نگهداری از ماهی رزمجو جایگزینی مناسب برای ماهی قرمز سفره هفت سین

 

پایگاه اینترنتی انجمن حمایت از حیوانات اصفهان (esfspca) : طی سالهای گذشته سرنوشت ماهی های قرمز سفره هفت سین به یکی از دغدغه های حامیان حیوانات و فعالین محیط زیست تبدیل شده است . نگهداری یا عدم نگهداری از ماهی قرمز طی سالهای گذشته موافقان و مخالفان زیادی داشته است ، برای نجات این حیوان برخی بر خلاف واقع مدعی شده اند که ماهی قرمز بسیار خطرناک بوده و منشاء چند بیماری است و گروهی نیز راه آسان دیگری را انتخاب کرده اند و حکم به تحریم خرید ماهی قرمز داده اند ، در این  میان انجمن حمایت از حیوانات اصفهان طی 5 سال گذشته دو طرح عمده را برای نجات این حیوان پیشنهاد داده و در شهر اصفهان به مرحله اجرا در آورده است:

در سالهای 1383 تا 1385 با اجرای طرح جمع آوری و نگهداری از ماهی قرمز حساسیت شهروندان را نسبت به سرنوشت ماهی قرمز افزایش داد ، ضمن اینکه در کنار این طرح برنامه های فرهنگی و آموزشی برای خانواده ها و کودکان نیز اجرا شد . در مرحله دوم در سالهای 1386 و 87 اقدام به آموزش شهروندان برای نگهداری از ماهی قرمز در منازل کرد ، تکثیر و انتشار جزوات ، بروشورها و لوح های فشرده در مدارس ، دانشگاهها ، فرهنگسراها ، مهدکودک ها ، مساجد بخشی از فعالیت های این انجمن بود که با صرف صد ها ساعت وقت و با کمک اعضای این انجمن و برخی اعضای سازمانهای غیردولتی زیست محیطی انجام شد و اینک برای نوروز 1388 انجمن حمایت از حیوانات اصفهان همچون 2 سال گذشته در کنار طرح آموزشی پیشنهاد جدیدی دارد که امیدوار است همچون طرحهای گذشته ضمن حفظ ماهی بر سفره های هفت سین ، از مرگ و میر آنها بکاهد و بر این اساس با توجه به تجریبات گذشته و نظرات کارشناسان به هم میهنان عزیزی که در نگهداری از ماهی قرمز مهارت ندارند پیشنهاد می کند برای نوروز امسال ماهی رزمجو (fighter) را جایگزین ماهی قرمز کنند.

شرایط نگهداری ماهی رزمجو (fighter) بسیار آسانتر از ماهی قرمز بوده و این ماهی توانایی سازگاری بیشتری با محیط دارد ، همچنین نگهداری از این ماهی مراقبت خاصی را لازم ندارد و بسیار ماهی مقاومی است . ضمن اینکه در رنگهای متفاوتی نظیر قرمز ، آبی ، مشکی و سفید وجود دارد و ماهی بسیار زیبایی است . پرورش این ماهی به آسانی در کشور انجام می شود و قیمت آن همانند ماهی قرمز و یا شاید کمتر است. بر خلاف ماهی قرمز که در شرایط مناسب می تواند 35 تا 40 سال عمر کند حداکثر عمر طبیعی این ماهی در شرایط عادی 3 تا 4 سال است.

بر این اساس ماهی رزمجو (fighter) می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای ماهی قرمز باشد . در اینصورت مرگ و میر ماهیان قرمز کاهش می یابد و از آن مهمتر اینکه حضور حیوانات در زیباترین و محبوب ترین آئین باستانی ایرانیان همچنان پایدار خواهد ماند.

در این خصوص در روزهای آینده اخبار و گزارشات کاملتری ارسال خواهد شد.

