aebadi.com/archives/5156 پيشنهاد ميكنم مستند ساكنين زمين (Earthlings) رو هم اگر نديدين حتما ببينيد. موفق و پيروز باشيد