چند روزی درگیر امتحانات پایان ترم بودم و از اونجائیکه اصلاً و ابداً آدمی نیستم که فقط شب امتحان درس بخونه ! حسابی گرفتار بودم و از همه دوستانی که در این مدت به وبلاگ سر زدن و نظر گذاشتن تشکر می کنم.

خوشبختانه چند روز پیش مسئولیت  صفحه محیط زیست هفته نامه ی استانی « تندر» به من واگذار شد و برای اولین بار یک نشریه در اصفهان دارای صفحه ثابت محیط زیست شد ؛ اتفاقی که امیدورام در آینده ای نه چندان دور برای دیگر نشریات محلی اصفهان نیز رخ بدهد.

***

دکتر ناصر کرمی  در مطلبی با عنوان « این توان پراکنده و کم اثر» نوشته اند: "چند تا کار قرار بود ما دوستان اهل محیط زیست انجام بدهیم که نداده ایم. یکی آسیب شناسی تشکل های زیست محیطی، دیگری بررسی امکان راه اندازی یک تشکل قوی و فراگیر که واقعا امکان تحت فشار گذاشتن حاکمیت را برای حفظ محیط زیست داشته باشد، دیگر راه اندازی یک پاتوق و دیگر دست کم مجمعی از وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران علاقه مند که در موارد لازم به طور هماهنگ در باره مصائب زیست محیطی ابراز نظر کنند. تا یکی دو تا از این کارها انجام نشود همچنان تلاش ما پراکنده و بی اثر خواهد بود.  از همه دوستان فعال و دلسوز مثل درویش، مژگان،آیینه چیانها،دولتشاهی، عیوض زاده،روانبخش،نوروزی،دکتر معطری،فاریابی،سام خسروی فرد،خضرحیدری،فضل پور و . . . دعوت میکنم در این باره جدیتر فکر کنیم. هر کس در وبلاگ خودش عجالتا پیشنهاد اجرایی و مشخصش در همین باره را بنویسد. موضوع این است: چطور میتوان توان و علاقه پرشور اما پراکنده و نه چندان موثر طرفداران محیط زیست در ایران را هدفمند و متمرکز کرد؟"

باید بگم اگر این کار با برنامه ریزی درست و گسترده انجام بشه میتونه خیلی مثمرثمر و تاثیرگذار باشه . واقعیت اینه که در حال حاضر بسیاری از سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی مانند دیگر NGO ها دچار رکود شدند ضمن اینکه لزوم ایجاد NGO ای که فراگیر باشه و در بسیاری از شهر ها و استانها نماینده و نیروی داوطلب داشته باشه شدیداً احساس میشه .

متاسفانه تعداد نه چندان کمی از  تشکلهای زیست محیطی و همچنین شبکه NGO های زیست محیطی دچار روزمرگی و بی برنامگی هستند . این مساله دلایل مختلفی می تواند داشته باشد از جمله ؛ فشارها و مشکلات ایجاد شده توسط  دولتی ها ، کمبود نیروهای متخصص که باعث شده به نوعی حرفها و برنامه هاشون ته بکشه و حرف  و برنامه جدیدی نداشته باشند ، کم حوصلگی بطوریکه وقتی چند تا برنامه و طرح با موفقیت انجام نمیشه بی خیال میشن و دست از کار می کشن ، نداشتن تریبون برای ارتباط با جامعه ، نگاه سطحی به محیط زیست و مسائل آن و همچنین یکسری از تشکلها هم برای اینکه همیشه همه جا باشند و بتوانند از امکاناتی که سازمان محیط زیست در اختیارشون قرار میده از جمله پروژه ها و همایش ها استفاده کنند انتقاد از سیاستهای غلط دولتی ها و بویژه سازمان محیط زیست را بطور کلی از برنامه هاشون حذف کردن و صداشون تحت هیچ شرایطی در نمیاد  و به عبارتی بسیاری از این دوستان GO شدن .

البته هنوز هم تشکلهای بسیاری هستند  که عاشقانه و صادقانه برای محیط زیست یتیم این سرزمین فعالیت می کنند ولی متاسفانه در سالهای گذشته این مسئله سیر نزولی داشته.

بر همین اساس با ایجاد تشکلی که اعضای اون رو دوستداران واقعی محیط زیست تشکیل بدهند و با درایت ، جسارت و قاطعیت برای رسیدن به هدفشون تلاش کنند کاملاً موافقم و در صورتیکه این مسئله محقق بشه در استان اصفهان با تمام توان در خدمت دوستان خواهم بود.

***

ليست وبلاگهای زیست محیطی ایران را ببینید

ابتکاری جالب و ارزشمند از خانم ماندانا آیینه چیان

 

/ 3 نظر / 8 بازدید
مهشيد

آقا تبریک! امیدوارم در این راهی که می ری موفق باشی. و ضمنا امیدوارم این کار جدید لطمه ای به آپ کردن وبلاگت نزنه. فکر کنم کار ماندانا رو تو هم قبلا کردی. یه نگاهی به لیست پیوندهات بکن

مهشيد

در مورد کامنت پرنده هم : آفرین!!! شما برنده اول مسابقه ما هستین!!! به پاس این جواب ارزشمند شما برنده یک عدد کارت سوخت مجانی شدین

green list

سلام. اومدم هم از لينک تشکر کنم هم از لينک دونی شما به ساير دوستان سبز سواستفاده کنم! ممنونم.