سه خبر از دنیای حیوانات

دنیای حیوانات

سه خبر از دنیای حیوانات

یک تحقیق: سگ‌ها می‌توانند بیماری سرطان را در افراد مبتلا تشخیص دهند

تحقیقات جدید نشان‌دهنده آن است که سگ‌های آموزش دیده می‌توانند با بو کشیدن، بیماری سرطان را در افراد مبتلا تشخیص دهند.

این تحقیقات توسط "میشاییل مک کلون" و "تادیوسک یتزیرسکی" در مرکز علوم ورشو در لهستان انجام شده است.

این محققان معتقدند سگ‌ها با بوکردن محیط تنفس پیرامونی بیماران مبتلا به سرطان می‌توانند وجود این بیماری را در آنها، حتی در مراحل اولیه، تشخیص دهند.

این دو محقق لهستانی در تحقیقات خود از ‪ ۸۶‬نفر از داوطلبان مبتلا به سرطان استفاده کردند.

این عده که ‪ ۵۵‬نفر آنها مبتلا به بیماری سرطان کبد و ‪ ۳۱‬نفر دیگر مبتلا به بیماری سرطان سینه بودند به همراه ‪ ۸۳‬فرد سالم در یک کلینک دور هم جمع شدند.

این دو محقق در مرکز درمانی یاد شده از پنج سگ که پیشتر بمدت سه هفته آنها را تحت تعلیم قرار داده بودند خواستند که بیماران مبتلا به سرطان را شناسایی کنند.

نتایج حاصله بیانگر آن بود که این سگ‌ها نه تنها توانستند با دقتی بین ‪ ۸۸‬تا ‪ ۹۷‬درصد بیماران مبتلا را شناسایی کنند بلکه در این تحقیق مشخص شد که این حیوانات حتی قادر بودند وجود سرطان در کبد و سینه افراد مبتلا را حتی در مراحل اولیه شناسایی و تشخیص دهند.

این درحالی است که برخی از این بیماران سرطانی حاضر در این آزمون تا کنون تحت معالجه شیمی درمانی نیز قرار نگرفته بودند.

محققان با استفاده از این روش همچنین متوجه شدند که از تجزیه محیط تنفسی پیرامونی بیماران نیز می‌توان برخی از بیماری‌ها نظیر سرطان را تشخیص داد.

درحال حاضر روش نمونه‌برداری (بیوپسی) ، ماموگرافی و سی.تی.اسکن از رایج‌ترین و معتبرترین روش‌های علمی تشخیص سرطان در بیماران مبتلا است.

سه چهارم زنان آلمانی بخشی از وقت خود را با حیوانات می‌گذرانند

یک منبع اینترنتی روز سه شنبه به نقل از خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: بر اساس یک نظرسنجی سه چهارم زنان آلمانی (‪ ۷۵‬درصد) و دو سوم مردان آلمانی (‪۶۸‬درصد) قسمتی از وقت خود را با حیوانات می‌گذرانند.

‪ ۷۶‬درصد آلمانیها معتقدند که حیوانات به شادی بیشتر آنها در زندگی کمک می کند.

این نظر سنجی حاکی است که ‪ ۵۱‬درصد آلمانیها حیوانات خانگی را به عنوان همبازی کودکان و‪ ۴۰‬درصد بدلیل اینکه حیوانات فرمانبردار هستند انها را دوست دارند و خریداری می‌کنند.

استفاده از حیوانات اهلی برای التیام روحی معلولان در ژاپن افزایش یافته است

در ژاپن استفاده از حیوانات اهلی برای التیام روحی به معلولان، سالمندان و بیماران سخت، در حال گسترش است.


این‌گونه روش تسکین و التیام روحی را در ژاپن "انیمال تراپی" و یا حیوان درمانی می‌گویند .

این‌گونه حرکت‌ها در ژاپن بیشتر از سوی سازمان‌هایی که اهداف مالی نداشته و به آنها (ان.جی.او) می‌گویند، با هدف انجام نقشی مفید برای جامعه انجام می‌شود.

دکتر"ایشین شیگه‌نو" رییس انجمن رفاهی بیمارستان حیوانات ژاپن که یکی از سازمانهای فعال در زمینه "انیمال تراپی" در ژاپن است، روز سه‌شنبه به خبرنگار "ایرنا" گفت که این سازمان از حدود ‪ ۲۰‬سال پیش فعالیت در این زمینه آغاز کرده است.

شیگه‌نو افزود: دستاوردهای بدست آمده نشان داده که نقش التیام آور حیوانات اهلی در روحیه افراد معلول و یا سالمندانی که در خانه سالمندان زندگی دایمی دارند، بسیار بزرگ است.

وی اظهار داشت، افراد معلول و یا سالمندانی که در تاسیسات ویژه نگهداری می‌شوند، به‌علت کم بودن فرصت برای حضور در جامعه، دچار فشارهای روحی "استرس" و یا دلتنگی می‌شوند.

این دکتر ژاپنی گفت: تجربه‌های انیمال تراپی نشان داده که پس از آنکه معلولی و یا سالمندان با حیوانات اهلی از نزدیک برخورد کردند، روحیه آنها دگرگون شده و از گوشه‌گیری گریخته و لبخند بر روی لبانشان آشکار شده است.

شیگه‌نو افزود: بگونه اساسی حیواناتی که از آنها برای انیمال تراپی استفاده می‌شود، باید دارای شروط ویژه‌ای همچون داشتن سلامتی کامل و دیدن آموزش‌های لازم باشند.

وی افزود: برای همین پیش ازآنکه حیوان اهلی مورد نظر به مراکز معلولان و سالمندان برده شود، آنها مورد آزمایش‌های ضروری قرار گرفته و پس از قبولی از این آزمایش‌ها، برای استفاده در انیمال تراپی تایید می‌شود.

این دکتر ژاپنی گفت: هم اکنون سازمانش در ‪ ۱۷۰‬تاسیسات نگهداری معلولان و سالمندان در سراسر ژاپن کار انیمال تراپی را انجام می‌دهد.

شیگه‌نو افزود: در این مراکز معلولان و سالمندان بگونه میانگین بین ‪۸۰۰‬ تا ‪ ۹۰۰‬بار در سال کار انیمال تراپی انجام می‌گیرد.

شیگه‌نو پیش بینی می‌کند که در آینده استفاده از انیمال تراپی برای التیام روحی معلولان، سالمندان و یا بیماران سخت در ژاپن رو به گسترش رفته و تبدیل به یکی از محورهای روان درمانی شود.

در ژاپن استفاده از سگ‌های ویژه برای راهنمایی نابینایان هم افزایش یافته است.

این سگ‌ها در آموزشگاه‌های حرفه‌ای آموزشهای ویژه‌ای را دیده و سپس در اختیار نابینایان قرار می‌گیرند.

فرد نابینا با در دست گرفتن دستگیره ویژه‌ای که به گردن سگ انداخته شده، می‌تواند همانند افراد عادی در خیابانها قدم زده و یا سوار قطار شود.

در کشور ژاپن که دارای جمعیت پیر می‌باشد، بسیاری از مردم حیوانات اهلی در محوطه خانه نگهداری می‌کنند.

این موضوع برای ژاپنی‌هایی که در خانواده‌های کوچک و کم رفت و آمد زندگی می‌کنند، تنها جنبه سرگرمی نداشته و بلکه جنبه التیام روحی هم دارد.

 

/ 1 نظر / 58 بازدید
Jaleh

سلام سپهر عزيز مرسی از اينکه سر زدی و واقعا خوشحال شدم که همچين وب لاگ قشنگی راجع به حيوانات پيدا کردم..