نزول ‌١٤ پله‌اي ايران در شاخص عملكرد زيست‌محيطي در جهان

alode.jpg

شاخص عملكرد زيست‌محيطي‌٢٠٠٨جهان منتشرشد:

نزول ‌١٤ پله‌اي ايران و رسيدن به رتبه ‌٦٧ جهان

قابل توجه خانم جوادی جهت استحضار و احتمالاً تکذیب و آمار سازی  :

ایسنا : شاخص جهاني عملكرد زيست محيطي سال 2008 كه در مجمع جهاني اقتصاد منتشر شد، نشان داد است كه رتبه ايران در ميان 149 كشور جهان در مقايسه با سال 2006 ميلادي با 14 پله نزول به رتبه 67 رسيده است.

به گزارش خبرنگار «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بر اساس گزارش شاخص عملكردي محيط زيست (EPI (2008 Environmental Performance Index ايران از ميان 149 كشور جهان با نمره 9/76 در مقام 67 جهان قرار گرفته است.

EPI بر دو هدف اصلي حفاظت از محيط زيست از جمله كاهش فشارهاي زيست‌محيطي بر سلامت انسان‌ها و ارتقاي وضعيت زيست‌بوم‌ها و مديريت صحيح منابع طبيعي تاكيد دارد كه اين دو مؤلفه توسط 25 شاخص در 6 زمينه «سلامت محيط زيست»، «آلودگي هوا»، «كيفيت منابع آب»، «تنوع زيستي و زيستگاه»، «كيفيت منابع طبيعي مولد» و «تغييرات جوي» اندازه‌گيري مي‌شود.

شاخص عملكرد زيست محيطي اهداف گسترده قابل دسترسي براي عملكرد محيط زيستي را نشان مي‌دهد و ارزيابي مي‌كند كه هر يك از كشورهاي جهان تا چه ميزان به اين اهداف نزديك شده‌اند.

اين شاخص به عنوان يك عامل كمي در كنترل آلودگي ها و پيامدهاي مديريت منابع طبيعي، ابزار قدرتمندي را براي بهبود مديرت سياستگذاري و انتقال تصميم‌گيري‌هاي محيط زيستي به موسسات تحليلي‌تر فراهم مي‌كند.

به گزارش ايسنا، ايران در EPI 2008 از ميان 149 كشور جهان با نمره 9/76 در رده 67 قرار گرفته است كه در اين تقسيم‌بندي سوئيس با امتياز 5/95 و پس از آن نيز به ترتيب سوئد و نروژ با 1/93 در مقامهاي اول تا سوم قرار دارند.

كمترين امتياز در اين شاخص به ترتيب متعلق به نيجريه با 1/39، آنگولا با 5/39 و سيرآلئون با 40 بوده است. همچنين در اين شاخص كشورهاي تركيه با 72، چين 105 و هند 120 وضعيت چندان مطلوبي ندارد.

براساس اين شاخص رتبه ايران در ميان كشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا پس از قبرس، ارمنستان و تونس در مقام ششم است و پس از ايران نيز كشورهاي اردن، مصر و تركيه قرار دارند.

بر اساس اين گزارش ايران در بخش بهداشت محيط زيست نمره 9/88، احياي اكوسيستم 8/64، بار بيماري‌هاي محيط زيستي 8/92، آب براي انسا‌ن‌ها 85، آلودگي هوا براي انسان‌ها 2/85 ، آلودگي هوا براي اكوسيستم 8/98، آب براي اكوسيستم 7/61، تنوع زيستي و زيستگاه 3/44، منابع طبيعي مولد 6/81 و تغييرا جوي 4/63 كسب كرده است.

به گزارش ايسنا، در اين شاخص ارتباط بين درآمد ناخالص ملي و شاخص EPI در زمينه‌هايي مانند آلودگي هواي داخل منازل، بهداشت عمومي، آب سالم، مرگ و مير كودكان، آلاينده‌هاي هواي شهر و ميزان برداشت چوب معني‌دار و مثبت است.

گفتني است اين گزارش توسط مركز قانون و خط مشي دانشگاه ييل، شبكه اطلاع رساني علوم زمين بين‌المللي دانشگاه كلمبيا و با همكاري مجمع جهاني اقتصاد و مركز تحقيقات مشترك اتحاديه اروپا در ايتاليا تدوين شده است.

/ 4 نظر / 7 بازدید
جمال

سلام رفيق خوبی؟ فکر کردی اصلا اينا براش مهمه که بخواد تکذیب کنه؟ موفق باشی

تقي زاده

سلام دوست من. موفق باشی. اگر می خواهید بدانید (راز جوانی در چیست ؟) به ما سر بزنید.

مژگان جمشیدی

بله تکذیب هم کردند ،‌ آقای دلاور نجفی امروز در ایران این موضوع راتکذیب کرده http://www.iran-newspaper.com/1386/861107/html/social.htm#s806373 بخشی از این مطلب : سازمان حفاظت محيط زيست: رتبه حقيقى مابهتر از ۶۷ است

آبجی سحر

سلام..خوبی.وب زيبايی داری..بسی جای خوشحالی که کلبه آبجی سحر هم جزو محبوب ترين وب ها شده و اسمش در لیست محبوب ترین وبلاگهاست....و اين به خاطر ثمره حضور پررنگ شماست.سربزن به آبجی سحر..منتظر ماندگاری عطر وجودت تو کلبه ام هستم....خوش باشی