خاموشی لامپ اضافی عبادت است

2gvlk7a.jpg

"خاموشی لامپ اضافی عبادت است " . این جمله را آیه اله مکارم شیرازی در دیدار با مدیران و کارمندان شرکت توانیر گفته اند.

شنیدن سخنانی مانند این که در جهت حفظ منابع طبیعی و محیط زیست کشور است از زبان مقامات سیاسی و مذهبی کشور می تواند امیدوار کننده باشد . در جامعه ای مثل ایران با تنوع بسیار زیاد قومیتی و ریشه های پنهان و آشکار مذهبی ، تبلیغ برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی نباید منحصر به عده ای محدود و خاص باشد.

متاسفانه طی سالهای گذشته دیده شده که بعضی افراد و سازمانهای دولتی و غیر دولتی زیست محیطی خود را متولی بی چون و چرای محیط زیست می دانند و برای تبلیغ محیط زیست دل خوش به برنامه های تکراری در میان قشر محدودی از افراد جامعه هستند. البته این صحبتها به معنای بی ارزش کردن تلاشهای صادقانه و عاشقانه این گروهها نیست و کوشش های این سازمانها با توجه به شرایط موجود قابل تقدیر است ولی باید به این باور برسیم که برای فرهنگ سازی در جهت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی باید از بسیاری از ظرفیت های مغفول مانده در جامعه استفاده کنیم.

متاسفانه علیرغم همه ی خطراتی که محیط زیست ما را تهدید می کند و با وجود بی توجهی بسیاری از مدیران و مسئولان کشور ، جامعه مدنی و دوستداران محیط زیست از همه ی ظرفیت های موجود برای کمک به محیط زیست استفاده نکرده اند . باید به دنبال روشهای جدید برای گسترش فرهنگ حفاظت از محیط زیست در بین جامعه 70 میلیونی کشورمان باشیم.

پی نوشت:

* پنجشنبه و جمعه هفته گذشته در" نخستین کارگاه آموزشی درمان اختلالات اعصاب و روان با استفاده از حیوانات" که به همت کانون فرهنگی دامپزشک سفید و دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار شده بود ، شرکت کرده بودم.

برنامه جالب و مفیدی بود و جا دارد از دوستانم در انجمن دامپزشک سفید تشکر کنم . در آینده مطالبی در این زمینه خواهم نوشت . همچنین دوستان اصفهانی گوش به زنگ باشند چون آقای دکتر بهنام اوحدی قول مساعد داده اند که  نظیر این کارگاه را با همکاری انجمن حمایت از حیوانات اصفهان برگزار نمایند.

"پیش گفتاری بر درمان اختلالات اعصاب و روان با سود جستن از حیوانات دست آموز " را می توانید اینجا بخوانید.

* آقا مهدی اشراقی عزیز در حال طراحی سایتی برای روز 16 خرداد هستند ، انشالا به زودی آماده میشه و تبلیغات برای ایجاد نهضت سبز وبلاگی به کمک همه ی دوستان عزیز انجام خواهد شد.

.

/ 1 نظر / 13 بازدید
ژاله

جناب سپهر خان بی خبر از همه آمدی تهران و رفتی [ناراحت] ولی خوشحالم که در این کارگاه آموزشی شرکت کردی.. امیدوارم در موردش حتما" بنویسی... [گل]