بختگان نماد بدبختی محیط زیست ماست

بختگان نماد بدبختی محیط زیست ماست.

آنچه که در بختگان رخ داد یک فاجعه است . فاجعه ای که باید اتفاق می افتاد و باید اتفاق بیفتد !!!

بختگان بخشی از مناطق حفاظت شده محیط زیست ایران است و بر این اساس بخت بختگان همراه بخت محیط زیست ماست .

 نمی شود بختگان را عضوی از پیکر محیط زیست ایران بدانیم و برای آن سرنوشتی متفاوت از محیط زیست ایران بخواهیم.

نگاهی به مطالب وبلاگهای زیست محیطی در روزها ، ماهها و سالهای گذشته بیندازیم و ببینیم آیا تعداد اخبار خوش زیست محیطی از تعداد انگشتان یک دست بیشتر می شود ؟! در عوض تعداد اخبار تاسف بار زیست محیطی آنقدر زیاد است که هر چند روز یکبار می توان در مورد آن کتابها نوشت...

وقتی شورای عالی محیط زیست منحل می شود ، وقتی پارکهای ملی براحتی تخریب می شوند ، وقتی حتی یک نماینده به تخریب محیط زیست اعتراض نمی کند ( جالب است بدانید آقای سادات که رئیس فراکسیون محیط زیست هستند نماینده شهرستان مبارکه در استان اصفهان هستند و شهرستان مبارکه یکی از مشکل دار ترین شهرهای ایران از نظر زیست محیطی است ! برای مثال در حالیکه استان اصفهان پایتخت MS دنیاست ، میزان مبتلایان به این بیماری در مبارکه 5 برابر متوسط استان است! ) ، وقتی رئیس سازمان محیط زیست کوچکترین اعتراضی در برابر این فجایع نمی کند ، وقتی بازرس سازمان محیط زیست و همسر خانم جوادی به اتهام فساد مالی مهمان اوین می شوند ( این مسئله بسیار مهم است و باید پیگیری شود. شاید بتوان ردپایی از عاملان شهرک سازی در خجیر و ... پیدا کرد)  ، وقتی سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی تعطیل می شوند یا دولتی می شوند ، وقتی هنوز هیچ روزنامه ای یک صفحه اختصاصی محیط زیست ندارد ، وقتی مدیران ما هیچ اعتقادی به حفظ محیط زیست ندارند ، وقتی توسعه در کشور ما مساویست با سدسازی، پتروشیمی و ذوب آهن سازی و هزاران هزار نکته دیگر ... چرا باید انتظار داشته باشیم که فجایعی مانند بختگان رخ ندهد!؟

اما فارغ از این حرفها دوستان عزیز ، دوستداران محیط زیست ایران بیایید به این پرسش پاسخ دهیم که سهم ما از اتفاقات بالا چه بوده است؟! ما در برابر فجایعی که بر سر محیط زیست ما می آید چه کرده ایم؟!

چطور در این کشور به استناد یک فیلم جعلی ( و یا حتی حقیقی) و برای محکوم کردن رئیس جمهور 8 ساله این کشور 5000 امضاء جمع می شود ( تا این لحظه) ولی مجموع امضاهای محیط زیستی ها در مسئله ای مانند خجیر به 300 هم نمی رسد؟!( آن هم اینترنتی )

چگونه است که قرار شده در کشتارگاههای کشور ناظر شرعی برای ذبح استخدام کنند ! ولی براحتی هزاران هزاران پرنده را می کشند و کسی دم از شرع نمی زند؟ ( با خواندن مطلب دکتر سپنتا به نکته جالبی برخوردم؛ فلامینگو در زبان فارسی به معنی مرغ آتشین یا مرغ حسینی است . در بختگان مرغان حسینی بر اثر بستن آب مردند)

IMG%5D

دوستان عزیز باید کاری کرد ، باید کمربندها را بست و جدی تر وارد میدان شد . دو پیشنهاد دارم ، بیایید در روزهای آتی در مورد آنها تبادل نظر کنیم و آنها را به نتیجه برسانیم:

پیشنهاد اول در واقع تکرار نظر دیگر دوستان زیست محیطی در مورد برگزاری نشست وبلاگنویسان ، روزنامه نگاران و خبرنگاران زیست محیطی تا بتوان از دل این نشست یا نشست ها NGO ای را تشکیل داد و ...

پیشنهاد دوم ؛ شاید کمی زود باشد ولی انتخابات مجلس نزدیک است . باید کسانی را به مجلس بفرستیم که معتقد و ملتزم به حفظ محیط زیست باشند ...

در مورد این پیشنهاد ها باز هم خواهم نوشت.

