برخورد با وبلاگهای حامی محیط زیست به جای برخورد با ویرانگران محیط زیست !

نخستین بار وبلاگ پربازدید کننده «مهار بیابان زایی» به مدیریت «محمد درویش»، از بهترین وبلاگ نویسان فارسی زبان که در مسابقات جهانی توانسته بود رتبه سوم را در بخش وبلاگهای زیست محیطی کسب کند فیلتر شد. فیلتر شدن وبلاگ محمد درویش که به نوعی نماد تلاش وبلاگستان زیست محیطی برای حفظ محیط زیست بود با اعتراضات گسترده طرفداران محیط زیست و اشخاص حقیقی و حقوقی در سراسر جهان همراه بود به طوریکه باعث ایجاد پنجمین موج سبز زیست محیطی در فضای وبلاگستان فارسی شد.
پیش از آن وبلاگ «دیده بان کوهستان»، از وبلاگهای قدیمی زیست محیطی  پس از مدت کوتاهی فیلتر شدن بطور کلی از سرور پرشین بلاگ حذف شد.
در اردیبهشت سال جاری، «هومان خاکپور» نویسنده وبلاگ «دیده بان طبیعت بختیاری» که  به طور ویژه به اخبار زیست محیطی استان چهار محال بختیاری می پردازد پس از انتشار خبر احداث جاده برای عبور خط لوله گاز در منطقه حفاظت شده و ذخیره گاه زیستکره «تنگ صیاد» از سوی اداره کل محیط زیست استان چهار محال بختیاری به جرم نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی و تضییع حقوق سازمان حفاظت محیط زیست کشور به دادگاه فرا خوانده شده بود. این وبلاگ همزمان در آن مقطع زمانی فیلتر نیز شده بود.

همچنین پیش از این، «گرین بلاگ» که خبرخوان خودکار وبلاگ های زیست محیطی فارسی زبان است در دو نوبت فیلتر شده بود که البته هر بار رفع فیلتر شد.
هفته گذشته نیز وبلاگ «دیده بان میانکاله» که بطور ویژه اخبار و رویدادهای حیات وحش و محیط زیست منطقه میانکاله را پوشش می داد پس از انعکاس وسیع خبر شکستگی پای فلامینگوهای میانکاله که بازتاب وسیعی در رسانه ها داشت، در ابتدا فیلتر و سپس از سرور پرشین بلاگ حذف شد. دیده بان میانکاله توسط «حر منصوری» از فعالان با سابقه محیط زیست به روز می شد.
در آخرین مورد، این بار در چند روز گذشته وبلاگ «پیدا و پنهان» به مدیریت «الهه موسوی» از خبرنگاران با سابقه حوزه محیط زیست بطور کلی از سرور بلاگفا حذف شده است.
با مراجعه به وبلاگهای حذف شده از پرشین بلاگ و بلاگفا مشاهده می کنیم که دستور مقامات قضایی و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و یا عدم رعایت قوانین سرویس ارایه دهنده وبلاگ به عنوان دلیل حذف وبلاگ مشخص شده است.
همچنین طبق گفته نویسندگان وبلاگهای مذکور، وبلاگهای پرشین بلاگ با تذکر قبلی مدیریت پرشین بلاگ در خصوص تهیه نسخه پشتیبان از وبلاگ حذف شده است ولی وبلاگهای موجود در بلاگفا بدون اطلاع قبلی حذف شده اند.
فشار بر وبلاگهای زیست محیطی در کنار تعطیلی و عدم فعالیت تعداد زیادی از سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی در حالی صورت می گیرد که بنابر ادعای کارشناسان، روند ویرانی محیط زیست ایران بیش از هر زمان دیگری سرعت گرفته است و آلودگی هوا، تخریب زیستگاههای محیط زیست در مناطق مختلف کشور، فرسایش خاک و افزایش بیابان زایی، آلودگی و نابودی منابع آبی، رودخانه ها و تالاب ها و دیگر منابع و شاخص های محیط زیست ایران در بحرانی ترین حالت خود به سر می برد و طی دو سال گذشته براساس گزارش شاخص عملکردی محیط‌زیست (EPI (2012 Environmental Performance Index کشور ایران 36 پله در سطح جهان سقوط داشته است و از میان 132 کشور جهان با کسب نمره 73/42 در مقام 114 جهان قرار گرفته است.

/ 3 نظر / 186 بازدید
بیداد(گیله زن)

[ناراحت][عصبانی]

بیداد(گیله زن)

در مورد تصویر فقط میتونم بگم معصومیت خاصی این پرنده ی کوچک و بسیار زیبا دارد الان اصلا دلم نمیخواد فکر کنم که 1 دقیقه بعد از این معصومیت چه اتفاقی رخ داده ... آقای سلیمی در حال حاضر نیازمند این معصومیت ها هستیم نه مارهایی که با دندان ها و زهرشان در کمین مان نشسته اند میدانم خوب درک می کنید که چه نوشته ام ممنون بابت این تلنگر

مهرداد مسیبی

درود بر سپهر عزیز.امید که همین ها هم که هستند پشتیبان شایسته ای برای هم باشند.