لینک مرتبط:

آشنایی با ماهی رزمجو تایلندی (فایتر) و روش نگهداری آن

عکسهای زیبایی از ماهی رزمجو (فایتر)

 

 

 

/ 5 نظر / 13 بازدید
متین فر

درودبرشما. سوالی درذهنم مطرح شد: این ماهی گیاه خواراست یا گوشتخوار؟ ضمنااین ماهی می تواندازدیدمحیط زیستی آفت یاگونه ای مهاجم درمحیط طبیعی محسوب گرددواکوسیستم های طبیعی رادستخوش دگرگونی نماید. چه تدابیری دراین رابطه صورت گرفته است؟

سلول

ضمن سلام و عرض ارادت باید تاکید کنم : " مخالفم " ! چه فرقی میکنه چه نوع ماهی توی یه تنگ محکوم به مرگ با اعمال شاقه بشه ؟ بی نهایت پرندگان را دوست دارم ولی هیچ پرنده ای هم ندارم چون نمی خواهم برای دل خودم هم شده یه موجود زیبا رو اسیر کنم . یک جورایی پیشنهاد شما شبیه اینه که خب به جای قناری یا فنچ ، گنجشک یا کلاغ تو قفس نگه دارم ! ضمنا از تلاش شما و انجمن برای پیدا کردن یک راه حل مناسب هم تشکر می کنم .

سلول

سلام مجدد . بانزدیک شدن زمان تحویل سال دوباره این بحث بالا می گیرد . من ساده ترین و عملی ترین راه حلی که به نظرم می رسد همان بحث نخریدن ( یا به قولی تحریم ) است . لحظه’ تحویل سال فقط چند ثانیه است و لزومی ندارد برای این چند ثانیه جان میلیونها موجود زنده گرفته شود . فکر کنم همین سال پیش بود که چند نفر از دوستان ! نوشته بودند که اصلا به کوری چشم فلانی و فلانی !!... امسال دو برابر ماهی می خریم !!!! در صدر این فلانی ها هم سلول قرار داشت . ضمن اینکه متهم شدم به عرب بودن !! و مخالفت با آیین های اصیل ایرانی و آریایی !!!!! جالب اینکه وقتی کسی می گوید به کوری چشم فلانی بیشتر می خرم یعنی اینکه اصلا خودش ارزشی برای ان آیین قائل نیست و فقط روکم کنی برایش مهم است ! که این خود دقیقا بر خلاف سنن ایران باستان است که همگی بر آیین مهرورزی بنا شده اند. اگر راه حل مناسب تری به نظرم می رسید قطعا عرض می کردم ولی مثل همیشه تاکید می کنم عاشق حیات و طبیعت هستم ولی " نه در اسارت " . موفق باشید .

مهرگان

سلام راستش به نظر من هر دوتا این موارد غلط است درست می شود مدت زیادی ماهی رزمجو رو در تنگ نگه داشت اما تنگ برای هیچ کدام از ماهیان مکان مناسبی نیست و شاید این ماهی مقاوم باشه اما به مرور زمان دچار مشکلات فراوانی می شه چون به قول شما بسیاری از اشخاصی که برای شب عید ماهی می گیرند چیزی از نگهداری ان نمی دانند. از طرف دیگر چرا باید این سنت که وجود ماهی کپور چینی و حالا فایتر تایلندی است رو حفظ کنیم شما هم می دانید در سنت هفت سین جای ماهی چندان هم قدیمی نیست به نظر من باید ترغیب کرد که مردم درک کنند اصلا حضور ماهی لزومی ندارد چون مربوط به هفت سین ما نیست اگر بود مطمئنا ما شواهدی از گونه ای بومی را تاریخ داشتیم؟ ایا فکر نمی کنید هر دوی این گونه گرچه در داخل پرورش داده می شوند نوعی بازر گرمی است که با زیرکی (بخصوص در مورد ماهی قرمز) انجام شده و نمی دانم می دانید یا نه یکی از استراتژی های حفظ یک گونه در برخی از کشورها ولو در اسارت بالا بردن محبوبیت جهانی آن و ترغیب دیگران در کشورهای مختلف به پرورش آن و انتشار آن است. سیاستی که پول خوبی را هم نصیب کشور مبدا و واسطه های زیادی می کند. مثلا ورود ماهی گامبوزیا از آمریکا