مراقب دلسوزیهای مشکوک برای حذف ماهی و سبزه از سفره هفت سین باشیم

 

با نزدیک شدن به نوروز بودن یا نبودن ماهی قرمز در سفره های هفت سین به یکی از بحث های فراگیر دوستداران حیوانات و فعالان محیط زیست تبدیل می شود.

در سالهای گذشته عده ای از حامیان حیوانات برای نجات جان این موجودات زیبا ، بحث بیماریهای قابل انتقال این حیوان را مطرح کرده اند و به طرز غیر منصفانه ای از ماهی های قرمز موجودات کثیف و آلوده ای ساخته اند که می تواند هر خانواده ای را بیچاره کند. این دوستان با تکیه بر آمار غیر مستند سعی دارند به خانواده ها بگویند که ماهی قرمز حیوان خطرناکی است و از خریدن و نگهداری از آن باید اجتناب کرد. در این میان دوستان دیگری نیز خریدن ماهی قرمز را تحریم کرده اند و گفته اند برای نجات جان این حیوان باید ماهی قرمز از سفره هفت سین حذف شود. البته گروه سومی نیز وجود داشته اند که راه نجات ماهی قرمز را در افرایش آگاهی مردم نسبت به شرایط نگهداری این حیوان جستجو کرده اند .

بی شک طرز تفکر دو گروه اول برای نجات جان ماهی های قرمز بوده است اما معتقدم این دوستان برای رسیدن به هدفشان بدترین روش را انتخاب کرده اند. اگر ماهی قرمز بنا بر ادعای گروه اول تا به این حد خطرناک باشد آنوقت باید حکم به حذف همه حیوانات خانگی داد و همه پرندگان ، پستانداران ، خزندگان و ماهی های خانگی را از دسترس آدمیان دور کرد .

ماهی قرمز اولین حیوان خانگی است که ما ایرانیان با آن آشنا می شویم و از آن نگهداری می کنیم و برای خیلی از هموطنانمان تنها حیوان خانگی نیز هست . برای بسیاری از دوستداران حیوانات و محیط زیست ماهی قرمز سفره هفت سین شروعی بوده برای ایجاد علاقه نسبت به طبیعت و موجودات زنده. حال اگر به هر بهانه ای این حیوان را از خانه های ایرانیان حذف کنیم راه ورود حیوانات خانگی به خانه ها را مسدود کرده ایم و جامعه طبیعت ستیز و حیوان گریز ما از این بدتر خواهد شد.

نکته ای که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد اینست که امسال عده ای پا را فراتر گذاشته اند و از مردم خواسته اند که از سبز کردن غلات و حبوبات خودداری کنند و برای سخن خود توجیهاتی نیز ساخته اند که از آنجائیکه این سخنان را بی ارزش و اعتبار می دانم از لینک دادن و یا اشاره به آن پرهیز کردم.

برای حفظ رسوم نیاکانمان هم سبزه باید در سفره هفت سین باشد و هم ماهی . حال اگر نگهداری از ماهی قرمز کمی دشوار است بهتر است اطلاعاتمان در این خصوص را افزایش دهیم و یا از ماهی های مقاوم دیگری نظیر ماهی رزمجو برای سفره هفت سین استفاده کنیم.

تصور می کنم برخی دلسوزیها برای حذف ماهی از سفره هفت سین مشکوک است . راستی چرا برخی رسانه هایی که به حیوان ستیزی شهره هستند در روزهای پایانی سال سنگ ماهی قرمز را به سینه می زنند ؟! فکر می کنید اگر ماهی و سبزه از سفره هفت سین حذف شود چه چیزهایی جای آنها را خواهد گرفت ؟!!

مطالب مرتبط:

ماهی قرمز ، میهمان کوچک آسمانی بر سفره هفت سین

پیشنهاد انجمن : نگهداری از ماهی رزمجو جایگزینی مناسب برای ماهی قرمز

نکاتی درباره نگهداری و مراقبت از ماهی قرمز

آشنایی با ماهی رزمجو (فایتر) و روش نگهداری آن

ماهی قرمز ؛ نماد مینوی زندگی در باغ های پردیس ایرانی

یک کارشناس شیلات: ماهی رزمجو برای نگهداری مزیت های فراوانی نسبت به ماهی قرمز دارد

 

/ 17 نظر / 179 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پاسدار طبيعت ايران

ماهی قرمز هیچ ارتباطی به سفره هفت سین ندارد. هر کسی 7 تا سینش رو چید سفرش کامله. چرا از فرهنگ های کشورهای دیگر باید نوروزمان را خدشه دار کنیم؟

سپهر سلیمی

پاسخ به پاسدار طبیعت ایران: درود بر شما سپاسگزارم از نظرتان اتفاقن من هم مثل شما مخالف نگهداری از ماهی در تنگ کوچک هستم و اگر دقت کرده باشید نظر من و دوستانی که مثل من فکر می کنند این است که باید بهترین شرایط را برای نگهداری ماهی یا هر حیوان دیگری فراهم کرد. دوست گرامی ، حیوان دوستی با دوری کردن از حیوانات بوجود نمی آید. در جامعه حیوان گریز و حیوان ستیز ما بیشتر از هر زمان دیگری نیاز به حضور حیوانات خانگی در جمع خانواده هاست. در روزگاری که در اروپا و امریکا ( که قویترین گروههای حامی حیوانات را دارند و حمایت از حیوانات ریشه در اعتقادات مردم دارد) انواع و اقسام حیوانات را به خوبی در خانه ها نگهداری می کنند حذف کردن ماهی قرمز به بهانه عدم توانایی در مراقبت از آن بهانه خوب و موجهی نیست .

