به فکر ایجاد "گروه نمایندگان دوستدار محیط زیست" در مجلس باشیم

 

 

بیانیه احزاب در دفاع از محیط زیست و لزوم پی‌گیری اصل پنجاهم قانون اساسی اتفاق خوشایندی است که می تواند سرآغاز نگاه جدید سیاسیون به محیط زیست و لزوم حفاظت از آن باشد.

طرفداران محیط زیست در کشور ما سالهاست که از بی توجهی سیاسیون نسبت به محیط زیست گلایه می کنند و تصمیمات نادرست اتخاد شده توسط اینان را برخلاف مصالح کشور و مردم می دانند. اما واقعیت اینست که گناه بخش زیادی از بی توجهی سیاسیون و مدیران نسبت به محیط زیست بر گردن طرفداران محیط زیست است.مگر قرار است سیاسیون نسبت به همه مسائل آگاهی داشته باشند ؟!

علیرغم همه کم لطفی های صورت گرفته نسبت به محیط زیست در دولت ها مجلس ها ولی طرفداران محیط زیست باید بپذیرند که متاسفانه از همه ی توان و ظرفیت خود برای آشنا کردن و از آن مهمتر قانع کردن سیاسیون برای حفظ محیط زیست استفاده نکرده اند.

تجربه چند سال حضور و آشنایی با سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی به من ثابت کرده که بسیاری از دوستداران محیط زیست حاضرند روزها برای آموزش در مدارس و مهد کودک ها وقت بگذارند اما در سال حتی نیم ساعت زمان برای صحبت در مورد مسائل زیست محیطی با نماینده مجلس و دیگر مقامات سیاسی  شهرشان نمی گذارند.

مهمترین وظیفه طرفداران محیط زیست در کشورمان ایجاد علاقه و آموزش شهروندان در جهت حفظ محیط زیست است ، شهروندان شامل همه ی افراد می شود ؛ از سیاسیون و اساتید دانشگاه تا کودکان و سالخوردگان . نباید از مدیری که با محیط زیست آشنایی ندارد انتظار حفاظت از محیط زیست را داشت . همچنین نباید به امید بیانیه ها و نامه ها ماند ، حتی خبرهای داغ و تکان دهنده زیست محیطی نیز نمی تواند تاثیر چندانی داشته باشد ، زیرا معمولاً این اخبار وقتی منتشر می شود که کار از کار گذشته و مدیران در صدد توجیه عملکرد خود بر می آیند . باید رایزنی ، گفتگو و آموزش مدیران وسیاسیون در خصوص محیط زیست بطور مستمر باشد .تجربه آزادی کوه سیاه در ورزنه نشان داد که اراده مردم محلی و گفتگو با مسئولان می تواند راهگشا باشد .

در مجلس هفتم فراکسیون محیط زیست در حد یک نام وجود داشت البته در مجلس فعلی همین هم وجود ندارد ولی طرفداران محیط زیست باید در این خصوص چاره ای بیندیشند . شاید دوستداران محیط زیست در سراسر کشور بتوانند با همراهمی و هماهنگی موافقت نمایندگان شهر خود را برای ایجاد فراکسیون محیط زیست جلب کنند . اگر بخواهیم می توانیم .

کار زیاد سختی نیست ، جزوه ای از وضعیت کنونی محیط زیست تهیه می کنیم و به دیدار نماینده شهرستانمان می رویم و در حد اطلاعات و توان خود اوضاع را تشریح می کنیم . کافیست در هر شهر دو سه نفر با همکاری هم این جلسات را بصورت دوره ای ادامه دهند . مطمئنم نتیجه این جلسات می تواند به ایجاد گروه نمایندگان دوستدار محیط زیستدر مجلس منتج شود .

این یک ایده کلی است و می تواند کامل تر و پخته تر شود . نظر شما چیست ؟

/ 5 نظر / 95 بازدید
سلول

مسلمآ وجود چنین فراکسیونی - هرچند تعداد ایشان کم باشد - می تواند در بسیاری موارد مثمر ثمر باشد ... ولی از سوی دیگر یک ضرب المثل می گوید : چاه باید از درون خودش آب داشته باشد و با ریختن آب به درون یک گودال ، چاه نمی شود.

لئون

با سلام و درود این از حرکت های اجتناب ناپذیر در قرن بیست و یکم است..درود بر فراکسیون های سبز... ضمنا با مطلب جدید بروزم..[لبخند][گل]

حسام الدین

درود بر تو سپهر ایده خوبی است اما از اون آقای ساداتی چه خبر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ باید استمرار داشت

مهشید

جناب سلیمی عزیز! چقدر خوشحال شدم که به من سر زدید و از لطفتون بابت لینک هم ممنون. و من چقدر خوشحال شدم که دیدم شما در انتخابات پرشین بلاگ بهترین وبلاگ زیست محیطی شدید که واقعا لایق شما بود. به شخصه کمتر وبلاگی دیدم که مطالب همه مفید و کوبنده باشن. بازهم تبریک منو بپذیرید. امیدوارم بازهم شاهد موفقیت بیشتر شما باشیم.[گل]

محمد فیضی و پیمان زینی وند

با سلام وخسته نباشید خدمت شما هم وطن عزیز بابت وب زیبا و مفیدتان وبلاگ شما در گروه یاوران محیط زیست دره شهر به ثبت رسید شما هم به ما لینک بدید ممنون[گل]