صحبت های تکان دهنده عیسی کلانتری در خصوص منابع آبی کشور

- از زمان ساسانیان و هخامنشیان تا حدود 35 سال پیش برداشت اضافه از منابع آبی کشور نداشتیم. در این 35 سال فقط 120 میلیارد مکعب آبهای شیرین فسیلی صدها هزار ساله که حدود 75% آبهای شیرین زیر زمینی بود را مصرف کردیم که حدود 75 میلیارد متر مکعب آن در 8 سال گذشته بوده است. یعنی منابع را تاراج کردیم.

- جمعیت را افزایش دادیم غافل از اینکه این جمعیت باید در یک کشور آباد زندگی کند. بدون توجه به نیازهای جمعیت، منابع کشور را برای رفع نیازها به تاراج گذاشتیم.

- امروز هیچ تالاب درون سرزمینی، آب ندارد، از بختگان تا هورالعظیم، گاوخونی و ارومیه.

- آب های زیر زمینی ما در حال شور شدن است.

- ادامه این روند یعنی تخلیه ایران از جنوب البرز تا دریاهای آزاد و از شرق زاگرس تا مرزهای شرقی کشور.

- ما امانتدار بسیار بدی برای این تمدن 7000 ساله بودیم.

- زاینده رود 900 میلیون متر مکعب از سرچشمه های کارون وارد آن می شود، یعنی نصف آب زاینده رود از سرچشمه های کارون می آید.

- در استاندارد جهانی هر کشوری که 20% از آب های تجدید پذیرش را هر سال استفاده کند هیچ خطری از نظر منابع آب متوجه اش نیست. اگر 20 تا 40% استفاده شود به شرطی که برنامه ریزی باشد در خطر هستند اما به شرط مدیریت می توانند در دراز مدت منابع آب را تامین کنند. اما اگر بالای 40% استفاده کنند وارد بحران شده اند. دو کشور در دنیا بالای 40% استفاده می کنند، اولی مصر است با 46% و ایران با 85% ! این یعنی بزودی همه جای ایران مثل گاوخونی خشک خواهد شد. حتی امروز هم دیر شد.

- اگر سیاست هایمان را عوض نکنیم این کشور را همراه نسل خودمان خواهیم کشت.

- کارشناسان و دانشگاهیان مستقل معتقدند آب های تجدید پذیر حدود 95 میلیارد متر مکعب است اما وزارت نیرو معتقد است 120 میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر داریم. اگر حرف دانشگاهیان و کارشناسان مستقل را ملاک قرار دهیم یعنی سالانه 96% از منابع آب تجدید پذیرمان را استفاده می کنیم.

- کاری که ما با آب های زیر زمینی می کنیم یعنی دزدی از نسل بعد. یعنی نسل کشی. نه تنها آب شیرین را تمام می کنیم، همه کشور را بیابان می کنیم.

- در حوضه گاوخونی به اندازه کافی آب از سرچشمه های کارون منتقل می شود و دیگر پتانسیلی برای انتقال آب نیست. آب مصرفی باید کاهش پیدا کند.

- گاوخونی که در زمان قدیم بدون انتقال آب از کارون زنده بود امروز خشک شده. هر چه آب هست در بالادست اصفهان بر می دارند. هر چه صنعت آب بر هست در اصفهان ایجاد کرده اند. نمیشه همه صنایع آب بر را در اصفهان متمرکز کرد. فضای سبز اصفهان اصفهان از رشت و ساری بیشتر است. نمی شود تا قله کوه صفه در اصفهان درخت کاشت.

- دیگر پتانسیل انتقال آب از دیگر حوضه ها را نداریم. همین الان در غرب حوضه شامل غرب اصفهان و چهارمحال و بختیاری حداقل باید 25%صرفه جویی انجام شود. نمی شود هر چه آب هست در بالا دست استفاده کنند. 450 میلیون متر مکعب آب این منطقه را بالا دست دزدیده و باید برگرداند، هیچ راه دیگری وجود ندارد.

