گاوخونی در انتظار حقابه است، تالاب احیاء نشده!

مهندس حمید ظهرابی، مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان روز گذشته در کنار تالاب گاوخونی و در جمع دوستداران محیط زیست و مردم ورزنه گفت: "هنوز تالاب گاوخونی احیا نشده. راه درازی تا احیا تالاب گاوخونی در پیش داریم."

دکتر سعید یوسف پور، معاون پایش و نظارت اداره محیط زیست اصفهان نیز در یادداشتی در صفحه خود نوشت: "رسیدن آب به گاوخونی به هیچ وجه به منزله احیای این تالاب نیست و قطعا برای تحقق حقابه زیستی این تالاب از زاینده رود و احیای کامل آن راه زیادی در پیش است.
آنچه در این بین بیش از هرچیز اهمیت دارد؛ تلاش خودجوش دو هفته ای مردم و کشاورزان شرق اصفهان است که در گرمای شدید تابستان و با زبان روزه برای لایروبی رودخانه و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز، سنگ تمام گذاشتند."

رضا خلیلی ورزنه، دبیر انجمن دوستداران طبیعت و میراث فرهنگی ورزنه هم معتقد است احیا واقعی تالاب زمانی است که حقابه زاینده رود به تالاب برسد و تا آن زمان باید تلاش کرد.

دکتر محمد کوشافر، عضو جمعیت پیام سبز اصفهان در یادداشتی در وبلاگ خود  با تاکید بر اینکه رسیدن آب به معنای احیای تالاب نیست نوشت: "احیا تالاب مجموعه ای از فرآیندهای متعدد بوده و به علاوه احیا تالاب و زاینده رود کاملا با یکدیگر مرتبطند. پیوستگی و تداوم آب زاینده رود، حجم مورد نیاز آب برای تامین حقابه تالاب از الزامات اولیه احیا این تالابند.
ضمن آنکه باید توجه داشته باشیم اکنون پساب عامل مهمی در مرطوب نمودن تالاب می باشد و با توجه به ویژگی های خاص پساب از نظر وجود آلاینده ها، حساسیت این موضوع بیشتر می شود. پس پایش و نظارتهای مستمر کیفیت این پساب برای اطمینان ازعدم انتقال آلاینده های احتمالی به محیط از الزامات این اقدام است که قطعا مورد نظر مسئولین محترم می باشد.  همچنین باید توجه داشته باشیم اکنون که پساب وارد تالاب شده است خشکی مجدد تالاب خطر پذیری محیط را نسبت به قبل به مراتب بیشتر خواهد نمود زیرا احتمال وجود آلاینده های زیست محیطی در بستر خشک بسیار بیش از قبل خواهد شد و اگر غبار و یا ریزگردی  با منشا تالاب داشته باشیم آلودگی های بیشتری به همراه خواهد داشت. به هرحال رسیدن آب به تالاب را به فال نیک گرفته و امید داریم تا مجموعه اقدامات مستمر برای احیا زاینده رود و تالاب  گاوخونی انجام شود."

مردم محلی شهرستان ورزنه روز گذشته بنری در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: "مخلوط آب، پساب و زهاب به تالاب رسیده است، تالاب همچنان در انتظار حقابه خود است."

* عکس بالای مطلب از: ریحانه احسانپور

/ 1 نظر / 105 بازدید
طاهره دادخواه

خیلی خوبه دستتان درد نکند ،اگر مقداری بیشتر در مورد فعالیتهایی که کشاورزان داشته اند بنویسید بهتر است و نقش مردم محلی واینکه گفتند ما به این نتیجه رسیده ایم ارزش تالاب از کشاوزی ما بیشتر است ،را کمی پر رنگتر بیان کنید ممنون از گزارش خوبتان