چگونه آب به تالاب رسید؛ روایت تلاش مردم برای نجات گاوخونی

دو هفته تلاش شبانه روزی آن هم در گرمترین روزهای سال باعث شد آب به تالاب برسد. آنچه که در این میان اهمیت دارد این است که مردم محلی و کشاورزان نشان دادند برای نجات تالاب و حفظ اکوسیستم منطقه و پایداری محیط زیست منطقه حاضر هستند کشاورزی را تعطیل کنند تا آب به تالاب برسد. در روزگاری که کشاورزی غیراصولی باعث تاراج منابع آبی شده است این حرکت می تواند به عنوان یک الگوی ملی برای نجات منابع آبی و محیط زیست مطرح شود.

تصاویری که در ادامه آمده است، بخش کوچکی است از تلاش های حدود 40 نفر از حامیان محیط زیست و کشاورزان برای نجات تالاب. این تصاویر از پاورپوینت تهیه شده توسط رضا خلیلی ورزنه (درباره رضا خلیلی)، مدیر عامل سمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعت یاران ورزنه استخراج شده:

آنچه که بود ...

.

.

.

.

.

.

.

نتیجه برداشت های غیر مجاز...

 

.

مردم میراب شدند...

.

.

.

.

.

.

آب رفته به رود برگشت ...

.

.

 

پی نوشت:

اول: چندین برابر چنین تخلفات و برداشت های غیر مجاز در بالا دست زاینده رود در استانهای اصفهان و چهارمحال و بختیاری نیز وجود دارد. اگر همه خود را به قانون پایبند بدانند و به آب دست اندازی غیر مجاز نداشته باشند نه تنها زاینده رود پر آب خواهد شد، که گاوخونی نیز همچنان زنده خواهند ماند.

دوم: در اینجا و اینجا حکایتی دیگر بخوانید از مردم ورزنه، روزی که با هم، کوه سیاه را نجات دادند.

/ 3 نظر / 296 بازدید
aireza

سلام. کار بسیار زیبایی انجام دادید و اقداماتتون بسیار با ارزش هست. اگر برای اینگونه اقدامات به گونه ایی اطلاع رسانی کنید مطمئنا علاقمندان زیادی هستند که حاضرا کمک کنند. موفق باشید.

zohreh

خدا خیر بده به همه این هموطنان فهیم و دلسوز که تلاش کردند و اب را به تالاب رساندند!

organo

ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران [گل]برای حفظ منابع آب کشاورزی[گل] شرکت ارگانو ارائه دهنده لایه های آب بند و ژئوممبران جهت لینک گذاری و بازدید از سایت ما Organoco.net Organo.ir ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران ژئوممبران