آیا پالایشگاه نفس اصفهان را می گیرد ؟


در حالیکه هوای شهر اصفهان سال گذشته گوی سبقت را در آلودگی از تهران ربود و تعداد روزهای هوای نا سالم در شهر اصفهان بیشتر از روزهای هوای ناسالم در شهر تهران شد در روزهای پایانی سال گذشته ایجاد پالایشگاه جدیدی در کنار پالایشگاه شهر اصفهان ، اذهان کارشناسان و دوستداران محیط زیست را متوجه خود کرد.

با وجود آنکه مدیران پالایشگاه اصفهان معتقدند بحث ایجاد پالایشگاه جدید منتفی است و تاسیسات جدید قرار است به عنوان مکمل پالایشگاه و حتی در جهت کاهش مشکلات زیست محیطی شهر اصفهان ایجاد شود مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست اصفهان  مخالفت صد در صدی سازمان متبوعش را با ایجاد و یا توسعه پالایشگاه اصفهان ابراز کرده و می گوید بر فرض اینکه این یک طرح توسعه ای باشد هیچ دلیلی ندارد که در حریم شهر اصفهان و در منطقه ای که آلودگی هوا به سبب وجود پالایشگاه و نیروگاه شهید منتظری به حد اشباع رسیده انجام شود. لاهیجان زاده معتقد است می توان با انتقال مواد اولیه توسط لوله های نفتی به استانهای مجاور و یا مناطق دور دست ، آسیب کمتری را به محیط زیست آسیب دیده شهر اصفهان وارد کرد.

مدیر کل محیط زیست در جلسه مطبوعاتی خود به خبرنگاران گفت : طرحی که اخیرا در پالایشگاه اصفهان در دست اجراست ایجاد یک پالایشگاه جدید و توسعه محسوب می شود و حفاظت محیط زیست با اجرای آن مخالف است. لاهیجان زاده تصریح کرد: اقداماتی که اخیرا در پالایشگاه اصفهان آغاز شده در سطح گسترده ای در حدود ۲۲۰هکتار در حال انجام است که با هدف کاهش مازوت و تولید محصولات و فراورده های با کیفیت است اما با توجه به اشباع بودن منطقه، محیط زیست مخالفت خود را با اقدامات اخیر پالایشگاه اعلام و شکایتی نیز در این خصوص به مراجع قضایی استان ارائه کرده است.

وی گفت: پالایشگاه مجوز اصلاح و بهینه سازی کوره های قدیمی موجود را دارد و این در حالی است که اقدام به ایجاد تاسیسات جدیدی در جوار پالایشگاه نموده که این کار غیرقانونی است و طرح جدید پالایشگاه باید در منطقه ای خارج از شعاع ۵۰کیلومتری اصفهان اجرا شود. لاهیجان زاده اضافه کرد: ما از پالایشگاه خواسته ایم طرح خودرا در منطقه ای دیگری اجرا کندو هزینه انتقال این طرح به منطقه ای خارج از محدوده پالایشگاه ۱۰۰میلیارد تومان بیشتر نمی شود و این در مقابل اعتبار حدود سه میلیارد یورویی کل طرح زیاد نیست، زیرا ما پیش بینی مسائل ۵۰سال آینده را می کنیم.

وی در ادامه میزان آلوده زایی نیروگاههای شهید منتظری و اصفهان را به مراتب بیشتر از پالایشگاه دانست و گفت: این نیرو گاهها با استفاده از سوخت مازوت در برخی از فصول سال روز انه بین ۱۵هزار تن انواع آلودگی را در شمال غرب و جنوب غرب اصفهان منتشر می کنند.

