نقدی بر برنامه های سگ ستیزانه سیما

 

ای کاش دانشگاهی ملی و سراسری بود. افسوس که نیست !

چند ماه پیش دو برنامه از شبکه ی سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران با عنوان « مد شده » به نمایش در آمد که به روند به شدت رو به افزایش نگهداری حیوانات خانگی - و به ویژه سگ های آپارتمانی - در ایران با دلایل به ظاهر علمی - بهداشتی - روان شناختی تاخت.

این برنامه چندین بار از شبکه ی سوم سیما به نمایش در آمد و در یک مورد اعلام شده - که در صفحه ی حوادث روزنامه ی اعتماد ملی هم خبرش منتشر شد - به خودکشی دختری انجامید که همسایگان وحشت زده شان خواستار اخراج سگ او از چهار دیواری اختیاری خانواده ی دختر شده بودند !

هنگام برگزاری کارگاه تخصصی « درمان اختلالات اعصاب و روان با سود جستن از حیوانات دست آموز خانگی » که دو ماه پیش همراه با شماری از استادان هیئت علمی دانشکده ی دامپزشکی دانشگاه تهران آن را ارائه نمودم ، از استادان دامپزشکی دانشگاه تهران شنیدم که آقایی که خودش را در آن برنامه « پزشک متخصص بیماری های عفونی » معرفی و نسبت به احتمال رخ دادن بیماری های مشترک سگ و انسان هشدارهای آن چنانی داده است ، « تعمیر کار شوفاژ در خیابان .... تهران » بوده است و با شکایت برخی استادان دانشکده ی دامپزشکی دانشگاه تهران و هم چنین انجمن حمایت از حیوانات ایران و نیز نظام پزشکی جمهوری اسلامی پرونده ای در دادگستری تهران برای این « متخصص درمان شوفاژ و بهداشت آب گرم » گشوده شده است.

آیا این گونه کردار و رویکرد در آگاه سازی و اطلاع رسانی ، شایسته ی صدا و سیما که قرار بود « دانشگاهی ملی و سراسری » باشد ، هست ؟!؟

برای آگاهی بیشتر از این داستان و نیز حذف گزینشی و سلیقه ای سخنان دامپزشک شرکت کننده در این برنامه می توانید به  نشانی اینترنتی « صدای دامپزشکی ایران » مراجعه نمایید.

این در حالی ست که در فرهنگ ایران باستان - درست برخلاف فرهنگ عرب های بادیه نشین نا برخوردار از آب - سگ جایگاهی سترگ و والا داشته است. مجسمه ی سگ هخامنشی در موزه ی ایران باستان ، یادگاری از آن دوران درخشان مهر مدارانه است.

* مطلب بالا را در وبلاگ دکتر بهنام اوحدی خواندم . پیشنهاد می کنم نوشته های زیبا و خواندنی این روانپزشک دوستدار حیوانات و محیط زیست را در "آتشگاه"و "یک روان پزشک"بخوانید.

/ 6 نظر / 58 بازدید
ژاله

درود بر سپهر سلیمی عزیز. دیروز عصر داشتم با کانال های ماهواره ور میرفتم دیدم در یکی از کانال های فارسی زبان (فکر کنم اسمش پاسارگاد بود) خانمی داشت در مورد محیط زیست صحبت میکرد و در ضمن اسم شما و آقای درویش و خانم جمشیدی و چند نفر دیگه را خواند و عکستان را هم نشان داد و در باره مطلبی که در مورد محیط زیست نوشته بودید صحبت کرد.. درضمن دریافت شد.. مرسی

lone wolf

صدا و سیما خود یکی از مروجین حیوان آزاری و برخورد وحشیانه با حیوانات است!... از فیلمها و سریالها و فیلمهای مستندی که در آن برخورد انسانی و نوازش سگ "سانسور " میشود(!![سبز]!!) و نگهداری ومهربانی با سگ به عنوان فساد اخلاقی معرفی میشود ، گرفته تا همین برنامه سرپا مهمل وچرند و دروغ!!!... تعمیرکار شوفاژ بودن یکی از این عوضیا رو نمیدونستم! ولی اینو شنیده بودم که بیشتر صحبتهای یکی از دامپزشکای حاضر در برنامه به کلی تحریف شده و تنها نکاتی که به نفع منظور کثیف این برنامه بوده به نمایش دراومده!!! واقعا متاسفم برای کسایی که پای یه همچی برنامه های منحرفی میشینن و بدتر از اون چرندیاتشو باور میکنن!!!

عادل

سلام ! این برنامه از بس احمقانه بود که جای افسوس دارد . گرچه از صدا و سیما بیش از این انتظار نمی رود ؛ مطلب شما جالب بود . به وبلاگ من سر بزنید خوشحال می شوم .

عادل

ضمن به شما لینک دادم !

نظام دامپزشکی نه پزشکی

امید

سلام امید است استفاده از سگ , یک فرهنگ باشد.[گل]