اسلحه پالایشگاه روی شقیقه اصفهان !

 

روزهای پایانی سال گذشته بحث توسعه پالایشگاه اصفهان در رسانه های محلی اصفهان داغ شده بود ، به همین منظور جلسه ای هم در اداره کل محیط زیست اصفهان برگزار شده بود . با توجه به تعطیل شدن رسانه ها و عدم پیگیری اخبار توسط آنها ، این مطلب را الان نوشتم.

جلسه ای که با حضور مدیر کل محترم سازمان محیط زیست اصفهان آقای مهندس لاهیجان زاده برگزار شد، اختصاص داشت به ارائه گزارش عملکرد آن اداره در سال 87 . البته استنباط شخصی من اینست که مدیر کل محیط زیست اصفهان قصد داشت در حضور رسانه بار دیگر بر با احداث پالایشگاه مخالفت کند.

عملکرد مدیریت فعلی محیط زیست با توجه به بی توجهی مدیران استانی به محیط زیست انصافاً رضایت بخش است و از معدود اداراتی است که نسبت به قبل بهتر شده است ، هر چند که گرفتاریها بسیار است و آلودگی ها فراوان. بخش هایی از نشست مطبوعاتی در رسانه ها منعکس شده و آن چیزی که در ادامه خواهم نوشت بخش هایی است که مربوط به پالایشگاه و نیروگاههای اصفهان است ، این موارد در بخش های جداگانه آمده و عذر مرا از اینکه آنرا بصورت مصاحبه در نیاوردم بپذیرید:

-          در دولت قبل تصمیم گرفته شد برای کاهش آلودگی هوای اصفهان نیروگاه شهید منتظری ( در مجاورت پالایشگاه اصفهان و حدوداً 5 کیلومتری شهر اصفهان) از حالت مازوت سوز به گازسوز تبدیل شود . در سالهای 82 و 83 و 84 کلاً گاز جایگزین مایع شد ولی در سال 85 یکی دو ماه و در سال  86 سه تا پنج ماه از مازوت استفاده شد و در سال 87 از تابستان مازوت سوزی کرد . نیروگاه شهید منتظری 10500 تن مازوت در روز می سوزاند.

-          نیروگاه شهید منتظری در حالت مازوت سوز روزانه 900 تن دی اکسید گوگرد وارد هوای اصفهان می کند.

-          دیگر نیروگاه اصفهان ، نیروگاه جنوب غرب است که روزانه 5000 تن مازوت سوزی دارد و 450 تن گوگرد وارد هوای اصفهان می کند.

-          در سال 83 پروژه بهینه سازی پالایشگاه اصفهان تصویب شد و قرار شد فرایند قدیمی تولید در پالایشگاه اصلاح شود ولی اخیراً بازرسان اداره کل محیط زیست اصفهان متوجه شده اند پالایشگاه اصفهان قصد دارد به بهانه بهینه سازی روند تولید در زمینی به وسعت 220 هکتار و در مجاورت پالایشگاه (حدوداً پنج کیلومتری شهر اصفهان ) پالایشگاه جدیدی احداث کند . مدیر کل محیط زیست اصفهان اعلام کرد که آن اداره کل صد در صد با احداث پالایشگاه جدید مخالف است و آنرا بر خلاف مصالح شهر و مردم می داند.

توضیحات نگارنده :

این چند خط بخوبی عمق فاجعه آلودگی هوای شهر اصفهان را نشان می دهد . نکته جالب و تاسف بر انگیز این است که در دولت نهم بجای افزایش تولید گاز ، پسرفت داشته ایم و هزینه بی کفایتی مدیران دولتی در این بخش را مردم داده اند . سوختن این مقدار مازوت در دو نیروگاه نزدیک به شهر اصفهان فاجعه است . البته برای دانستن پسرفت در تولید گاز نیازی به این آمار نیست ، بی برقی های تابستانه و قطعی گاز در زمستان 86 بخوبی این مساله را گواهی می دهد.

احداث صنایع در شعاع پنجاه کیلومتری شهرهای بزرگ ممنوع است. تصور کنید خدای نکرده اگر این پالایشگاه در پنج کیلومتری شهر احداث شود چه بلایی سر محیط زیست شهر اصفهان خواهد آمد.

در میان مدیران شهری ، شهردار و رئیس شورای شهر اصفهان هم به شدت در برابر احداث پالایشگاه جدید موضع گرفته اند و مخالفتشان را ابراز کرده اند ولی شخصاً مثل خیلی های دیگر معتقدم نباید این موضع گیری ها را به دلایلی جدی گرفت !!!

