یک صدایی سمن‌های محیط زیستی اصفهان، خوزستان و یزد

وی ادامه داد: اینکه آیا بحث انتقال بین حوضه‌ای آب صحیح است یا خیر نیازمند تصمیم مسئولان است، اما اینکه در خصوص این موضوع شفاف با مردم صحبت شود باید اصل باشد چراکه سمن‌های زیست محیطی با توسعه صنایع بدون ارزیابی زیست محیطی مخالف هستند پس هرگونه انتقال به نام آشامیدنی و به کام صنایع مردود است.

وی تاکید کرد: هرگونه انتقال باید با بررسی، مطالعه و فکر انجام شود چراکه باید دلایل این موضوع روشن شود که چرا امروز استانی باید با کمبود آب مواجه باشد و نیازمند انتقال بین حوضه‌ای آب شود قطعا باید علل این موضوع بررسی شود.

این فعال محیط زیست استان خوزستان با اشاره به رویکرد مثبت دولت یازدهم نسبت به سمن‌ها و استفاده از ظرفیت‌ آن‌ها در کمیته‌های تخصصی افزود: مسائل زیست محیطی به دلیل پیچیدگی که دارد باید شفاف گفته شود تا مردم مشارکت کنند، اما اینکه در مورد این مسائل مدام فرافکنی یا شبه‌ناک صحبت شود فقط موضوع را پیچیده و شایعات را بیشتر می‌کند.

کیانی ادامه داد: امروز در همه جا صنایع را به قیمت نابودی بخشی از هویتمان ادامه می‌دهیم و باید از این روند جلوگیری شود برای مثال کارون 900 کیلومتر طول دارد و تمدن‌های بزرگی ساخته است ولی امروز در حال نابودی است.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان نماینده شبکه محیط زیست استان خوزستان از نشست‌های میان سمن‌های استان‌های کشور به ویژه اصفهان استقبال می‌کنیم چراکه سازمان‌های مردم نهاد باید بتوانند با همکاری یکدیگر پژوهش و تحقیقات خود را ادامه دهند و از بداخلاقی‌ها جلوگیری کنند.

همچنین، سپهر سلیمی فعال محیط زیست اصفهانی گفت: مدت‌ها است که در این چند سال اخیر و با حاد شدن مسئله و مشکلات آب با استان‌های همجوار معضلاتی پیش آمده بود که علل همه این مسائل ناآگاهی و بخشی نگاه کردن به مسئله است.
 
وی با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد نمایندگانی هستند که به مصلحت و محیط زیست کشور نگاه می‌کنند، افزود: در این مدت اتفاقاتی از جمله انتقال آب به یزد که فراتر از استفاده برای شرب بوده و به مصرف فولاد و کشاورزی یزد رسیده اتفاق افتاده که گروه‌های محیط زیستی و سمن‌های استان یزد نیز اعلام موضع کردند البته همگی قبول داریم که آب باید برای شرب به یزد انتقال یابد اما اینکه آب شرب فدای صنعت شود را قبول نداریم.

این فعال محیط زیست ادامه داد: اقلیم یزد اقلیمی است که به شدت آسیب پذیر بوده و توسعه صنعت در این استان به ویژه صنایعی که آب بر است و می‌تواند بر سلامت مردم اثر بگذارد و آلودگی شدید یزد را نابود می‌کند و اهمیت آب را در این استان کاهش می‌دهد.

سلیمی تاکید کرد: اگر چنین اتفاقاتی رخ بدهد جمعیت به سمت یزد سرازیر می‌شود و دقیقا همان بلایی که سال‌ها است سر اصفهان آمده سر یزد خواهد آمد و قطعا این آب انتقالی پایدار نخواهد بود.

وی در خصوص خوزستان و نشست مشترک با سمن‌های این استان گفت: در فضای مجازی اظهار نظرهای غیرکارشناسی صورت گرفته بود و عوام نیز در این استان بر اساس همین صحبت‌ها موضع گیری می‌کردند، اما زمانی که سمن‌های خوزستان متوجه شدند زاینده رود و گاوخونی خشک است باور نداشتند و قرار بر این شده که آنها از زاینده رود و تالاب گاوخونی بازدید کنند.

این فعال محیط زیست خاطرنشان کرد: باید بتوانیم در مسائل زیست محیطی در میان استان‌های کشور ایجاد همدلی کنیم و نگاه تخصصی و پایدار را به میدان بیاوریم ونگاه‌های سیاسی به موضوع محیط زیست را تغییر دهیم.

محمد کوشافر، نیز در خصوص نشست صمیمانه سمن‌های استان یزد، اصفهان و خوزستان در خصوص مسائل مشترک محیط زیستی گفت: سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی بر خلاف برخی از سیاست‌های توسعه‌ای کشور همدلی و همزبانی دارند و برگزاری نشست‌ میان سمن‌های استان‌ها کمک می‌کند سوء تفاهم‌ها در خصوص سایر موارد برطرف شود.

وی با بیان اینکه در نشست مشترک میان سمن‌های سه استان اصفهان، خوزستان و یزد به این نتیجه رسیدم توسعه صنعت به شیوه فعلی نادرست است، ادامه داد: وظیفه سازمان‌های مردم نهاد شفاف سازی مسائل زیست محیطی و بیان آن‌ها بدون هیچ پیچیدگی برای مردم است اما متاسفانه هنوز برخی از سیاست‌ها بدون نظر تخصصی سمن‌ها اجرا می‌شود و به همین دلیل توسعه ناپایدار اتفاق می‌افتد.

عکس از بهرام تندران

/ 0 نظر / 69 بازدید