«دریای عربی» در روزنامه دولتی خورشید

عصرایران- در حالی که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و همپالگی های آنان همانند مصر، با تحریف نام خلیج فارس به خلیج ع ر ب ی، سعی در عقده گشایی و ایذای ایران و ایرانیان دارند، روزنامه دولتی "خورشید" که با بودجه سازمان تامین اجتماعی منتشر می شود، در صفحه 2 شماره امروز خود، با تیتر درشت ، دریای عمان در جنوب ایران را "دریای عربی" نامید.

روزنامه دولتی خورشید در حالی تیتر " تحرکات دشمن را در اقیانوس هند و دریای عربی رصد می کنیم" را برای خبر مصاحبه خود با امیر دریادار قاسم رستم آبادی ،سخنگوی رزمایش دریایی اتحاد 87 برگزیده است که با مراجعه به متن این گفت و گو درمی یابیم که امیر رستم آبادی در هیچ جای سخنانش عبارت دریای عربی را به کار نبرده ، بلکه به درستی نام مصطلح فعلی آن، یعنی "دریای عمان" را ذکر کرده است.

هر چند در برخی نقشه ها، دریای عربی به جای دریای عمان نیز به کار رفته است اما هم اکنون "دریای عمان" به عنوان نام متداول این دریا که خلیج فارس را به اقیانوس هند متصل می کند به کار می رود و به علاوه منابع تاریخی متعددی نام اصلی این دریا را "دریای مکران" می نامند که عنوان باستانی بلوچستان بوده است که در شاهنامه فردوسی نیز از آن یاد شده است.

در همین حال و در اعتراض به تحریف نام خلیج فارس از سوی برخی اعراب، وبلاگ نویسان ایرانی در سالهای اخیر پیشنهاداتی را مطرح کرده اند مبنی بر اینکه دریای عمان نیز - که هم نام یک کشور عربی منطقه است- دریای "ایرانیان" نامیده شود.

در چنین شرایطی که عرب ها، خلیج فارس را به نام خود تحریف کرده اند و فعلاً ادعای خاصی درباره دریای عربی! ندارند جای شگفتی و تاسف است که یک روزنامه دولتی آن هم در خبر مربوط به یک مقام ارشد نظامی دست به تحریف بزند و عنوان "عربی" را به دریای عمان(مکران) اطلاق کرده، آن را تقدیم زیاده خواهان عرب نماید.

البته وقتی سازمان تامین اجتماعی به جای رسیدگی به امور بازنشستگان و اوضاع اسفناک بیمه ، روزنامه سیاسی منتشر می کند، بهتر از این هم نمی توان انتظار داشت!

 

/ 4 نظر / 13 بازدید
سلول

سلام . در اینکه برخی مسئولین ما "از بیخ" عرب هستند! شکی نیست و لذا چنین گاف هایی کاملا طبیعی است! .... ولی به نظر بنده نکته’ اصلی و اسف بار در این خبر همان "رزمایش" است که متاسفانه اکو سیستم آن دریا را به شدت تهدید می کند. (صرفنظر از اینکه آن دریا را چه بنامند ) متاسفانه ادامه’ سیاستهای میلیتاریستی هم منابع ارزی ما و هم منابع طبیعی ما را به شدت تحلیل برده و از سوی دیگر به مسابقه’ تسلیحاتی در سطح منطقه دامن می زند .

باسوات

خلیج فارس ، دریای عمان ، دریای عربی و اقیانوس هند چهار آب کاملا مجزا و با چهار نام جداگانه هستند و البته متصل به هم . حرف این فرمانده نظامی هم درست بوده . از حضرتعالی خواشمندیم که قبلا از پخش و پلا کردن هرگونه مطالب نژادی ، ابتدا نگاهی به نقشه جغرافیای جهان بیندازید و سپس راه مرحوم مغفور هیتلر (رحمت الله علیه) را ادامه بدهید . آن بخش از وبلاگنویسان ایرانی هم که پیشنهاد کرده اند دریای عمان و دریای عربی و اقیانوس هند و دریای مدیترانه را هم به عنوان پشت قبالهء عمهء عزیزمان یکجا دریای ایرانیان بنامیم البته پیشنهادشان قابل بررسی است .

یاسر انصاری

با سپاس از توجه و حساسیت شما شایان ذکر است در برخی اسناد و کتب تاریخی(موجود)نام این دریا <دریای پارس> بوده که البته و در کمال تاسف به عمان تغییر یافته و البته بعید نیست در آینده و به همت برخی مزدوران وطن فروش و تریبونهای آنهابه دریای ع ر ب ی تغییر یابد.(البته که زهی خیال باطل) به هر حال از شما سپاسگزارم