اشتباهی دیگر از شهرداری اصفهان

اشتباهی دیگر از شهرداری اصفهان

نمایشگاه پروانه های خشک شده

در سالهای اخیر از اشتباهات مبتکرانه شهرداری اصفهان در مورد حیوانات و محیط زیست مطالب زیادی بیان شده است ؛ باغ وحش یا بعبارت درست تر شکنجه گاه حیوانات ، قطع درختان کهنسال چهارباغ به بهانه احداث مترو، برگزاری نمایشگاه حیوانات تاکسیدرمی شده ، تخریب قسمتهای وسیعی از بیشه ناژوان نمونه هایی از این موارد هستند. و اینک شهرداری اصفهان در اشتباهی جدید اقدام به ایجاد نمایشگاه دائمی پروانه های خشک شده نموده است .

نمایشگاه پروانه های خشک شده نوروز امسال در شهر اصفهان افتتاح شد. در این نمایشگاه 1600 پروانه خشک شده از داخل کشور و 600 پروانه که در خارج کشور زیست می کنند به نمایش گذاشته شده است. هدف از ایجاد این نمایشگاه کاملاً انتفاعی می باشد و هیچگونه بهره برداری علمی از این نمایشگاه نمی توان به عمل آورد زیرا در این نمایشگاه هیچ مطلبی در مورد پروانه ها وجود ندارد و بجای آنکه در کنار پروانه ها  نام ، مشخصات و زیستگاه آنها نوشته شود قابهایی به چشم می خورد که در آنها اشعاری در مورد شمع و گل و پروانه نوشته شده است ! ضمن اینکه نحوه چینش پروانه ها در قابها به شکلی است که در اولین نگاه می توان متوجه شد که این حیوانات زبان بسته تنها برای زیبایی ظاهری به این شکل قرار گرفته اند و هیچگونه دلیل علمی و عقلانی در چینش آنها وجود ندارد.

حتی اگر مواردی از قبیل معرفی و طبقه بندی علمی نیز در این نمایشگاه لحاظ می شد ، باز هم دلیلی برای ایجاد چنین نمایشگاهی وجود نمی داشت . در شهری که موزه تاریخ طبیعی دارد و دانشکده های علوم طبیعی آن به میزان لازم مجموعه هایی از پروانه ها و حشرات دیگر برای آموزش دانشجویان دارند دلیلی وجود ندارد که این موجودات زیبای پروردگار را بیرحمانه و به قصد کاسبی بکشیم و نمایش دهیم.

 این نمایشگاه درقسمتی از بیشه ناژوان در غرب شهر اصفهان قرار دارد . بیشه ناژوان روزگاری به سبب داشتن درختان کهنسال و انبوه مهمترین منطقه در پالایش و تلطیف هوای مرگ آور شهر اصفهان محسوب می شد ولی امروزه به سبب توسعه غیر اصولی شهر اصفهان بخشهای زیادی از آن به جاده ، خانه و قلیان خانه تبدیل شده است .

مدیران محترم شهر اصفهان شاید در نگاهی ظاهربینانه ایجاد چنین نمایشگاههایی ، قطع درختان به منظور احداث مترو ، جاده و خانه سازی در ناژوان و... از مظاهر رشد و پیشرفت شهر اصفهان به نظر بیاید ! ولی کافیست کمی آنطرف تر از نوک بینی خود را ببینیم ؛ جایی که بی توجهی شهروندان به محیط زیست و حیوانات ، بی هویت شدن شهر ،  سرطان ، MS و ... به ما چشمک می زند.

/ 2 نظر / 12 بازدید
اينجی

سلام! اميدوارم که خوب و سرحال باشيد و از خبرهای متاثر کننده در مورد محيط زيست کشور «کمتر» خسته و نا اميد باشيد. (مگر می شود آدم با اين خبرها نااميد نباشد؟!) ببخشيد که دير اومدم اينجا. من هم سال نو رو -با کلی تاخير- تبريک می گم و اميدوارم سال خوبی برای شما باشد و شاهد بهروزی و اتفاق های خوب باشيم. راستی اون ليستی که از عناوين خبرهای محيط زيستی ۸۵ تهيه کرده بوديد خيلی خوب بود. می خواستم منم بذارم تو وبلاگم و لينک بدم بهش اما آن موقع آنقدر درگير بودم که نتونستم. بالاخره توانستم به جای لينک لوگوی وبلاگتان را بگذارم. راستی می شود خواهش کنم به جای بادبادک ها اسم کامل وبلاگم (نگذار به بادبادک ها شلیک کنند!) را بگذاريد؟ تا بعد...

محمد

اينکه هيچ اطلاعات علمی در مورد پروانه ها نزدند ، نشان ميدهد که هيچ پشتوانه و هدف علمی و آموزشی پشت اين کار نيست.