گنبد چروک خورده مسجد جامع عباسی

 

امروز به اتفاق دوست بسیار عزیزی ، گشتی در بافت تاریخی اطراف میدان نقش جهان داشتیم. شاید برخی تصور کنند که میراث فرهنگی و تاریخی اصفهان بخوبی از سوی مدیران شهر مورد توجه و پاسداری قرار می گیرد اما واقعیت چیز دیگری است . دیدن ترکهای مسجد جامع عباسی و گنبد چروک خورده آن حسی در من بوجود آورد که پیش از این با دیدن تخت جمشید و پاسارگاد آنرا تجربه کرده بودم . پیش از این دوست دیگری خبر از ورشکستگی چند نفر از بزرگ ترین تولید کنندگان پارچه قلمکار داده بود . اگر چرخی در میدان نقش جهان بزنید می بینید که صنایع دستی چینی و هندی کم کم جایگزین مینا ، مینیاتور، پارچه قلمکار و دیگر صنایع دستی اصفهان می شود.

داستان عبور تونل مترو از محور خیابان چهارباغ عباسی و نزدیکی سی و سه پل نیز همچنان ادامه دارد.

نامگذاری امسال به نام سال میراث فرهنگی و طبیعی اصفهان از سوی بنیاد جهانی پاسارگاد فرصت شایسته ای برای پرداختن به مشکلات نصف جهان خواهد بود . در این مورد در روزهای آینده بیشتر خواهم نوشت.

پی نوشت مرتبط :

جمعی از خبرنگاران دوستدار میراث فرهنگی : آقای احمدی نژاد گوش متخلفان را بپیچانید

گنبد مدرسه چهارباغ در وضعیت نگران کننده قرار گرفت

پی نوشت بی ربط :

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس : سیب زمینی های رایگان حتی برای استفاده در خوراک دام بهداشتی و مطلوب نیست

سیب زمینی دات کام ؛ وبلاگی جدید در مورد اخبار سیب زمینی

/ 3 نظر / 15 بازدید
حسام الدین

درود بر سپهر عزیز ببین به نظر من شکست صنایع دستی ایران در مقابل چین و ترکیه و پاکستان و ... مهترین دلیلش اینه که دیگر این اقلام کاربردی ندارند و تزئنی شده‌اند. من از 76 تا 80 در یک موسسه پخش صنابع دستی بودم و می‌دان چه می‌کنند این تولید‌کنندگان اما متاسفانه از همان سال‌ها هم تولید سری و کم‌کاری و جنس بد و خیلی چیزهای دیگر باعث شده بود که میفیت کار پایین بیاد و تولیدکننده هم الان در ایران فقط به فکر سود بیشتر است تا کار بهتر و ماندگار. مگر همین قلمکار همیشه سفره همه خونه‌ها نبود؟؟؟؟ مگر رو تختی نبود. چرا اینقدر طرح‌های عقب مانده و زشت و بعضا بی دقت را زدند بدون تغییر در سایز و فرم و ... و ادامه دادند تا امروز اینطوری ورشکست شوند. به نظر من باید اشکال را اول در خود تولیدکننده دید و بعد از مردم توقع داشت جنس چینی نخرند. حمایت صرف از هر چیزی باعث خرابیش می‌شود. باید نگاه انتقادی داشت. ببخشید اینقدر زیاد غر زدم

---

کامنت خصوصی

قاسم محمدی

با سلام .با مطلبسازه‌هايي كه بي‌ثمر مي‌ماند به روز هستم.یا علی