حیوانات مظلومترین موجودات جنگل ما !

حیوانات مظلومترین موجودات جنگل ما !

حیوانات مظلومترین موجودات جنگل ما !

 

- تعدادی از پرنده های پارک پردیسان به دلایل نامشخصی می میرند ؛ دستور می رسد که همه را بکشید و نابود کنید!

 

- خرس بخت برگشته ای راهش را گم می کند و به انباری پناه می آورد ؛ دستور می رسد که بکشیدش !

 

- یک نفر می گوید ماهی قرمز می تواند ناقل بیماری باشد ؛ اینطرف و آنطرف عده ای می گویند که دست به ماهی نزنید ، اگه دست بزنید می میرید ! ، خطرناک است و ...

 

- یوزپلنگی به همراه توله هایش بی آنکه به کسی صدمه ای بزند در گوشه ای از باغی لانه کرده ؛ عده ای نادان به گمان آنکه یوزپلنگ حیوان درنده و خطرناکی است بیرحمانه آنها می کشند و آتش می زنند !

 

از اینگونه اخبار و اتفاقات بسیار خوانده و دیده اید . به راستی چرا اینگونه سنگدلانه و نا بخردانه با این موجودات برخورد می شود ؟! چرا به خود اجازه می دهیم به راحتی برای زندگی و سرنوشت این موجودات تصمیم بگیریم ؟!

 

حیوانات بخشی عظیمی از زیستمندان این جهان هستند و مانند ما حق حیات دارند اما متاسفانه ما آدمهای خودخواه همه چیز را برای خودمان می خواهیم ، البته از بشری که به همنوع خودش رحم نمی کند نمیشود انتظار داشت که به حیوانات رحم کند . رفتارهای نابخردانه بشر باعث شده که تعداد زیادی از موجودات این کره خاکی در معرض خطر نابودی قرار بگیرند . شاید تا سالهای نه چندان دور اینطور تصور می شد که از بین بردن حیوانات و تخریب زیستگاههای آنها ضرری برای انسان ندارد و در این میان فقط حیوانات ضرر می کنند ولی امروزه هر روز بیش از گذشته ثابت می شود که وجود حیوانات چقدر برای انسانها ضروری و لازم است.

 

حیات مانند یک زنجیراست ، زنجیری که آب ، خاک ، هوا ، حشرات ، انسان ، پرندگان ، میکروبها و ..... را شامل می شود و اختلال در هر کدام از حلقه های این زنجیر می تواند خطرناک و ویرانگر باشد و اثراتش را دیر یا زود خواهیم دید. یک مثال ساده اینکه تنها زنبور عسل بیش از یک سوم مواد غذایی ما بطور مستقیم و غیر مستقیم تنها حاصل تلاش زنبورهای عسل است ( بواسطه گرده افشانی محصولات زراعی و باغبانی و... )

 

ضمن اینکه هر حیوان و موجود زنده ای جزو میراث طبیعی ماست که از دل قرنهای زیاد برای ما مانده. همانطوریکه تخت جمشید یا مثلاً سی و سه پل میراث فرهنگی ماست ، یوزپلنگ یا هوبره و ... میراث طبیعی ماست و باید برای نسلهای آینده بماند.

 

حیوانات هم مثل ما مخلوقات خداوند هستند ، احترام به هر مخلوقی ، احترام به خالق آنست .

 

/ 0 نظر / 128 بازدید