سلام کرمانشاه

پس از حدود نُه هفته حضور در روستاهای مناطق زلزله زده کرمانشاه چند روزی می شود که برگشته ام. سه روز پس از زلزله به همراه خانم نرگس کلباسی به آنجا رفتم و تا همین چند روز پیش در کنار دوستانم در پویشی که بعدا نام #یاران_عشق بر خود گرفت همه تلاشم این بود که مثمرثمر واقع شوم. تمام این شصت و چند روز برایم خاطره و کلاس درس بود, از شب اول که در روستای صد در صد تخریب شده امام عباس ساکن شدیم و در یک چادر مسافرتی پاره با حداقل امکانات در سرما شب را به صبح گذراندیم تا روزهای خوش آخر که در همان روستا وارد مرحله خانه سازی شدیم.


خوشبختانه با گذشت بیش از هفتاد روز از زلزله, آرامش نسبی به مناطق برگشته است. اگر چه کاستی های فراوانی همچنان وجود دارد اما شرایط از حالت اورژانسی خارج شده است. یقین دارم دوستانم در پویش یاران عشق به بهترین شکل در خانه سازی و ایجاد اشتغال موفق خواهند شد.


هر چند سیل انبوهی از کمکهای مردمی به این مناطق روان شد و دولت نیز کمکهایی کرده است اما معتقدم هیچکس به اندازه اهالی مناطق زلزله زده نمی تواند به خودشان کمک کند. خودشان باید با همکاری, همراهی و بزرگواری, موانع را از سر راه بردارند و اجازه ندهند اختلافات داخلی مانع از اختلال در امداد رسانی شود. تصور می کنم مردم این مناطق بیش از آنکه به مواد غذایی یا حتی مصالح ساختمانی نیاز داشته باشند به آموختن مهارتهایی برای همکاری بیشتر و حل مشکلات از طریق گفتگو و مشارکت نیاز دارند.


مشکلات مناطق زلزله زده فقط و فقط حاصل یک زلزله چند ریشتری نیست, سالهاست که فقر و بیکاری زلزله های بزرگتر و ویرانگرتری در آن مناطق ایجاد کرده است. یک مثال ساده آنکه اگر برای ساخت بسیاری از خانه ها از مصالح بهتر و بیشتری استفاده می شد شاید هیچگاه فرو نمی ریختند. .


من از کرمانشاه برگشتم و کرمانشاه از من بر نمی گردد. طی این مدت با مردمان و بویژه جوانان نازنینی دوست و آشنا شدم. شصت و پنج شب را در سرزمینی خوابیدم که روزی خط مقدم جنگ بوده و در اشغال دشمن. طبیعت زیبای آنجا بخشی از دلم را برای همیشه در آنجا نگه داشت. رقص #کُردی و صدای #تنبور در گوش و جانم مانده. از استان #کرمانشاه برگشتم, اما این فقط یک خداحافظی موقتی است, زلزله باعث شد با آنجا بیش از همیشه آشنا شوم و دوستی و سلام من به آنجا ابدی خواهد بود, برای همین, وقتی که یکباره مجبور به برگشت شدم با هیچکس از اهالی آنجا خداحافظی نکردم... .

سپهر سلیمی, سوم بهمن نود و شش

/ 0 نظر / 102 بازدید