در روزهای سرد زمستانی پرنده های شهرمان را فراموش نکنیم

در روزهای سرد زمستانی پرنده های شهرمان را فراموش نکنیم

در روزهای سرد زمستانی پرنده های شهرمان را فراموش نکنیم

با آغاز فصل سرما و بارش برف و باران ، امکان دسترسی به منابع غذایی برای پرندگان شهری محدود می شود. همچنین قطع درختان و از بین رفتن زیستگاههای طبیعی حاشیه شهر باعث بروز مشکلات فراوانی برای این مخلوقات الهی شده است.

رعایت نکات ذیل می تواند کمک زیادی به این حیوانات بکند:

-    تکه های نان و باقیمانده غذای خود را در مکانی از حیاط، بالکن و یا پشت بام خود برای استفاده این حیوانات قرار دهید.

-    اگر برایتان مقدور است آشیانه ای چوبی درست کرده و روی درخت و یا در مکانی که خلوت قرار دهید.

-    اگر پرنده ای را دیدید که از شدت سرما بی حال شده ، بلافاصله آنرا به مکانی گرم منتقل کنید. احتمال اینکه این پرنده با این عمل زندگی دوباره ای بگیرد زیاد است.

-    پرنده های مهاجر که عمدتاً روی رودخانه زاینده رود هستند میهمانان شهر ما هستند. با رفتن به حاشیه زاینده رود و غذا دادن به آنها علاوه بر خلق صحنه های زیبا و تماشایی ، مهمانوازی خود را ثابت کنیم.

-    شکار پرندگان مهاجر علاوه بر ممنوعیت ، بدلیل شیوع بیماری آنفولانزای مرغی در سطح جهان بسیار خطرناک می باشد. در صورت مشاهده شکار و یا آزار رسانی با انجمن حمایت از حیوانات یا اداره حفاظت از محیط زیست تماس بگیرید.

حال که آلودگی هوا ، گسترش شهرها و تخریب زیستگاههای طبیعی باعث ایجاد مشکلات فراوان برای پرندگان شهرمان شده ، بیایید با اجرای نکات فوق ضمن حفاظت از گنجینه های طبیعی شهرمان ، احترام به حقوق حیوانات را به فرزندانمان بیاموزیم.

/ 9 نظر / 13 بازدید
مهرداد

سلام. خيلی خوشحالم که با وبلاگت آشنا شدم. ميدونی من يه سگ دارم. که جديدا يه مشکلی براش پيش اومده. تو وبلاگ يه کوچولو راجع بهش نوشتم. اما اميدوارم زودی خوب شه. در هر صورت خوشحالم که با اينجا آشنا شدم و برات ارزوی موفقيت ميکنم. شاد باشی.

زهره

جالبه و عالی . می دونم برای گرد آوری این اطلاعات تلاش کردی ..راستش من همه حیوانات رو دوست دارم ولی پرنده ها یه چیز دیگن و همانطور که گفتی زمستون و تابستون براشون غذا میریزم ...خسته نباشی و همیشه پیروز

cats

سلام .. خيلی خوشحالم که دوباره شروع کردی ... راستش وبلاگ خيلی دير مياد و خيلی شلوغه ... من حتما لينکت رو ميزارم .. فعلا

Jaleh

سلام.. پيام شما رو تو وب لاگ نيکروز ديدم .. من هم راجع به حيوانات و بيشتر گربه های بدبخت ايران مينويسم.. خوشحال ميشم سر بزنی نظرت رو بگی. وب لاگ شما هم خيلی جالبه.. ای کاش همه مثل ما بودند.

سیاوش هوشیار

از لطفی که نموديد متشکرم، اگر اجازه بدهيد برخی مطالب شما را در وبلاگ تلاش برای حيوانات مشهد به نام خودتان منعکس کنم (رويه وبلاگ من اين طور است که از مطالب اورجينال استفاده می کنم) به زودی مشکل من با قالب وبلاگم حل می شود و لينک همه ی دوستان ارزشمد حامی حيوانات را قرار می دهم. پيروز باشيد.

سیاوش هوشیار

متاسفانه ادرس من در يادداشت قبلی درست وارد نشد اين يکی درست است

gorbeh khanoom

سلام.. با مطلب جديدی بروز شدم.. خوشحال ميشم بخوانی.

سیاوش هوشیار

سلام، لينک شما را در قالب وبلاگم قرار دادم. پيروز باشید

وجدان

جناب سلیمی عزیز با توجه به نزدیکی فصل سرما لطف بفرمایید با نثر زیبای خود امسال هم این مطلب را بگذارید ولی گربه های خیابانی هم فراموش نشوند.