نامه مهم سمن های محیط زیست اصفهان به رییس جمهور

باسمه تعالی

جناب آقای دکتر حسن روحانی

رئیس جمهور محترم اسلامی ایران

اصفهان شهری است که به واسطة توسعة ناپایدار با بحرانهای متعدد زیست محیطی به ویژه در خصوص آلودگی هوا و آب روبه رو است. برای نمونه با عنایت سازمان حفاظت محیط زیست و نظارت و پیگیری ادارة کل محیط زیست استان اصفهان و حمایت سایر مسؤولان با حذف سوخت مازوت از نیروگاه شهید منتظری و حذف بنزین پتروشیمی، در سال گذشته آلودگی هوای اصفهان به میزان قابل توجهی کاهش یافت. به طوری که براساس استاندارهای کنونی جهان آلودگی هوای اصفهان از 141 روز «ناسالم» و 218 روز «ناسالم برای عموم» و 66 روز «بسیار ناسالم» و بدتر از همه 16 روز هوای «خطرناک» در سال 1392 به 141 روز «هوای ناسالم» و 42 روز هوای «ناسالم برای عموم» در سال 1393 کاهش یافت. همچنین روزهای «هوای سالم» از 5 روز در سال 1392 به 182 روز در سال 1393 افزایش پیدا کرد. با توجه به اینکه در سال 1392 و 1393 حتی یک روز در اصفهان هوای پاک نداشته‌ایم. برای رسیدن به این حداقل‌ها، پایش و نظارت و ارزیابی هرچه بیشتر سازمان حفاظت محیط زیست لازم و ضروری است. با توجه به اینکه تراکم صنایع در شهرستان اصفهان یکی از دلایل اصلی آلودگی‌های زیست محیطی این منطقه است، حذف اختیارات قانونی حفاظت محیط زیست، به هر بهانه‌ای باعث تشدید مشکلات زیست محیطی، کاهش کیفیت زندگی مردم و تحمیل هزینه‌های فراوان بر کشور خواهد شد.

در کمال تعجب، وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیة مورخ 6 اردیبهشت 94 با «رفع موانع تولید و ساماندهی واحدهای تولیدی واقع در محدودة 50 کیلومتری اصفهان و 30 کیلومتری سایر مراکز استانی» که تصویر آن به پیوست ایفاد می‌گردد، ظاهراً رعایت الزامات زیست محیطی را جزء «موانع تولید» شمرده و صدور پروانة تولید برای محصول جدید، افزایش ظرفیت تغییر نوع تولید و یا توسعه (اعم از همجوار یا غیرهمجوار برای واحدهای مستقر در شرکتها و نواحی مصوب...) را بی‌نیاز از استعلام سازمان محیط زیست اعلام کرده‌اند!

بنابراین به سبب مغایرت‌های قانونی و محیط زیستی این ابلاغیه، موارد زیر به استحضار می‌رسد:

1. از وزیر محترم دولت تدبیر و امید، که توجه ویژه‌ای به محیط زیست دارد، انتظار اجرای قانون را داریم نه بی توجهی به قوانین بالادستی کشور.

2. این ابلاغیه مغایر با اصول آمایش سرزمین است.

3. فعالیتهای صنعتی مندرج در ابلاغیه، بدون تردید مطابق قانون، نیازمند نظارت‌ها و ارزیابی‌های زیست محیطی است و با عنایت به ظرفیت بوم شناختی اصفهان و آسیب‌پذیری محیط زیست منطقه اجرای این ابلاغیه مشکلات زیست محیطی اصفهان را تشدید خواهد نمود.

4. با توجه به عنایت ویژه‌ای که حضرت عالی به محیط زیست کشور دارید و انتظارات مردم از دولت تدبیر و امید برای حفاظت از محیط زیست، خواهشمندیم وزرای محترم را از صدور ابلاغیه‌های مغایر با قوانین و الزامات زیست محیطی منع فرموده و دستور لغو ابلاغیه مذکور را صادر فرمایند.

/ 0 نظر / 125 بازدید