خدا کند اداره کل محیط زیست اصفهان بر موضعش پای فشاری کند . خدا کند خانم جوادی این بار نگویند پالایشگاه لازم است . سفر استانی هیئت دولت نزدیک است ، خدا کند در حوزه محیط زیست تصمیمات کارشناسانه ای اتخاد شود ... خدایا به امید تو .

پی نوشت :

این هم خبری که امروز منتشر شد و بخشی از صحبتهای بالا را تائید می کند ؛ عقب ماندگی 11 ساله ایران از قطر در برداشت گاز

/ 13 نظر / 89 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهرگان

سلام والا این چند سال فقط خبر بد در مورد آلودگی محیط زیست و تخریب آن شنیدیم و متاسفانه انگار امسال هم این روند ادامه دارد. [ناراحت]

کارمند نفت

تاسیسات جدید پالایشگاه اصفهان قرار است روزانه 600 تن گوگردی که در بنزین و سایر محصولات است و به هوا می رود استحصال کند و هیچ افزایش تولیدی ندارد. متاسفانه برخی بجای بررسی و کسب اطالاعات صحیح فقط به دنبال شلوغ بازی و جوسازی هستند. متاسفم که اسلحه بیشعوری بروی شقیقه محیط زیست دوستان قرار دارد. شاید هم همه این هیاهو ها برای حق حساب است.

کارمند نفت

10 میلیاردی که آقای نفری شهردار شاهین شهر گرفت و در مشهد زائرسرا خرید به مذاق آقایان خوش آمده و بیشتر می خواهند. این همه حنجره خودتو پاره می کنی زودتر برو سهم خودتو بگیر. آقایان کیسه ها را دوختند و رقم ها را برای ما تعیین کرده اند. می ترسم این وسط چیزی گیر شما نیاید. حتما روی 10 میلیارد تحقیق کن که حکایت جالبی دارد.

کارمند نفت

چطور است که در سال 84 گزارش ارزیابی زیست محیطی که شما آنرا انکار می کنید در کمیته محیط زیست تهران و اصفهان مطرح می شود و بطور کامل مورد تایید قرار می گیرد اما 4 سال بعد انکار می شود. آقای ضد خبرنگار تمام این مصوبات و گزارشات موجود است شما چطور آنها را انکار می کنید. با هوچیگری آب به آسیاب که میریزید.

کارمند نفت

همین آقای لاهیجان زاده شما که با عبایش تبرک می کنید پس از رد گزارش تایید شده در سال 84 وقیحانه درخواست کرد که این ارزیابی توسط مشاوران بومی (اصفهانی) که خود معرفی می کند انجام شود. نکند شما نیز از گروه این مشاوران بومی هستید که چیزی گیرتان نیامده

کارمند نفت

می دونی که این خبر تورو چند تا از سایتها ضدانقلاب قاپیدن و پاهاش حال می کنن

کارمند نفت

واحد تصفیه بنزین .نفت سفید و یا گازوئیل که گوگرد آنها را از 4000 ppm به 10 ppm تبدیل می کند ابعادی بزرگتر از واحد های اصلی تولید بنزین و ... دارد. آقایان لاهیجان زاده نامهندس این موضوع را نمی تواند در مغز کوچک خویش بپذیرد با کمی تحقیق می توان ابعاد این واحدهای تصفیه را پیدا کرد

کارمند نفت

حرف آخر فعلا حرف بیشعور خریدار دارد و جنجال می کند. اما اینطور هم نمی ماند بالاخره دستهایی هم اکنون در پشت پرده در کار است تا دست این نانجیبان حق حساب گیر را رو کند. کمی تامل کنی خبرهایش بگوشت می رسد

کارمند نفت

از لحن صحبتم پوزش می طلبم.تمام مدارک موجود است: - مصوبه زیست محیطی با امضای دکتر اصیلیان در سال 84 - 10 میلیارد آقای نفری در قسط های یک میلیاردی پرداخت شده به نام عوارض پالایشگاه که خود ایشان در مصاحبه ای به آن اشاره کرده - در رابطه با آقای لاهیجانی زاده بدلیل مسائل امنیتی مرجع را نمی توانم معرفی کنم

کارمند نفت

موارد زیاد است از جمله شورای شهر خمینی شهر و ادعای ایشان. افشای این مسائل علاوه بر ایجاد مشکلات احتمالی برای پالایشگاه قطعا سودی برای کسی نخواهد داشت. وارد شدن به این مسائل سیاسی خارج از شان پالایشگاه است و پالایشگاه رسالت دیگری دارد. اما ای کاش مردم ازین مسائل باخبر می شدند. دلم بحال مردم شاهین شهر می سوزد که یک ورزشگاه یا سینما ندارند اما این 10 میلیارد در جای دیگری هزینه می شود و ریالی به آنها نمی رسد