لینکهای مرتبط :

عاملین جنایت بختگان را به دادگاه بکشیم

وقت آن نرسيده است؟

هولوکاست فلامینگوها

بختگان ، امداد زمین ، فلامینگوها

بخت گمشده بختگان

طبیعت هم به ما بی اعتماد شد

چرا نمی توانیم واقعیت ها را باور کنیم؟

دستهای چه کسی آسمان پر از باران را از زمین دزدید؟

هشدار جهانی در مورد محیط زیست ایران

آقای مجید یزدانی بدو برو فلامینگوها را نجات بده !

بختگان زیر گامهای توسعه

این بار بخت بختگان برگشته

تاریخ نیز از ثبت این جنایت شرم دارد !

تابستان عزادار

گیاهخواران ایران روز 30 مرداد عزادار خواهند بود

فلامینگوهای عزیز آرام و ابدی بخوابید که ما نیز آرامیم!

سکوی سوم سد سازی جهان به چه قیمتی و با چه هدفی ؟!

همیشه اینچنین صبحی هلاک کاروان باشد

سد ها را بشکنیم ، حیات را آزاد کنیم

هنوز گوشی برای شنیدن یا قلبی برای تپیدن هست؟

دیازپام ده !

دریچه هایی که با دهان بسته ی خود مرگ را فریاد زدند

به یاد میزبانمان که فاجعه را باور نداشت

در ضیافت وزیر نیرو همه نمک گیر شدند

مرغان آتشین نخستین قربانیان سد سیوند

سندی از جنس نمک

شرم بر ما !

اینجا بختگان بود

سفره بی نعمت

انسداد جریان زندگی

این روزها

خداحافظ بختگان ...

نبرد بی فرجام وبلاگ نویسان و مرگ پرنده و پرواز

شمع های خاموش

حقارت زیبایی شناسی زیست محیطی ما

مرگ دریاچه بختگان

میهمان بختگان

فریاد

وقتی وزیر نیرو شاعر می شود

نخستین اعتراض مدنی به قتل عام پرندگان مقابل سازمان محیط زیست

امروز بختگان صحرای کربلاست/ 11 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طراحی با طبيعت

آقای سليمی گرامی من حرفی ندارم در مورد عوض شدن روزش و ساعتش ...حق با شماست شايد اگه چند روز بيشتر وقت باشه بهتر نتيجه بده ولی سريعتر مدت زمانی که نياز داريد رو اعلام کنيد ... هر چند من چشم آب نمی خوره که تعداد زيادی همراه بشن

ژاله

اگر قراره تجمعی صورت بگيری دقيق تر برنامه ريزی کنيد و اطلاع بدهيد.. زمان و مکان... ما هم هستيم.

جشنواره فرهنگي ، هنري مهرباران

جشنواره فرهنگي ، هنري مهرباران سه شنبه 30/5/1386 - 11:42 جشنواره فرهنگي هنري مهرباران در بخش هاي مقاله نويسي - خاطره دانشجويي - ايده هاي نو - عكس - شعر با موضوعات: فرهنگ جهادي - احسان و نيكوكاري - محروميت زدايي مهلت ارسال آثار: ۳۱ شهريور ۱۳۸۶ اختتاميه و معرفي آثار برتر: آبان ماه ۸۶- دانشگاه تهران جوايز نفرات برتر: نفر اول: سفر معنوي حج عمره نفر دوم: رايانه نفر سوم: دوربين ديجيتال نفر چهارم: چهار ربع سكه بهار آزادي نفر پنجم: دو ربع سكه بهار آزادي نمابر: ۶۶۹۷۷۹۹۹ منتظر آثار تمام دوستان دانشجو هستيم

مژگان جمشیدی

این دو تا رو هم اضافه کنید http://www.logosoftime.org/shahryar/ http://esteghlalgroup.mihanblog.com/

طراحی با طبيعت

آدرس ورودی پارک پرديسان: ضلع شمالی بزرگراه حکیم از شرق به غرب ، بین بزرگراه شیخ فضل ا.. و یادگار امام ، پارک طبیعت پردیسان پس شنبه مورد قبوله؟

مهشيد

من هم فکر می کنم عده زیادی نیان. بهتره یه موقعی بزارین که تهرانیها حداقل بهانه ای برای سرکار بودن و ترافیک و طرح و . . . نداشته باشن.

مسعود

چرا برای پرندگان بيگناه پارک پرديسان که الکی به بهانه آنفولانزا قتل عام شدند اعتراضی نکرديد؟!!!‌خيلی عچيبه ها.. البته کارتون درسته ولی آنها هم گناه داشتند و چشم انتظار دفاع شماها که ادعای دوستداری حيوانات را داريد بودند.

lone wolf

پارک ملی کویر در آستانه تجاوز ونابودی.....

طراحی با طبيعت

روزش شد دوشنبه که وقت بیشتری باشه ... اگه دوست داريد تو جلسه هماهنگی باشيد خبر بدين