طرح توسعه پالایشگاه اصفهان واکنش شدید مدیران شهر اصفهان را نیز در بر داشت بطوریکه رئیس شورای شهر ضمن مخالفت با توسعه پالایشگاه اصفهان به خبرنگاران گفت : آلودگی هوای این شهر را نگران کننده و غیرقابل تحمل دانست و توسعه صنایع در این شهر را خطرناک بیان کرد و گفت: توسعه پالایشگاه اصفهان به صلاح اصفهان نبوده و اجرای آن بدون مجوزهای قانونی غیرممکن است. مهندس عباس حاج رسولیها مهمترین دغدغه اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان را آلودگیهای زیست محیطی بیان و از بی توجهی مسئولان ذیربط نسبت به اجرای طرح توسعه پالایشگاه اصفهان انتقاد کرد و افزود: مدیرکل مسکن و شهرسازی استان برای ساخت واحدهای مسکونی در این شهر سختگیریهای زیادی می¬کند ولی متاسفانه برای اجرای چنین طرحی که باعث شیوع انواع بیماریها و مرگ و میرهای زودرس می شود هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهد .

در همین حال شبکه سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی استان اصفهان با صدور بیانیه ای به مخالفت صریح و آشکار با این طرح غیر زیست محیطی پرداخت . در این بیانیه آمده :

1-      قرارگیری پالایشگاه اصفهان در داخل محدوده شعاع 50کیلومتری اصفهان به این معنی است که توسعه این واحد، قانون شکنی آشکار بوده و در‌نتیجه جلوگیری از  اجرای آن را از هرگونه توضیح و استدلال بی‌نیاز می‌نماید.با این‌وجود، به‌منظور روشن شدن افکار عمومی توضیحات لازم درباره جنبه‌های گوناگون این تصمیم ارایه می‌شود.

2-      استفاده مصلحتی از عنوان بهینه سازی برای طرح توسعه پالایشگاه اصفهان به منظور منحرف ساختن افکار عمومی از ماهیت واقعی طرح پالایشگاه که توسعه با چندبرابر ظرفیت موجود می باشد صورت می گیرد و  اصل و ماهیت طرح را تغییر نمی دهد.

3-      پالایشگاه اصفهان نه تنها در داخل محدوده شعاع 50کیلومتری اصفهان،که در مجاورت این شهر قرار دارد و این نزدیکی مشکلات زیست‌محیطی ناشی از فعالیت و توسعه آن را افزایش می‌دهد.

4-       طبق قانون مجریان کلیه پروژه‌های عمرانی مشمول انجام ارزیابی زیست‌محیطی،که پالایشگاهها نیز یکی از آنها می‌باشند،موظف به ارایه گزارش ارزیابی اثرات زیست‌محیطی در مرحله امکان‌سنجی و مکان‌یابی می‌باشند.این در حالی است که تصمیم به توسعه این پالایشگاه و  تلاشها برای تامین اعتبار چند صد میلیون یورویی آن  بدون ارایه این گزارش صورت می‌گیرد. بدیهی است گزارشهای ارزیابی اثراتی که پس از اجرای پروژه‌های توسعه توسط برخی مجریان ارایه می گردد هیچگونه ارزش علمی ،قانونی و اجرایی ندارد.

5-      با توجه به عواقب وخیم و پرهزینه توسعه پالایشگاه، اداره‌کل ‌حفاظت‌محیط‌زیست ‌استان ‌اصفهان  و مرکز بهداشت استان مخالفت شدید خود را با آن اعلام کرده‌اند.

6-      پالایشگاه اصفهان و مکان درنظرگرفته شده برای توسعه آن در شمال‌غرب شهر اصفهان و جنوب غرب شاهین شهر و درجهت وزش باد غالب قرار گرفته و در نتیجه هوای این شهرها تحت تاثیر آلاینده‌های آن قرار خواهد گرفت.

7-      آلاینده‌های موجود در شهر اصفهان هم‌اکنون نیز از ظرفیت تحمل محیط فراتر رفته و آثار  زیانبار آن مشخص گردیده است. گواه این امر نیز آمار بالای بیماریهای مختلف از جمله        ام.اس،سرطان وبیمارهای قلبی و عروقی است که علاوه بر خسارات انسانی و اجتماعی، هزینه‌های اقتصادی زیادی را به جامعه و دولت تحمیل می‌کند.

8-      در سالهای اخیر طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اصفهان به تصویب رسیده و اجرای آن نیازمند صرف زمان زیاد و اعتبارات هنگفت می‌باشد به‌طوری&z

/ 0 نظر / 29 بازدید