زاینده رود ما کو ؟! ( یا) زاینده رود ما را پس بده !

 

زاینده رود ،  زاینده نصف جهان است و نصف جهان با همه زیباییهای طبیعی و شاهکارهای فرهنگی و هنری اش خود را مدیون  زنده رود می داند. زندگی و زیبایی همراه با آب زاینده رود به اصفهان آمده است و بی آبی زنده رود ، زندگی اصفهان را با خطرات جدی مواجه خواهد کرد.

بستر زاینده رود ایران در ماههای گذشته در خشکی کامل به سر برده است و جریان زندگی ساز آب در آن قطع شده است . خشکی زاینده رود در کوتاه مدت و بلند مدت اثرات جبران ناپذیر فراوانی خواهد داشت. تخریب محیط زیست منطقه ، نابودی تالاب بین المللی گاوخونی ، نابودی و آسیب جدی به کشاورزی و صنعت دامپروری ، کاهش جذب گردشگران خارجی و داخلی و آسیب دیدن بنای پل های تاریخی تنها بخشی از اثرات مستقیم خشکی زاینده رود است که می تواند زاینده آسیبهای فرهنگی ، زیست محیطی ، اقتصادی و اجتماعی دیگری باشد.

در توجیه خشکی زاینده رود آسانترین جواب آنست که آن را به خشکسالی پیوند دهیم و آن را بلایی آسمانی بدانیم ولی در عصر علم و تکنولوژی دیگر این توجیهات عوامفریبانه خریداری ندارد . راست آنست که در سالهای گذشته زاینده رود مورد کم توجهی و بی مهری قرار گرفته است و مدیران زمینی بیش از بلاهای آسمانی ، خاطر زنده رود را پریشان کرده اند. یادمان نرفته در روزهای پر آبی زاینده رود شاهد ورود پساب صنایع و فاضلاب به رودخانه بوده ایم و زاینده رود به یکی از آلوده ترین رودخانه های کشور تبدیل شده بود . حریم طبیعی زاینده رود مورد تجاوز غیر قانونی بسازبفروشان و بلندمرتبه سازان قرار گرفته است و پل های تاریخی آن در اثر مرمت غیر اصولی و یا عبور مترو در معرض آسیب هستند .

بی مهری اصفهانی ها با زاینده رود این بار مدیران چهار محال بختیاری را به هوس انداخته که در جهت رونق اقتصادی منطقه خود از آب زاینده رود بیش از حد معمول استفاده کنند . واگذاری  350 پمپ بزرگ توسط شرکت آب استان چهار محال بختیاری جهت پمپاژ آب زاینده رود به ارتفاعات و مناطق صخره ای جهت احداث باغات یکی از عواملی است که در خشکی زاینده رود موثر است . تخمین زده می شود میزان آب برداشت شده توسط این پمپ ها معادل نصف آبدهی سد زاینده رود است و با محاسبه ای ساده می توان متوجه شد که ادامه این روند می تواند به خشک شدن دائمی زنده رود بیانجامد . همچنین عزم مدیران استان چهار محال بختیاری بر احداث شهرکهای گردشگری در حاشیه سد زاینده رود ، زندگی زاینده رود را با چالش های جدی مواجه کرده است.

بی شک بخشی نگری و عدم توجه به هویت طبیعی ، فرهنگی  و اجتماعی زاینده رود از سرچشمه تا پایاب باعث پدید آمدن این مشکلات شده است و خشکی زاینده رود می تواند این فرصت را بوجود بیاورد تا نگاه ژرف تری به مدیریت این رود زندگی بخش داشته باشیم . شواهد حاکی از آنست که پس از دومین سفر استانی به استان چهار محال بختیاری شاهد برداشت آب از زاینده رود و پمپاژ آن به ارتفاعات بوده ایم و این در حالیست که زاینده رود بیش از هر زمان دیگری نیازمند نگاه کارشناسانه و جامع نگر است.

عدم برخورد مناسب از سوی مدیران استان چهار محال بختیاری و ندادن حقابه زاینده رود نمی تواند توجیه مناسبی برای خشکی زاینده رود باشد و مدیران عالی استان اصفهان باید مسئولانه تر از گذشته پیگیر بازگشت حیات به زنده رود ایران باشند. آمار نگران کننده ای که این روزها از بیکاری کشاورزان اصفهانی و از بین رفتن واحدهای دامپروری در شرق اصفهان به گوش می رسد حکایت از تلخی عواقب سومدیریت در  این حوزه است.

اصفهان و اصفهانی ها نباید تاوان سومدیریت یا کم توانی مدیران را در تامین آب زاینده رود و بازگشت زندگی به شهرشان را بپردازند و بر همه مسئولان واجب است فارغ از تعارفات سیاسی ، در جهت حل مشکل اقدام کنند و زندگی را به زنده رود نصف جهان بازگردانند.

جای مردان سیاست بنشانیم درخت تا هوا تازه شود ...

پی نوشت :

-          بر خلاف تصور عموم ، خشکی زاینده رود ریشه در بی مسئولیتی و اشتباهات مدیران استانهای چهارمحال بختیاری و اصفهان دارد. در این مورد باز هم خواهم نوشت.

-          این مطلب در شماره شهریور ماهنامه زندگی سالم منتشر شده است. همچنین در این شماره ماهنامه زندگی سالم می خوانید:

-          "جهان نما" احیای یک یادگار قدیمی یا زخمی بر چهره معماری اصفهان

-          تخریب گسترده پل خواجوی اصفهان به بهانه مرمت!   


