آشنایی با سگ ژرمن شپرد (German Sheperd)

آشنایی با سگ ژرمن شپرد (German Sheperd)

 

در بین سگهای قدیمی گله و مزارع و همچنین از جمله ملازمان و همراهان انسان طی قرن های گذشته سگهای ژرمن شپرد توسعه بسیار زیادی یافته اند. این نژاد توانست که از سال 1914از آلمان به بسیاری از نقاط جهان انتقال یابد و با ایجاد کلوپهای مختلف در سراسر جهان در نگهداری از آن اهتمام زیادی ورزیده گردد.

ژرمن شپرد در تمام ایام بدلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتی ویژگیهای دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می شود.

اولین وشاید مهمترین ویژگی در این سگ رفتارهای اشرافی،شهامت وتوانایی آموختن رفتارها و فعالیت های اختصاصی است . رفتارهای این سگ حاکی از ثبات،وقار،عدم تحریک پذیری و کنترل مناسب بر اعصاب است .به دلیل فعالیت گله بانی از تفنگ وتهاجم ترسی نداردو با وقار لازم مسئولیت نگهبانی اعم از نگهبانی از حیوان یا انسان را به خوبی انجام می دهد .عملکرد آن به عنوان یک سگ پلیس و بهره گیری از شامه قوی تربیت آن را در این راستا میسر ساخته است .در هدایت وراهنمایی افراد نابینا این سگ هوشیاری و قدرت تمیز خود را به همراه کیفیت مشاهدات و صبر وبردباری به معرض قضاوت می گذارد.

همین اعمال وکردار است که سگهای ژرمن شپرد را در سراسر جهان مطرح کرده و از آن به عنوان یک سگ خانگی ،سگ محافظ،و حتی یک دوست ،مراقبت ونگهداری به عمل می آید.ژرمن شپرد یک جنگجوی پر سر وصدا نیست بلکه سگ بی باکی است که در صورت نیاز به یک سگ مهاجم هشدار دهنده و تنبیه کننده مبدل می شود.ارتباط این سگ با انسان سطحی نبوده بلکه دوستی آن به نحوی است که با ایجاد آن تا پایان عمرباقی خواهد ماند.

از جنبه بدنی سگهای ژرمن شپرد به حدی از توانایی رسیده اند که قادر به انجام هر کاری هستند . این سگ عمومأ دارای جثه متوسطی است و وزن آن در حدی است که به خوبی می تواند عملکرد گله بانی یا سگ پلیس را انجام دهد.

اساسأ ساختار بدنی در این سگ به نحوی اصلاح شده است که قدرت خاصیت ارتجاعی و طول گامها را افزایش دهد . بهترین ژرمن شپرد سگی است که بتواند حداکثر مسافات را با حداقل انرژی بدود . تعادل و هماهنگی گامها به گونه ای است که به نظر می رسد سگ بدون هیچ تلاش مشهودی به سمت جلو سر می خورد. در بررسی حالات این سگ گویی نیرومندی و نجابت ،قدرت و چالاکی به صورت توام وجود دارد.

ظاهر کلی:اولین ویژگی در مورد یک ژرمن شپرد خوب قدرت ، چالکی ،عضلات مناسب وهوشیاری است .دستها وپاها در تعادل و هماهنگی با یکدیگرند. طول بدن بیشتر از بلندی آن است . بدن عمیق بوده و زوایای آن بیشتر به منحنی شباهت دارد و ویژگیهای  ثانویه جنسی در این نژاد بسیار چشمگیر و بارز هستند.

رنگ:رنگ در سگهای ژرمن شپرد متفاوت است و تقریبأ اکثر رنگها قابل قبول هستند . با  این وجود رنگهای خیلی کم رنگ و پریده و یا سفیذ یکدست قابل قبول نمی باشد.

اندازه:مناسب ترین ارتفاع در مورد سگهای نر در بالاترین قسمت شانه 65-60 سانتی متر و در سگهای ماده 60-55 سانتی متر است .طول بدن ژرمن شپرد بیش از ارتفاع آن است  و این نسبت در بهترین حالت 5/8 به 10 است.

ژرمن شپرد

 

/ 6 نظر / 115 بازدید
ساسان جعفرنیا

با سلام و خسته نباشيد.سايت جالبی طراحی کرده ای. من هم سايت سبزايران را که حاوی مطالبی در مورد گياهان داروئی، پرورش قارچ خوراکی، کشت گلخانه ای، و مطالب و اطلاعات کشاورزی است را به شما پيشنهاد می کنم. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستم.

علی

سلام/بسيار جالب و آموزنده بود/امکان داره در مورد نژادpointer هم بنويسيد؟/با تشکر

چکش فرنگی

خیدمت شوما سام علیکوم ، رخصت ایسم ما لوتی چکوش فرنگیه و یه گوربه هسیم و پاتوق ما و روفقامون کل و کوچه های پل چوبی تیرونه ، خییلی خووش بحالمونه که شومام دوستدار جوونورا و حیووناتی ، از ای عسکای شومام خوشمون اومد و میبریم بقیه هم نیگا کنن ، ما خودمون پیشی هسیم ولی مث شوما با مرام و دوس همه حیووناتیم عسکمونم واسیه شوما با پوست برقی میرفستیم اگه لیکش کنین خییلی ذوق میکنیم و به پیشیای دیگم نشون میدیم .زنده باشی . زیاده ارزی نیس - ایرادتمند لوتی چکوش فرنگی

اریانا

سلام. خيلی مطلب جالبی بود. من خودم عاشق سگ هستم. اگر خواستی به وبلاگ ما سر بزن.

m

سلام اگر دوست داشتی يه سری هم به وبلاگ ما بزن

سینا12

های/مرسی ازمطالب مفیدتون/