نامه دیده بان حقوق حیوانات به معاون ابتکار در خصوص قاچاق حیات وحش

سرور گرانقدر جناب آقای دکتر دبیری،
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست

با سلام و احترام، همانطور که مستحضر هستید ماجرای ورود شیرهای آسیایی به باغ وحش ارم در ماه گذشته خبرساز شده است و مسائل به وجود آمده نظیر تکذیب انجام شده از سوی موسسه باغ‌وحش‌ها و آکواریم‌های اروپایی (EAZA)در خصوص عدم عضویت باغ وحش ارم در این موسسه و همچنین کشف جعلی بودن نامه منتشر شده توسط دامپزشک باغ وحش ارم در خصوص ورود شیرهای آسیایی به باغ وحش، شبهاتی را در بین فعالان محیط زیست و حامیان حقوق حیوانات به وجود آورده است.

در کنار این مسائل، اخیراً یکی از اعضای دیده بان حقوق حیوانات ضمن مکاتبه با موسسه باغ‌وحش‌ها و آکواریم‌های اروپایی در خصوص ببر سفید وارد شده به ایران کسب اطلاع کرده بود که آن موسسه اروپایی در پاسخ بیان داشته که ارتباطی با ببر سفید ندارد و نگهداری و تکثیر این گونه را توصیه نمی کند. همچنین این موسسه مجدداً بر عدم عضویت باغ وحش ارم در برنامه شیر آسیایی تاکید کرده و اعلام کرده برنامه ای برای قبول عضویت باغ وحش ارم در این موسسه ندارد.

لذا با توجه به شبهات ایجاد شده و عدم توجه و پاسخگویی مدیران و دامپزشک باغ وحش ارم و از آنجا که بی توجهی به اینگونه رفتارهای غیر شفاف و دروغگویی علنی می تواند زمینه ساز ایجاد بستر مناسب برای ورود دیگر گونه های جانوری به کشور شود لذا مستدعیست دستور فرمایید ابهامات بیان شده از سوی مدیران باغ وحش ارم بصورت شفاف پاسخ گفته شود و موارد جهت آگاهی افکار عمومی رسانه ای شود.
بدیهی است در صورت کشف تخلف، برخورد با متخلفان فضا را برای اعمال تخلفات اینچنینی در آینده نا امن می کند.

لازم به ذکر است دیده بان حقوق حیوانات پیش از این هشدار داده بود باغ وحش ارم به الگویی برای ورود گونه های غیربومی و استفاده ابزاری از حیوانات تبدیل خواهد شد و روند موجود می تواند به دیگر باغ وحش ها و مراکز نگهداری از حیوانات در سراسر کشور تسری پیدا کند. همچنین با توجه به درآمد بالای حاصل از تجارت حیات وحش، میزان خروج و ورود غیرقانونی حیات وحش از کشورمان و خطرات زیستی ناشی از رها شدن گونه های مهاجم در محیط طبیعی لازم است تدابیر لازم برای جلوگیری از تجارت غیرقانوی حیات وحش اندیشیده شود.

/ 0 نظر / 113 بازدید