/ 10 نظر / 9 بازدید
عکاس ماجراجو

سلام. امیدوارم حالتون خوب باشه . با موضوع چلچله وبو آپلود کردم خوشحال می شم سری بزنید . راستی اگه امکان داره لینکم کنید . ممنون و خدانگهدار

سلول

سلام . بالاخره توانستم مطلب جدید در وبلاگ شما را ببینم . ولی بالاخره نفهمیدم ایراد از قالب بود یا سرور یا متن!! در مورد زاینده رود - چنانکه قبلا تحت عنوان تونل قمرود و ...- بارها اشاره کرده ام که علاوه بر سدسازی گسترده و نسنجیده ، ایجاد کانالهای انحرافی آب و ساخت آبگیرهای مصنوعی و بدتر از همه دستکاری در سرشاخه های دز و کارون (تونل های کوهرنگ) ... همه وهمه در الگوی توزیع طبیعی آب ایجاد اختلال می کند و آثار بسیار زیانباری خواهد داشت . منجمله همین خشک شدن زاینده رود و گاوخونی بعلاوه’ عدم تغذیه’ سفره های آب زیرزمینی و شوری آبهای سطحی و تحت الارضی و شوری خاک و دهها اثر مخرب زیست محیطی دیگر ... چه زمان چشمهایشان را خواهند گشود ؟

S.E.S

با درود برای علاقه زیاد شما نسبت به طبیعت خصوصا طبیعت ایران و بحث در خصوص مشکلات آن ، به شما تبریک می گویم و امیدوارم نه تنها شما بلکه همه طبیعت دوستان هر روز بیشتر به هدفشان نزدیک شوند . دوست داشتید به وبلاگ من نیز سری بزنید ، با اجازه لینک شما را در وبلاگم قرار دادم . با تشکر

انجمن علمی فرهنگی ایران

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما وبلاگ جالب دارید مطالب خوب بود به منم سری بزنید خوشحال میشم در صورت تمایل به تبادل لینک خبرم کنید ممنونم

ژاله

نمیدانم ماجرای پیرزن بیگناهی را که دیروز بخاطر نگهداری از گربه به خانه اش هجوم آوردند از شبکه 5 (برنامه در شهر) دیدید یا نه؟ حتما" به وب لاگ دوستم سلول سر بزنید کامل توضیح داده است http://www.gp.persianblog.ir/ دوستان لطفا" با شهرداری شماره 1888 و یا 137 و همچنین تلویزیون تماس بگیرید و اعتراض خود را ابراز دارید.

دوست‌دار حیوانات

ما به همفکری دوستداران حیوانات و محیط زیست نیازمندیم لطفا در نظر سنجی وبلاگ ما در رابطه با برخورد با سگ‌های ولگرد شرکت کنید. خوشحال می‌شویم نظر ارزشمند شما را بدانیم. http://saghayevelgard.blogfa.com/ با سپاس

مرجان

جای تعجبه عده ای آدم دور هم جمع میشن درباره آب زاینده رود حرف میزنند و بعد میرن نامه مینویسن به رئیس جمهور دولت کودتا و از او درخواست می کنند به دادشون برسه شماها که تا حالا صبر کردید این 15 روز دیگه تا اول مهر را هم صبر می کردید از اول هم گفته بودند که اول مهر آب را باز می کنند . نتیجه این بازی این میشه که 15 روز دیگه امام جمعه تو نمازجمعه میگه مردم اصفهان از رئیس جمهور محبوب تشکر می کنند که به درخواست مردم توجه کردند و مساعدت کردند تا آب باز بشه! اگه هم هدف این بوده که یک بحث علمی و نظری در مورد ریشه های کم آبی زاینده رود کرد باشید اصلا زمان مناسبی برای این کار نبوده خصوصا با این طوماری که برای احمدی نژاد نوشته شده است بیخود نبود که اکثر فعالین ان جی او های اصفهان بجز تعدادی آدم بیکار که رفته بودند خودی نشون بدن و دوستای قدیمشون را بینند توی این همایش مسخره نیومده بودند

رضا

درود برشما دوست گرامی دوبار برای شما ایمیل زدم و تقاضایی نمودم اما جوابی ندادید.چرا؟

هومان خاکپور

دوست خوبم سپهر خان از مطلب شما بسیار شگفت زده شدم، متأسفانه شما هم مثل سخنرانان و برگزارکنندگان همایش بررسی علل بحران زاینده رود دچار یک سویه نگری ناشی از ضعف مدیریتی چند ده ساله اصفهان شده اید، توصیه می کنم سری رودخانه زاینده رود قبل از شالیزارهای به اصطلاح استراژیک تون بزنید تا متوجه شوید آن دبی خروجی در کجا دفن می شود و ...

شیوا

سلام اولین باره میام اینجا مشکل زاینده رود دوست داشتنی کم آبی طبیعی و کمبود ریزش های جوی نیست بلکه انتقال آب بین حوضه ای است .حتما می دونید که آب زاینده رود به یزد و اهواز انتقال داده می شود و نه تنها اصفهان بلکه مردم 4محال را هم با مشکل افت سطح آب زیرزمینی مواجه کرده است .شایان ذکر است که امروزه بحث انتال آب بین حوضهای در کشورهای پیشرفته به علت تداخل عوامل غیر قابل کنترل آن با طبیعت و ضرر های پیش بینی نشده بعدی منتفی است اما در ایران این طرح ها انجام می شود .