سپهر سلیمی

ادامه پاسخ به پاسدار طبیعت ایران: اینکه ماهی قرمز ایرانی است یا نه بحث دیگری است . اما اگر حتی ایرانی هم نباشد ، رسم خوبی است که وارد فرهنگ ما شده است و باید آنرا قدر بدانیم نه اینکه تنها حیوان خانگی را از خانه های ایرانیان اخراج کنیم .... ضمن اینکه ماهی قرمز سابقه ای دیرین در ایران دارد. پیشنهاد می کنم این مطلب را بخوانید: http://www.esfspca.com/detail_fa/?iData=51&iCat=318&iChannel=25&nChannel=News دوست گرامی ،اعضای انجمن حمایت از حیوانات اصفهان طی 6 سال گذشته بیش از هر گروه دیگری برای نجات ماهی قرمز تلاش کرده اند . برگزاری صد ها ساعت کلاس ، چاپ ده ها هزار پوستر و بروشور و ارتباط رو در رو با بیش از هزاران نفر از مردم این را به ما آموخته که با تحریم و یا بیماری زا قلمداد کردن ماهی قرمز کاری درست نمی شود.

h.a

درود به شما دوست عزیز و دانشمندم که دلسوزی شما برهمگان ثابت و افتخار است 1- درباره این پست آخرم یاری و راهنمایی شما را خاهانیم بیشتر جا انداختن واژه حفاظت برای منابع طبیعی است و یک جوری حذف سلیقه فردی عمل کردن در سازمان محیط زیست و ... 2- این خبرخانه تاريخي ميرميران ورزنه از اصفهان خیای منو ناراحت کرد نمیشود کاری کرد؟ http://www.chn.ir/news/?section=1&id=30536 http://www.chn.ir/news/?section=1&id=30536

سلول

سلام . بزرگی از شماست . در صداقت شما و خانم ها ژاله و کیانا (و سایر دوستداران حیوانات) شکی ندارم . طبیعت انسان و خلقت چنین حکم می کند که مدام بر سر دو راهی های مختلف باید تصمیم بگیریم . و حل این تناقض ها بخشی از زندگی همه ماست . مثلا در مورد خود انسان و در قضیه’ سقط جنین سالیان سال است که بحث های اخلاقی و پزشکی و مذهبی ادامه دارد . اما افراطی ترین مخالفین سقط جنین هم استثنائاتی قائل می شوند برای موارد خاص تا حداقل جان یکی (مادر یا کودک ) حفظ شود . اما بحث همچنان ادامه دارد . ضمن تقدیر از شما و انجمن جهت ارتقا و بهبود وضع ماهی های قرمز باید عرض کنم که خود قبول دارم سفره با ماهی بسیار زیباتر است . ولی احتمالا ماهی های درون تنگ جور دیگری فکر می کنند ! به نظر خودم ساده ترین راه برای حل این مشکل همان سقط درمانی ! است . یعنی یکبار برای همیشه تصمیم بگیریم که ماهی ها را - حتی الامکان - از ضروریات سفره حذف کنیم . ضمن اینکه به هیچوجه اعتقاد ندارم این تنها راه حل یا بهترین راه حل است . موفق باشید .

پاسدار طبيعت ايران

سپهر گرامی ممنون از پاسختان طرز نگهداری از ماهی قرمز چه در تنگ و چه در اکواریوم کار هر کسی نیست و متاسفانه جز اسباب بازی متحرک برای چند روز بچه های حیو.ان ستیز (99%) ایران زمین نیست. بجای ماهی قرمز ماهی جنگجو چه فرقی می کنه تا بحال میلیون ها ماهی قرمز جانشان را برای نوروز ما از دست می دادند و حالا باید ماهی های جنگجو جایگزین انها شوند. راه درست مبارزه با خرافات غلط و تحریفات موجود در مراسم های مذهبی و سنتی و باستانی ما ایرانیان هست. اطلاع رسانی از طریق تلفن های همراه(اس ام اس) اینترنتف ماهواره چون صدا و سیمای ایران کمر همت بسته که با دوستداران حیوانات و خود حیوانات مبارزه کنه و انها را تا جایی که می توانند به عموم مردم بد نشان دهند. به هر حال امیدوارم از انتقاد بنده ناراحت نشوید چون خود انتقاد پذیرم.

سلول

سپهر گرامی ، ضمن تجدید احترام و سپاس ، باید عرض کنم چنانچه بخواهیم پیشنهاد بنده مبنی بر تحریم خرید را " حکم اخراج " بنامیم باز این مزیت را دارد که "حکم اخراج از سفره" است . ولی خرید و نگهداری غیراصولی این ماهی ها را باید "حکم اخراج از زندگی" نامید. [گل]

سلول

تشکر از سپهر گرامی .

default

من کامنت گذاشته بودم کو؟

یک شمالی

سلام خیلی ممنون از پست جالبتون. این سیاست ح ک و م ت ماست که الان چند سالیست با خبرهای دروغ برای نابودی تمئن ایرانی می کوشد و الان هم با این ماهی قرمز علاوه بر نابودی این تمدن به فکر نابودن کشاورزی در شمال ایران افتاده! اول با چای شروع کردند بعد برنج و الان هم در پی لطمه زدن به پرورش ماهی قرمز هستند. متاسفم برای اونایی که دروغ های اینها رو باور میکنند.