آرامگاه کوروش بزرگ و افسوس بزرگ

 ftee7a.jpg

در چند روز گذشته به اتفاق خانواده سفری به شهر شیراز داشتیم و در بین راه به دیدن آرامگاه کوروش بزرگ هم رفتیم . دیدن آرامگاه این مرد بزرگ اگر چه برای من جالب و خاطره انگیز بود ولی دیدن محوطه پاسارگاد و همچنین مزار کوروش بزرگ همراه با آن داربستها و بی توجهی به این میراث گرانبها حاصلی جز ناراحتی و البته عصبانیت ندارد.

واقعاً در کشوری با این ثروت نمی توان چند ده میلیون تومان پول برای رسیدگی و مرمت این آثار گرانبهای جهانی خرج کرد؟ وقتی که سالانه میلیاردها تومان صرف بناهایی با هویتی مجعول و ساختگی می شود چرا حتی پول بلیط های این مکان صرف رسیدگی به آن نمی شود؟!

افسوس و صد افسوس ... ای کاش کوروش بزرگ در سرزمین دیگری می زیست و در آنجا می مرد تا این میراث جاودان بشری بیشتر و بهتر برای جهانیان شناخته می شد .

/ 10 نظر / 24 بازدید
آرش سيگارچي

سلام. باز خوبه یک مقدار داربست ها رو کم کردن. ما رفتیم حتی بیشتر از این بود

جمال

سلام خوبین؟[گل] رسیدن بخیر سوغاتی چی آوردین؟[شوخی] واقعا بعضی وقتا باید از ایرانی بودنمون خجالت بکشیم[ناراحت] موفق باشید[گل]

شاهین سپنتا

کوروش در قفس : هر وقت آرامگاه کوروش بزرگ را در این داربست های بد قواره می بینم بی اختیار احساس می کنم که روح بزرگ کوروش بزرگ را در قفس جهالت خودمان اسیر کرده ایم و نگذاشته ایم که بر فراز فلات ایران به پرواز درآید. جنس این داربست ها از نادانی و نابخردی است. عین همین داربست ها چون پیچکی تار و پود فرهنگ و تمدن ما را دربرگرفته و دارد ریشه های آن را خشک می کند.

مرجانك

گر چه پنجره ها رو به تهي باز ميشوند و درختان را شور بهار مرده . گرچه صداي پاي هيچ سوار عاشقي خواب جاده را نمي آشوبد. گرچه شكوه دلاوري مرده و بغض حنجره هايمان را ميهمان است . گرچه ...... اما هنوز هم نسيمي كه از سرزمين به تاراج رفته پدري مان مي آيد خنك است ...!

محبوبه عموآقایی

درود من هم خوشحال می شم با کمک شما اگر کاری از دستمان بر می آید انجام بدیم چون به نظر من ما مدیونیم به کشورمون به گذشتگانمون و البته به آیندگان در مورد این مطلبتون باید عرض کنم که من هرگز دعا نمی کنم که ای کاش کوروش در جایی دیگر می زیست چون اون آریایی پارسی بود به اون افتخار می کرد و خود آن را به آن رتبه رساند که همه از اون یاد می کنند حالا وظیفه ماست که راهش را اداامه بدیم و هر کاری می تونیم انجام بدیم که نام او و ایران لکه دار نشه من غیر از 7 یا 8 سال پیش که به شراز رفتم دیگه نرفتم اما این طور که شما می گید واقعا تاسف بار شاید بخواند اون را با این کارها از ما بگیرند ولی نمی دونن اون مثل بقیه انسان های خوب در قلب مردم و ما نیز مثل گذشتگان نام اون را زنده نگه می داریم و تمام تلاش خود را برای پیمودن راه او و زنده نگه داشتن نام ایران انجام می دیم بدرود

خرابه شام

سلام سال نو مبارک سوختن 200 هکتار از جنگلهای شما و باز سکوت مدعیان دفاع از محیط زیست..

خرابه شام

سلام سال نو مبارک سوختن 200 هکتار از جنگلهای شمال و باز سکوت مدعیان دفاع از محیط زیست..

فرزند ایران

با تبريك نوروز 1387 براي شما هموطن عزيز و آرزوي بهترين‌ها بدينوسيله از شما دعوت مي‌كنم تا در انتخاب بهترين وبلاگ زيست محيطي سال 1386 به نگارنده كمك كنيد پايدار باشيد. [گل]