- برای کل کشور احساس خطر می کنم. پتانسیل برداشت بیش از حد از آب های زیرزمینی را نداریم. سال گذشته برای 44 میلیون نفر غذا وارد کردیم، فقط برای 33 میلیون نفر در داخل کشور غذا تولید کردیم و بیش از این توانایی نداریم و اگر فشار بیش از حد وارد شود مرگ سرزمین ایران سریعتر اتفاق خواهد افتاد.

/ 5 نظر / 89 بازدید
متزنبام

جالب و تکان دهنده بود. و اعتراف می کنم اگر این مطلب را در جایی بجز یک وبلاگ تخصصی مثل اینجا می خواندم، جدی نمی گرفتمش. [متفکر]

مهران پوستی

صحبت های آقای کلانتری، آنجا که مربوط به موارد کلی در کشور است، بسیار درست است. ولی وارد بحث زاینده رود که شده اند، در بیشتر قسمتها، متأسفانه عبارت «تهران نشین های اصفهان ستیز» به یاد آدم می افتد. «900 میلیون متر مکعب، یعنی نصف آب زاینده رود، که از سرچشمه های کارون وارد زاینده رود می شود» پس کجاست؟! با این ترتیب به نظر می رسد با وجودی که ایشان در تالاب خشک گاوخونی حضور داشته اند، محدوده زاینده رود را فقط در محدوده سرچشمه تا آنجایی که آب آن برای یزد می رود (و بعد لوله های پمپاژ چهارمحال هم اضافه شد) در نظر می گیرند! ...

مهران پوستی

... «حوضه گاوخونی» نیازی به آب کارون برای احیا ندارد. همان طور که خودشان هم به نوعی گفته اند، زاینده رود بدون اضافه شدن آبی به آورد طبیعی آن، بزرگترین و مهم ترین رودخانه دائمی مرکز ایران بوده و همین شرق اصفهان که ایشان در آن تشریف داشته اند، از مهم ترین قطب های کشاورزی کشور بوده و حالا به این روز افتاده است، به طوری که کشاورزانی که مانده اند، فقط با مبلغ ناچیز «یارانه» زنده اند. اگر آبی به زاینده رود اضافه شده برای نیازهای اضافه ایجاد شده در اصفهان بوده، نه یزد و ... (با بهانه دروغ و نخ نمای انتقال، صرفاً برای «شرب»). آیا باید چاره ای برای نیازهای اضافه شده در حوضه زاینده رود پیدا کرد، یا انتقام آن را با غارت آب زاینده رود به جاهای دیگر و نابودی اصفهان گرفت؟! ...

مهران پوستی

... ادعای عجیب «بیشتر بودن فضای سبز اصفهان از رشت و ساری» اوج بیانات ایشان است که «اصفهان ستیزی» در آن دیده می شود. لابد اگر اصفهان چهره ای بیابانی داشته باشد، بیشتر مورد علاقه است! این طبیعی است که اصفهان به خاطر عبور این «آب حیات» فضای سبز متناسبی هم داشته باشد. البته با روند کنونی و افکاری اینچنین، روند نابودی این فضای سبز که 15 سال است با انتقال تمام آب موجود زاینده رود به یزد شروع شده، ایجاد تصویر «مطلوب» (!) در آینده ای نزدیک، دور از ذهن نخواهد بود. و لابد به جای آن، این فضای سبز در یزد ایجاد خواهد شد! به جای تا قله کوه صفه هم تا قله کوه های چهارمحال پوشیده از درخت های بادام و گردو و هلو! ما انتقال آب از حوضه های دیگر را نمی خواهیم، که مقصد نهایی آنها هم معلوم است زاینده رود و اصفهان نیست. آب طبیعی غصب شده خود زاینده رود برگردانده شود، ما از خیر همان آبهای انتقالی قبلی که با بهانه اش آب طبیعی خود زاینده رود هم به غارت رفت گذشتیم!

organo

ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران [گل]برای حفظ منابع آب کشاورزی[گل] شرکت ارگانو ارائه دهنده لایه های آب بند و ژئوممبران جهت لینک گذاری و بازدید از سایت ما Organoco.net Organo.ir ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران